שתף קטע נבחר

"קרי עשה את זה!". על ניצחונו של מזכיר המדינה

בחמשת החודשים האחרונים ביקר מזכיר המדינה האמריקני באזור כמספר ביקוריה של קלינטון כאן בכל 4 שנות כהונתה. לעגו לו וציפו שיתבוסס בביצת המזה"ת, אך מסעות הדילוגים ושיחות הטלפון הסיזיפיות שהביאו לחידוש המו"מ הן ניצחונו הבלעדי

אמרו עליו שהוא משעמם, שהוא גלולת שינה אנושית. לעגו לו מאחורי גבו שהוא דון קישוט ושהוא מתעסק בנושא אבוד במקום להשקיע את מרצו בסוריה, במצרים ובאיראן. אבל העקשנות של ג'ון קרי השתלמה, שהכריז בערב שבת על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים אחרי כמעט חמש שנות קיפאון, היא מכה לציניקנים ולתבוסתנים.

 

עוד על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים:

 

זה לא שהנשיא ברק אובמה לא רצה לחדש את המשא ומתן, אבל הוא לא ממש האמין לנתניהו ולאבו מאזן. קרי רוצה להתפלש מעט בביצה המזרח-תיכונית, וכולם בוושינגטון אמרו 'שיבושם לו'. צחקו עליו ואמרו שממי שלא הצליח לנצח את ג'ורג' בוש הבן בבחירות לנשיאות ב-2004 אי אפשר לצפות לנצח בכל הקשור לתהליך השלום. אבל האיש שרצה להיות הנשיא האמריקני ונכשל רק בגלל הפסד במדינה אחת - אוהיו, הוא מומחה לנושאי חוץ בכלל והמזרח התיכון בפרט, אחרי שהעביר עשרות שנים בוועדת החוץ של הסנאט האמריקני.

 

הכותרות בישראל ובעולם הערבי היו קשות ערב חידוש המאמצים לפתיחת משא ומתן. אבל קרי הבין שהלחץ צריך להיות בעיקר על אבו מאזן, שסירב להיכנס למשא ומתן בלי תנאים מוקדמים. קרי זימן בחודש אפריל את ראשי הליגה הערבית לוושינגטון וחילץ מהם הצהרה פומבית על הסכמה למשא ומתן המבוסס על גבולות 67' עם חילופי שטחים. הוא יצא לעמאן, לא לירושלים, ופתח בדיווח לראשי הליגה הערבית על מצב השיחות כדי לזכות בתמיכתם ולהסתייע בלחץ שלהם על נשיא הרשות הפלסטינית.

 

אחרי שישה ביקורים באזור במשך חמישה חודשים כמזכיר המדינה, ואחרי אינספור שיחות טלפון עם נתניהו ואבו מאזן ופגישות עם ציפי לבני ויו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת, חידוש השיחות מקץ שנים של קיפאון הוא הצלחה אישית גדולה הנזקפת לזכותו של קרי, לעקשנותו ובעיקר ליכולתו הדיפלומטית.

 

ג'ון קרי בביקורו ברמאללה. לא הקשיב למלעיזים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'ון קרי בביקורו ברמאללה. לא הקשיב למלעיזים(צילום: AFP)
 

רק לשם השוואה, מספר הביקורים בישראל שערכה מזכירת המדינה שאותה החליף קרי בתפקיד, הילרי קלינטון, בכל ארבע שנות כהונתה, דומה לזה שערך קרי בחמשת החודשים הראשונים לכהונתו. קלינטון לא האמינה שנתניהו יעשה שלום, ולא רצתה לבזבז את הקדנציה שלה על מסעות דילוגים בין רמאללה לירושלים. קרי החליט עם כניסתו לתפקיד כי הוא אינו ממנה שליח מיוחד לתהליך השלום, אלא עושה את הכול בעצמו.

