שתף קטע נבחר

ליל הצנחנים: מאות השתתפו בתרגיל החטיבתי

שליש מהחיילים לא צנחו בגלל ערפל, אבל החטיבה האדומה חידשה את המסורת בצניחה החטיבתית הלילה. חמישה נפצעו ופונו, גם 15 טונות ציוד בהם מזל"ט מפורק וטרקטורונים הוצנחו. לקח חלק: סמל ראשון נדב גנץ, בנו של הרמטכ"ל

מזג האוויר השפיע - אך הצניחה החטיבתית הסתיימה בכיבוש "יעדי האויב": שנה וחצי לאחר שחטיבת הצנחנים חידשה אחרי הפסקה של 13 שנים את אימון הצניחה החטיבתית המלאה, גדודי החטיבה ויחידת מגלן יצאו הלילה (בין רביעי לחמישי) שוב לצניחה ההמונית בשמי הדרום. הצניחה אמורה הייתה לכלול כ-1,100 לוחמים, אך כשליש מהם, בהם גדוד 890, לא צנחו בסופו של דבר, מטעמי בטיחות: ערפילים כיסו את אזור ההצנחה בסמוך לקיבוץ רביבים שבנגב, ומאות מבין הלוחמים חזרו אל הקרקע עם מטוסי ההרקולס של חיל האוויר, ששבו לבסיס נבטים.

 

 

סמ"ר נדב גנץ, בנו של הרמטכ"ל. התעקש לעבור משירות באמ"ן (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
סמ"ר נדב גנץ, בנו של הרמטכ"ל. התעקש לעבור משירות באמ"ן(צילום: יואב זיתון)

הצנחנים צועדים לעבר ההרקולסים ()
הצנחנים צועדים לעבר ההרקולסים

 

הלוחמים צנחו מגובה של 1,200 רגל, והראשונים שהגיעו אל הקרקע הסתערו על יעדי אויב מדומים, בשטח פתוח ובשטח בנוי. הבוקר הם המריאו לרמת הגולן במסוקים להמשך האימון החטיבתי שנפתח בימים האחרונים, אחרי תעסוקה מבצעית בעוטף עזה. הפעם לצניחה החטיבתית נוספו לראשונה גם סבלי חי"ר (טרקטורונים הנושאים מאות קילוגרמים של ציוד לחימה, מזון, תחמושת ומים), מזל"ט מפורק מסוג רוכב שמיים ומקלעים כבדים - כולם מפורקים וארוזים בערכת "חלת דבש" מונעת זעזועים.

 

משקל הציוד שהוצנח היה 15 טונות. למרות ניסויים מוקדמים והכנת תיבה מיוחדת, הוחלט בסופו של דבר שלא להצניח כלב ונוהגו מיחידת "עוקץ", כדי לא לסכנם. בניגוד לתרגיל החטיבתי הקודם, אז נפצעו באורח קל כ-40 לוחמים כתוצאה מנחיתה על הקרקע, הפעם נרשמו רק 18 חיילים שסבלו מפגיעות קלות, ועשרה מהם המשיכו בתרגיל. חמישה פונו לצורך צילומי רנטגן.

 

לדברי מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף משנה אלעזר טולדנו, ההישג העיקרי שנדרש בתרגיל היה כינוס מהיר, שקט ומבצעי ככל האפשר של הלוחמים בנקודת האיסוף החטיבתית תחת עלטת הלילה. מפקד בסיס האימון החטיבתי, סא"ל גיא ברגר, ציין כי כל גדוד שצנח "נאסף" בתוך כשעה, שיפור לעומת התרגיל הקודם. מכשור מיוחד על הקרקע סימן לכוחות שצנחו היכן להתרכז, ומטוס צופית של חיל האוויר שחג ממעל עסק באיתור לוחמים שתעו בדרכם.

 

הצנחנים עולים אל המטוס ()
הצנחנים עולים אל המטוס

מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ אלעזר טולדנו, מדבר אל החיילים ()
מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ אלעזר טולדנו, מדבר אל החיילים

נערכים לצניחה. ברגע האחרון ויתרו על הכלב של עוקץ (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
נערכים לצניחה. ברגע האחרון ויתרו על הכלב של עוקץ(צילום: רועי עידן)

 

הפעם כחלק מחיזוק שיתוף הפעולה בין חטיבת הצנחנים לחיל האוויר והרצון לזרז את הצניחה, היא בוצעה במבנים של ארבעה מטוסי ההרקולס יחד ולא כל מטוס בנפרד - מה שהגדיל פי ארבעה את כמות הצונחים במקביל. "אנו פותחים את האימון במה שהכי טבעי עבורנו - עלייה למטוס וקפיצה ממנו", אמר אתמול אל"מ טולדנו, "חלק מהמשימות בתרגיל אני

מכיר ומחלק אחר אופתע. בייעודה החטיבה אמורה להגיע עם כמות גדולה של לוחמים לעומק שטח האויב וחשוב לשמר יכולת זו בסל הכלים של צה"ל". מפקד טייסת הקרנפים, סא"ל י', אמר: "טסנו בשטח צר ומוגבל במהירות איטית, מה שחייב תא שליטה חזק".

 

בין מאות הלוחמים שהשתתפו בתרגיל היה גם סמ"ר נדב גנץ, מפקד כיתה בגדוד 890 ובנו של הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, שפיקד על הגדוד המיתולוגי בסוף שנות השמונים. גנץ הבן, שהחל את שירותו באמ"ן והתעקש להמשיכו כלוחם, העדיף שלא להתראיין, וחבריו סיפרו כי הוא נוהג להצניע ככל האפשר את ייחוסו המשפחתי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
סמ"ר נדב גנץ, בנו של הרמטכ"ל
צילום: יואב זיתון
מומלצים