שתף קטע נבחר

צרפת: מוסלמים התפרעו בגלל קנס ללובשת בורקה

בשם החילוניות שלה, אסרה צרפת ב-2010 על מוסלמיות לעטות בציבור רעלה, כולל ה"בורקה" המכסה את כל גוף האישה. אחרי ששוטר קנס לובשת בורקה והותקף על-ידי בעלה, צבאו מאות מוסלמים על המשטרה, שרפו פחים וזרעו הרס. חמישה פצועים

מאות בני אדם תקפו הלילה (שבת) תחנת משטרה ממערב לפריז, בירת צרפת, במחאה על קנס שהוטל על אישה מוסלמית משום שלבשה בורקה, הבגד המכסה לגמרי את גופה של האישה מטעמי "צניעות".

 

עוד חדשות מהעולם:

 

גורם רשמי במשטרת העיירה טראפס אמר כי נער וארבעה שוטרים נפצעו וכי שישה בני אדם נעצרו בעקבות המהומות. במסגרת המהומות הוצתו פחי אשפה והושחתו תחנות אוטובוס. המשטרה השתמשה בגז מדמיע כדי לפזר את המפגינים.

 

אותו גורם אמר כי האלימות התפרצה במהלך הפגנה מחאה על מעצרו של אדם שאשתו נקנסה משום שעטתה את הבורקה. אותו גבר מוסלמי תקף את השוטר שהטיל קנס על האישה.

 

אישה רעולה. קנס גם למי שיחייב אישה להתכסות בציבור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אישה רעולה. קנס גם למי שיחייב אישה להתכסות בציבור(צילום: רויטרס)

 

צרפת, המקפידה על הפרדת הדת מהמדינה, אישרה לפני כשלוש שנים חוק האוסר חוק האוסר על עטייה בפומבי של רעלה המסתירה את הפנים והגוף. החוק קובע כי נשים שיעטו בורקה בציבור ייקנסו ב-150 אירו או יידרשו לעבור השתלמות בעקרונות האזרחות של הרפובליקה הצרפתית. סעיפי החוק קובעים גם כי אדם שיכריח אישה לכסות את פניה בציבור יהיה צפוי לעונש מאסר מקסימלי של שנה ולקנס בסך 30 אלף אירו - ואף כפול מכך כאשר מדובר בקטינה.

 

התחזית הייתה אז כי רק 2,000 נשים צרפתיות יושפעו מהחוק, שספג ביקורת חריפה. תומכיו טענו כי הוא נועד לשמר את עקרון החילוניות

המהווה אחד מיסודות הרפובליקה, ומתנגדיו טענו מדובר במהלך פופוליסטי, בשל מספרן המצומצם של הנשים שיושפעו ממנו.

 

"כיסוי הפנים, בין אם מרצון או בין אם בכפייה, נוגד את הסדר הציבורי", אמרה אז שרת המשפטים של צרפת באותם ימים, מישל אליו-מארי. "אם הדבר נעשה בכפייה, יש כאן משום פגיעה בכבודה של האישה. אבל גם כשהיא מכסה את פניה מרצון, היא מדירה עצמה מהכלל ומתנערת מכלל היסוד של הרפובליקה, הקובע כי כל האזרחים משלבים ידיים למען הכלל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשים מוסלמיות לבושות בבורקה. המשטרה ירתה גז מדמיע
צילום: רויטרס
מומלצים