שתף קטע נבחר

צה"ל לא שילם קנס, הציבור ישלם את הריבית

פינוי אסבסט משטח מחנה נתן בב"ש התעכב, נגרר ונדחה על ידי הצבא - עד להטלת קנס בגובה 3.8 מיליון שקלים ע"י המשרד להגנת הסביבה. חמישה חודשים חלפו, וכעת נוספה לסכום המקורי גם ריבית פיגורים. השר פרץ: "כולם כפופים לחוק". דובר צה"ל: "מתנהל שיח בקשר לסמכות הטלת עיצומים"

כמה זמן לוקח לפנות אסבסט? קנס גדול שספג צה"ל בעקבות גילוי מפגעי אסבסט קשים ומזיקים במחנה נתן, סמוך לבאר שבע, עדיין לא שולם, וצפוי לגרור עמו כעת ריבית. הקנס, בגובה של כ-3.8 מיליון שקלים, הוטל על הצבא בחודש פברואר על ידי המשרד להגנת הסביבה. חישוב הפרשי התמדה, ריבית ופיגורים הוסיף לסכום המקורי עוד יותר מ-38 אלף שקל - על חשבון הציבור.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

וידאו מהחיזבאללה: מפקד החטיפה ב-2006

אחרי חידוש המו"מ: חוק חדש יחול ביו"ש

 

בחודש אוגוסט 2011 נערכו עבודות ניקיון בבסיס - שבו עוברים מדי יום מאות חיילים - ואחד מכלי העבודה הכבדים פגע בטעות במבנה שהכיל אסבסט - חומר בנייה ישן שנחשב לקטלני אם הוא מתפורר או נפגע וחלקיקיו מתפזרים באוויר. שלושה חודשים לאחר מכן, הוזזו ערימת שברי האסבסט כמאה מטרים הצידה, אך דרישות המשרד להגנת הסביבה להסיר את המפגע לא נענו. בחודש יוני אשתקד קיבל הצבא צו לסילוק החומרים בתוך שבוע, וזה נדחה עד חודש אוגוסט. רק לאחרונה, לאחר הטלת הקנס, הוסר המפגע.

 

חישוב גובה הקנס התבסס על עצם המפגע (811,540 שקלים) בתוספת של 16,230 שקלים לכל יום פיגור בפינויו - 186 ימים בסה"כ. בצה"ל מודים שהחוב עדיין לא שולם, אך מסבירים כי המפגע פונה. בנושא החוב, הוסיפו, מתנהל דיון משפטי בין משרדי הממשלה. ממצאי חקירת מצ"ח שנפתחה בנושא טרם הועברו לבחינת הפרקליטות הצבאית.

 

"כולם כפופים לחוק ללא יוצא מהכלל ובפרט מדינת ישראל וצה"ל", אמר השר להגנת הסביבה עמיר פרץ, שמשרדו אינו מתכוון לוותר על הריבית. "אם החוב לא ישולם, יינקטו נגד צה"ל הליכי אכיפה נוספים".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "הצבא מנהל שיח מתמשך עם המשרד להגנת הסביבה בכל הנוגע לסמכות הטלתם של עיצומים כסנקציות בעלות אופי עונשי בין משרדי הממשלה. הסוגיה מטופלת בקשר רציף ובמעורבות משרד המשפטים. עם השלמת חקירת מצ"ח, יועברו הממצאים לעיון הפרקליטות באשר לצעדים הנדרשים. המפגע הוסר בבטחה, והלקחים הנדרשים ממפגע זה, כמו גם ממפגעים אחרים הקשורים באסבסט, הופקו במטה צה"ל".


פורסם לראשונה 21/07/2013 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים