שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

שר פנים בחדר לידה - 10 מסורות תינוק מלכותי

הלידות בבית, בגד ההטבלה הלבן שעובר כבר דורות במשפחה, השמות האינסופיים והחשד ללידה המזויפת. עשר מסורות של בית המלוכה. והיום? צפו במטחי הכבוד

הנסיך ויליאם והדוכסית קייט, וכעת גם בנם, "בייבי קיימברידג'", הם הפנים החדשות של המוסד בן מאות השנים, שהמסורת משחקת בו תפקיד מרכזי. הממלכה המשיכה היום (יום ג') בחגיגות במטחי כבוד בלונדון ובעיקר - שוב בציפייה ממושכת מול שער בית החולים, הפעם בתקווה שהמשפחה החדשה תגיח ממנו ותאפשר להציץ ברך הנולד, שעתיד להיות מלך בריטניה. בזמן שהבריטים חוגגים את המשכיות בית המלוכה, כדאי להתוודע לכמה מסורות הנוגעות לתינוקות מלכותיים. 

 

הסבתא שלא תהיה: "דיאנה הייתה מאושרת היום"

 

לא, זה לא זה. הנסיך ויליאם מצטלם עם תינוק בבית החולים סנט מרי'ס ב-2006 (צילום: AP) (צילום: AP)
לא, זה לא זה. הנסיך ויליאם מצטלם עם תינוק בבית החולים סנט מרי'ס ב-2006(צילום: AP)

הבריטם עולצים. מברכות מחוץ לבית החולים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הבריטם עולצים. מברכות מחוץ לבית החולים(צילום: EPA)

 

1. לידת בית

רק עד לפני כמה עשורים, נשות המלוכה נהגו ללדת בבית, כפי שעשו כמובן גם פשוטי העם. המלכה הנוכחית, אליזבת השנייה, נולדה ברחוב ברוטון 17 בלונדון, בבית פרטי של משפחתה. היא ילדה את בניה, צ'רלס, אנדרו ואדוארד בארמון בקינגהאם והתעקשה לעשות זאת בחדרה, חרף הרעש הרב של ההמונים שהתקבצו מחוץ לשער הארמון. בתה היחידה, הנסיכה אן, נולדה בבית קלרנס, גם הוא נכס של משפחת המלוכה.

 

הנסיך ויליאם מוצג לעולם לראשונה (צילום: AP) (צילום: AP)
הנסיך ויליאם מוצג לעולם לראשונה(צילום: AP)

הנסיך הארי בחשיפה ראשונה ()
הנסיך הארי בחשיפה ראשונה

 

המסורת הזו השתנתה בשנות ה-80 של המאה הקודמת, כשהנסיכים ויליאם והארי נולדו – כמו יורש העצר החדש – באגף "לינדו" הפרטי של בית החולים סנט מרי'ס במרכז לונדון.

 

2. חינוך בבית

במשך תקופה ארוכה, בני המלוכה זכו לחינוך פרטי ואישי. המלכה רכשה את השכלתה בארמון, מידי אביה, מורים פרטיים ואומנות, ולא "התערבבה" עם פשוטי העם בבית הספר, בקולג' או באוניברסיטה. צ'רלס היה יורש העצר הראשון שהלך לבית ספר כמו כל הילדים. ויליאם וקייט – שניהם התחנכו בבתי ספר פרטיים – ללא ספק ישלחו גם הם את בנם לרכוש השכלה בחברת ילדים נוספים, מחוץ לארמון.

 

המלכה אליזבת והנסיך צ'רלס ()
המלכה אליזבת והנסיך צ'רלס

 

3. אבא בחדר הלידה?

כפי שמצופה מזוגות רבים כיום, ויליאם היה לצדה של אשתו בחדר הלידה. הוא הלך בעקבות אביו, הנסיך צ'רלס, שסיפר על התרגשותו בחדר הלידה במכתב שכתב לסנדקיתו, פטרישיה ברבורן, זמן קצר לאחר לידת ויליאם: "אני כל כך אסיר תודה על כך שהייתי לצדה של דיאנה כל הזמן, כי בסופו של היום חשתי שחלקתי עמה לעומק את תהליך הלידה".

 

הבטיח וקיים. ויליאם נכח בלידה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבטיח וקיים. ויליאם נכח בלידה(צילום: AFP)

 

מצב הדברים היה שונה לחלוטין כשצ'רלס נולד. כשהמלכה (אז הנסיכה אליזבת) החלה בתהליך, בעלה, הנסיך פיליפ, שיחק סקווש בארמון. היה זה כמובן לא סימן לאדישות, אלא כדי להרגיע את עצביו, מציין הביוגרף שלו, ג'ונתן דימבלבי.

 

4. פולשים ממשלתיים

על פי הנוהג, בראשית המאה ה-20 היו גורמים ממשלתיים רשמיים נוכחים בלידה המלכותית. כשהמלכה נולדה ב-1926, שר הפנים היה בין הרופאים. שרת הפנים הנוכחית, תרזה מאי, אמרה שהנוהג בן מאות השנים נועד להבטיח שאכן מדובר בלידה מלכותית ושהצאצא לא הוברח פנימה חלילה.

 

"כשאגדל, אני רוצה להיות נסיך". המרצ'נדייז (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"כשאגדל, אני רוצה להיות נסיך". המרצ'נדייז(צילום: רויטרס)

מפלי ניאגרה הקנדיים נצבעו כחול לכבוד הלידה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפלי ניאגרה הקנדיים נצבעו כחול לכבוד הלידה(צילום: EPA)

 

למרבה מזלה של קייט, המנהג הפולשני בוטל לפני שנים על ידי המלך ג'ורג' השישי. מקורו כנראה בקנוניה ב-1688, אז רחשו שמועות על כך שבנו לכאורה של ג'יימס השני הוברח לתוך חדר הלידה בכלי שהובא לחימום המיטה. עשרות אנשים הגיעו כדי לחזות בלידה.