 

מזכיר המדינה האמריקני שהה בבירת ירדן יומיים מעבר לתוכנית המקורית, במאמץ לשכך את החששות של הצדדים ולהגביר את הלחץ עליהם. שתי שיחות טלפון של נשיא ארה"ב ברק אובמה ביום חמישי עם ראש הממשלה נתניהו ועם עבדאללה מלך סעודיה היו הסימן המובהק לכך שמשהו רציני מתחיל להתבשל. אובמה התקשר לנתניהו כדי להפעיל עליו לחץ אחרון, שהרי בסופו של דבר את שיחות ה"תן וקח" יש לנהל עם הנשיא האמריקני.

 

נשיא הרשות אבו מאזן. התקשורת באמריקה לא נפלה מהכיסא (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נשיא הרשות אבו מאזן. התקשורת באמריקה לא נפלה מהכיסא(צילום: EPA)

 

אינדיק צהל, אבל אמריקה אדישה

קרי מחזיק את הקלפים קרוב לחזה. הוא יודע שכל הדלפה עלולה לגרום בעיות בקואליציה של נתניהו או לאבו מאזן בזירה הפלסטינית. לכן הוא לא סיפק פרטים על הסיכומים שאליהם הגיעו הצדדים בכל הקשורים לתנאים לחידוש השיחות. גם דיווחיהם של הכתבים המדיניים בעיתונים האמריקניים החשובים על המתרחש מאחורי הקלעים של השיחות עם ישראל והפלסטינים היו דלים למדי, ללמדנו על מעטה החשאיות שהצליח קרי ליצור סביב השיחות המקדימות. אפילו על תקיפות צה"ל בסוריה לכאורה הצליחו האמריקנים להשיג הדלפות רבות יותר מאשר על המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

 

מזכיר המדינה במסוק בשמי ירדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מזכיר המדינה במסוק בשמי ירדן(צילום: רויטרס)

 

סגן נשיא מכון המחקר ברוקינגס, מרטין אינדיק, שכיהן כשגריר ארה"ב בישראל, היה מעורב בשיחות השלום בין ישראל לפלסטינים ויודע דבר או שניים על דיפלומטיה ועל המזרח התיכון, צייץ בטוויטר: "אז קרי עשה את זה! אלוהים, הוא עשה את זה! השיחות יחודשו לאלתר. עכשיו תצפו בסרבנים שיצהירו שלעולם לא יהיה הסכם". נשיא מכון המחקר "המועצה לקשרי חוץ", ריצ'רד האס, שהיה סגנו של מזכיר המדינה קולין פאוול, התלהב מקרי, אבל התרגש פחות מהסיכויים. "השבח לג'ון קרי, אבל קשה להיות אופטימי בנוגע לסיכויים נוכח הפיצול בין הצדדים

הישראלי והפלסטיני ובתוכם", הוא צייץ.

 

מעבר להתכתבויות ברשת החברתית של פרשנים ומומחים לנושא, אמריקה לא נפלה מהכיסא בעקבות הבשורה שיצאה מעמאן על חידוש המשא ומתן. חדשות הערב של שלוש רשתות הטלוויזיה הגדולות פתחו כולן בהופעה המפתיעה של הנשיא אובמה בחדר התידרוכים של הבית הלבן, שם דיבר על המתח הבין-גזעי בארה"ב על רקע משפט טריוון מרטין. את שאר המהדורות הקדישו הרשתות לגל החום האדיר המכה בארה"ב, לפשיטת הרגל של העיר דטרויט ולצילום מעורר המחלוקת של המחבל מבוסטון דז'וחר צרנייב. על פתיחת שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים קשה היה למצוא בהן אפילו מילה אחת. ג'ון קרי עשה את הבלתי יאומן, אבל אם אפילו עצם חידוש התהליך המדיני נחשב לצעד בלתי נתפש - יודעים שם - הרי שהדרך להשגת הסכם של ממש עוד ארוכה וסבוכה מכדי לעלוץ כעת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ון קרי במסיבת העיתונאים אמש. בידיים חשופות, בלי שליחים
צילום: גטי אימג'בנק
מומלצים