שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "בנות ריאד": סקס וסעודיה הגדולה
  סופרת ערביה, רק בת 24, החליטה להטיל פצצת אטום על ארצה השוביניסטית והחשוכה, וכתבה את הרומן "בנות ריאד" שמסיר את הגלביה וחושף את האמת השמרנית שמתחתיה
  מה עובר בראשה של סטודנטית לרפואת שניים, מוסלמית, שמתגוררת בבירה הסעודית אל ריאד, שמחליטה יום אחד להפיל פצצת אטום על החברה שבה היא חיה ומוציאה לאור רומן. ולא סתם רומן, אלא אחד נועז, שבועט בכל המוסכמות, בטאבו, בסודות, בגזענות ובשוביניזם של ארצה העשירה. ארץ שנשלטת על ידי חוקי השריעה ורשויות המוסר. ארץ ובה חברה פטריארכאלית עם מנהגים שמרניים נוקשים שנועדו, בעיקר, לדכא את גופה ואת רוחה של האישה הסעודית.

   

  רג'אא אל-סאנע היתה רק בת 24, כאשר החליטה להוציא את ספרה הראשון "בנות ריאד". רומן שכתבה במשך שש שנים בעודה לומדת בפקולטה לרפואה. המוצר הסופי של אל-סאנע הוא מסיר האיפור המשובח והיחיד שהצליח להסיר מעל פניה של החברה הסעודית את המסכה שהסתירה את הכיעור והקמטים. בזכות הספר הזה נחשפת חברה שבעה ושמרנית, שאמנם מתהדרת בגלביה לבנה - אך מתחתיה חיים שקרים וחוקים פרמיטיביים.

   

  "בנות ריאד". כל העולם הערבי עמד על רגליו (עטיפת הספר) (עטיפת הספר)
  "בנות ריאד". כל העולם הערבי עמד על רגליו

   

  קראתי את הרומן "בנות ריאד" בפעם הראשונה לפני שמונה שנים, כשכל העולם הערבי עמד על רגליו, והפעם לא בשביל טקס החאג' - אלא בגלל יציאת הספר של אל-סאנע, ששברה בפעם הראשונה את השתיקה. תוך חודש מרגע יציאת הספר בלבנון, הוא נחטף במהרה מהמדפים והפך לרב מכר. בהמשך נאסרה מכירתו בסעודיה, לצד דרישה לעמיד את אל-סאנע למשפט - בטענה שהיא משדלת את החברה להפקרות, וקוראת תיגר על המוסכמות החברתית והדתיות.

   

  גשם של שטרות

  ערב הסעודית מזוהה עם שלושה נושאים עיקריים: הנפט, העלייה לרגל למכה הקדושה, והגלימות הלבנות הרחבות של השיחיים הסעודיים. אותם גברים היו נכנסים לברים ולמועדונים על מנת לצפות ברקדניות הבטן המצריות, ומשכו את תשומת הלב במנהגם הידוע: לשטוף בגשם של שטרות את רקדניות הבטן המקומיות, שמעט מאוד בגדים מכסים את גופן המעורטל. 

   

  הרומן "בנות ריאד", חושף את סיפורן של ארבע בחורות צעירות המשתייכות למעמד "הקטיפה" של אל ריאד. כולן ממשפחות אמידות כלכלית, רובן למדו באוניברסיטה, ויש להן נהג פרטי ומשרתות. ברומן כל פרק הוא למעשה אימייל אותו כותבת הגיבורה הראשית, לרשימת תפוצה בלתי ידועה שהופכת להיות ויראלית. דרך המיילים שלה, חיי הנשים המדוברות נחשפים באופן מפתיע, והופכים לנחלת הכלל - ובעיקר סובבים סביב היחסים האינטימיים וסביב המגע הישיר שלהן עם הגברים הסעודים. כך מתקבלת תמונה רחבה ועתירת הומור, ארוטיקה וכאב גדול, על כל מה שנשים סעודיות נאלצות להתמודד עמו, בשל היותן מופלות ומדוכאות על ידי חברה גברית, שוביניסטית וחשוכה.

