שתף קטע נבחר

מחוקק צרפתי לצוענים: היטלר לא הרג מספיק

ראש עיר בצרפת דרש מקבוצת צוענים לפנות אתר שעליו החנו קרוואנים באופן לא חוקי. כשהגיבו בהצדעה במועל יד אמר: "אולי היטלר לא הרג מספיק מהם" - והוקלט על ידי עיתונאי

שערורייה בצרפת. מחוקק צרפתי הוקלט אומר לקבוצה של צוענים שהוא מצר על כך שהיטלר לא רצח יותר מבני עמם במלחמת העולם השנייה. ז'יל בורדוליקס, חבר פרלמנט וראש העיר שולה שליד נאנט התעמת עם הפעילים הצוענים ביום ראשון, בזמן שביקר בשדה ששייך לעירייה ושבו התיישבו צוענים בקרוואנים באופן בלתי חוקי. אמש (יום ג') הוא נאלץ להתגונן.

 

בורדוליקס הגיע למקום וביקש מהצוענים לעזוב. כתב של העיתון הצרפתי Courrier de l'Ouest שנכח במקום דיווח שכמה מהצוענים הצדיעו לבורדוליקס במועל יד מתוך מחאה ושהוא הגיב באמירה: "אולי היטלר לא הרג מספיק מהם". שלשום פרסם העיתון באתר האינטרנט שלו הקלטה שבה ניתן לשמוע את המחוקק אומר זאת.

 

בורדוליקס. גינויים מימין ומשמאל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בורדוליקס. גינויים מימין ומשמאל(צילום: AFP)

 

בורדוליקס אמר אתמול לטלוויזיה הצרפתית כי הוא רק חזר על אמירה שהשמיע העיתונאי עצמו. הוא איים לתבוע את העיתון ואמר כי אם יפגוש את העיתונאי היה "רוצה לתת לו כמה אגרופים".

 

משרד הפנים הצרפתי הודיע כי הורה לחקור אם ניתן לתבוע את בודוליקס בגין הצדקת פשעים נגד האנושות. "דבר לא יכול להצדיק זאת אם נציג נבחר של הרפובליקה העז להתייחס כך לברבריות הנוראה מכול של המאה ה-20", נכתב בהצהרת המשרד.

 

בדומה ליהודים, הצוענים החיים ברחבי אירופה נרדפו על ידי הנאצים ועוזריהם, ונשלחו למחנות ריכוז והשמדה. אחד מהמחנות עמד לא רחוק מהעיר שולה, שבראשותה מכהן בורדוליקס.

 

דבריו של בורדוליקס זכו לגינוי הן ממפלגת הימין-מרכז שבה הוא חבר ושיכולה לסלק אותו משורותיה, והן מצד ארגוני צוענים והמפלגה הסוציאליסטית שבשלטון.

 

הצוענים בצרפת נעים בדרך כלל בקרוואנים מעיר לעיר. מספרם מוערך ב-400 אלף, ו-95 אחוזים מהם בעלי אזרחות צרפתית. לעתים קרובות השימוש שלהם בקרקעות לצורך חנייה גורם למתיחויות. החוק דורש מערים לספק להם אתרים לחנייה, אך הצוענים טוענים כי ניתנים להם אתרים שאינם מותאמים לצורכיהם. ברחבי אירופה נקראים הצוענים גם בני רומה, אך בצרפת שם זה מיוחד למהגרים מרומניה ומבולגריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בורדוליקס. "כמה אגרופים" לעיתונאי
צילום: AFP
מומלצים