 

5. כמה שמות?

כעת משידוע מינו של היילוד, משחק הניחושים הוא סביב שמו. רוב בני משפחת המלוכה מתגאים בלא פחות משלושה או ארבעה שמות, בדרך כלל אוסף של שמות לכבוד מונרכים קודמים או בני משפחה. שמה המלא של המלכה אליזבת הוא אליזבת אלכסנדרה מרי, על שם אמה, סבתה וסבתא-רבתא שלה. שמו המלא של הנסיך ויליאם הוא ויליאם ארתור פיליפ לואיס.

 

המלכה אליזבת עם ילדיה 

 

השמות המובילים בסוכנויות ההימורים הם ג'ורג' או ג'יימס (לבת היו אלה אלכסנדרה, שרלוט ואליזבת). אבל ייתכן שהציבור הבריטי ייאלץ לחכות זמן רב עד שייחשף שמו של המלך לעתיד. כשוויליאם נולד, שמו הוכרז רק לאחר שבוע.

 

 (צלום: גטי אימג'בנק) (צלום: גטי אימג'בנק)
(צלום: גטי אימג'בנק)

 

6. ושם משפחה?

בני המלוכה לא משתמשים בשמות משפחה. התואר המדויק של התינוק יהיה "הוד מעלתו הנסיך (שם) מקיימברידג'. אם יש צורך בכך, חברי בית המלוכה יכולים להשתמש בשם מאונטבטן-וינדזור (Mountbatten-Windsor), שם המשפחה שאומץ ב-1960 עבור כל ילדיה של המלכה. וינדזור הוא שם המשפחה שאימץ אביה של המלכה, המלך ג'ורג' השישי, ב-1917 במקום סאקס-קובורג-גותה, ומאונטבטן הוא שם משפחתו של בעלה של המלכה, הנסיך פיליפ. הנסיך ויליאם, יורש העצר של צ'רלס, נסיך ויילס, ידוע בתפקידו הצבאי כסגן טיסה ויילס, על פי דרגתו (Flight Lieutenant Wales).

 

קייט עם ילדה שבאה לברך אותה. הטיפול יימסר לאומנת? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קייט עם ילדה שבאה לברך אותה. הטיפול יימסר לאומנת?(צילום: AFP)

 

7. הטבלה לנצרות

ההטבלה היא סוג של המחויבות הרשמית הראשונה של הרך המלכותי. הוא יצטלם עם משפחתו לבוש בבגד לבן מסורתי שאותו לבשו בהטבלתם כמעט כל תינוקות משפחת המלכות, מאז 1841. הוא נעשה עבור בתה הבכורה של המלכה ויקטוריה, ויש הסבורים כי נתפר מאותו בד משי ששימש לשמלת הכלה של המלכה ויקטוריה.

 

ויליאם משתטה בהטבלה של הנסיך הארי

 

ויליאם גועה בבכי בהטבלה שלו

 

8. הכן המוזהב נגד טוויטר

על פי המסורת, הארמון מכריז על לידה מלכותית כך: שליח נוסע מבית החולים לארמון בקינגהאם שבידו מסמך ובו כתובים מין היילוד, שעת הלידה ומשקלו. המודעה ממסוגרת ונתלית על כן מוזהב בקדמת הארמון. הפעם, מטבע הדברים, החדשות הגיעו לציבור באמצעות הודעה לעיתונות, והידיעה עשתה לה כנפיים באמצעות טוויטר. עם זאת, הארמון לא ויתר על הכרוז המלכותי, שצלצל בפעמון בשער בית החולים.

 

9. קבלת פנים רועשת

יש דברים שלא משתנים. על הלידה המלכותית בישרו גם מטחי הכבוד – ירי של 62 רובים במצודת לונדון וירי של 41 רובים מגרין פארק, ליד ארמון בקינגהאם. כך נעשה בכל פעם שתינוק מלכותי מצטרף למשפחה.

 

10. אומנת או לא?

ויליאם וקייט לא הודיעו לציבור אם בכוונתם לשכור אומנת כדי לעזור להם לגדל את בנם. רבים מצפים

שהזוג ימשיך בדרכם של הנסיכה דיאנה והנסיך צ'רלס ויהיה מעורב יותר בגידול הילדים מאשר הזוגות המלכותיים הקודמים, שהותירו את רוב המלאכה לאומנות ומטפלות. צפוי שגם לסבא ולסבתא מידלטון יהיה חלק פעיל, בשל יחסיהם הקרובים עם הזוג.

 

הנסיך צ'רלס היה קשור מאוד לאומנות שלו, שטיפלו בו בזמן שהוריו היו עסוקים במחויבויותיהם המלכותיות מעבר לים. גם הנסיכים ויליאם והארי נהנו מקשר אמיץ עם המטפלת טיגי לג-בורק, שבעצמה הופיעה רבות בחדשות.

 

סבא וסבתא מידלטון מגיעים לבית החולים, היום (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
סבא וסבתא מידלטון מגיעים לבית החולים, היום(צילום: Gettyimages)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הנסיכה דיאנה והנסיך צ'רלס מציגים לראשונה את התנוק חסר השם, שייוודע כוויליאם
צילום: AP
מומלצים