   

  בתוך כל החושך הזה, מצליחה אל-סאנע לפתוח צוהר נדיר ומלא תשוקה, חלומות ותעוזה, דרך סיפורה של סדים - אחת הגיבורות בספר. היא משרטטת היטב את עולמה של צעירה אינטליגנטית שביום הכתובה שלה קיבלה מתנה יוקרתית מווליד הארוס שלה: מכשיר נייד. באמצעותו יוכלו זוג האוהבים לקיים את הקשר היחידי ביניהם - עד לטקס החתונה. שיחות הטלפון בין שניהם נמשכו כל הלילה עד שתפילת השחרית הפסיקה את השיחות הארוטיות, הגניחות והשתיקות הארוכות..

   

  סוד שאסור לו להיחשף בחברה שמרנית וקשה (צילום: Shutterstock) ((צילום: shutterstock)) ((צילום: shutterstock))
  סוד שאסור לו להיחשף בחברה שמרנית וקשה (צילום: Shutterstock)

   

  אך לילה אחד (זהירות, ספוילר!) מחליטה סדים להיענות לדרישותיו של ווליד ומעזה לשכב איתו, אחרי שאביה נעדר מביתם לענייני עבודה מחוץ לעיר. אחרי לילה רווי בתשוקה בין ווליד לאשתו הכשרה, כך על פי השריעה. הוא מנתק איתה קשר, נעלם ולאחר מספר שבועות שולח לה מכתב גירושין בדואר. הוא מותיר את לבה של סדים שבור ומלא ברגשות אשם, בושה ופחד גדול שסודה ייחשף בחברה רכלנית, וכלל לא רחמנית.

   

  כדי שסדים תתאושש משברון הלב שגרם לה ווליד השקרן, היא מחליטה לנסוע ללונדון ולנסות לאחות את פצעיה בבית המשפחה, שעומד ריק כל השנה. לפני הנחיתה בשדה התעופה בלונדון, סדים, כמו רוב הגברים והנשים הסעודיות, הולכת לתא השירותים במטוס ומחליפה את בגדיה המסורתיים. היא ומשילה מעל ראשה את הרעלה ומתלבשת במיטב האופנה המודרנית. כך היא מעבירה חודש שלם לבדה בלונדון.

   

  סיפורה של סדים מראה את הפער העצום בין חברה שמרנית שלא מותירה עד

  היום לנשים לקבל רישיון נהיגה, לבין עולם שלם ולא רחוק מאוד, עולם המערב. רג'אא אל סאנע, לא מסתפקת בלחשוף את היחס המשפיל של הגבר הסעודי כלפי האישה, ומעזה לגעת בנושאים נוספים כמו יחסים ההומוסקסואלים שנחשבים, על פי ההלכה, כאסורים. היא חושפת את הגזענות של החברה הסונית הסעודית כלפי השיעית, ועל הדרך מעמתת את הגיבורות שלה עם עצמן, ועם המחיר של שתיקתן או תעוזתן.

   

  "בנות ריאד" הוא רומן שמשקף את עולמן של רוב הנשים במדינות ערב, ולא רק בסעודיה. כך המחברת שלו מצטרפת לקומץ קטן מאוד של סופרות ערביות אמיצות מאוד, שמצליחות להציב מראה קשה ומורכבת לסכיזופרניה של הגבר הערבי כלפיהן, ולחשוף את פנימיותה של חברה, שמתעטפת בגלימת מסורתית ולבנה.

   

  אבתיסאם מראענה היא במאית ומפיקה של סרטים דוקומנטרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הידר שהא
  רג'אא אל-סאנע. כתבה ספר שחושף את מחשבות הנשים בארצה
  צילום: הידר שהא
  7 לילות
  מומלצים