שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שחרור האסירים הפלסטינים - כך זה יקרה

  עוד לפני שהממשלה אישרה את שחרור המחבלים החלו במחלקת החנינות של משרד המשפטים בהיערכות למהלך. על השלבים שנותרו בדרך למהלך השנוי במחלוקת

  עסקאות חילופי השבויים והמגעים המדיניים בעשרות השנים האחרונות הובילו לשחרורם המוקדם של אלפי אסירים ביטחוניים. ניסיון העבר כבר הוביל ליצירת נוהלי עבודה ידועים וקבועים בשירות בתי הסוהר ובמחלקת החנינות במשרד המשפטים, שצפויים לפעול כבר בשבועות הקרובים לקראת הפעימה הראשונה, במסגרת שחרור 104 האסירים הביטחוניים שאושר אתמול (א') בממשלה.

   

  עוד בערוץ החדשות של ynet:

  שש מדליות לישראל באולימפיאדת המתמטיקה

  איטליה: בננות נזרקו על השרה השחורה הראשונה

   

  מחלקת החנינות במשרד המשפטים כבר החלה בהיערכות ובהכנת האישורים לקראת שחרור האסירים הביטחוניים עוד בטרם אישרה הממשלה את המהלך במסגרת חידוש המו"מ המדיני. 

   

  לרשות משרד המשפטים עומד מאגר מידע ממוחשב המרכז את פרטיהם של יותר מ-5,000 אסירים ביטחוניים ומאפשר ליצור רשימות לפי קריטריונים שונים, בהם, בין היתר, גיל, רמת המסוכנות ומשך המאסר שריצו מתוך העונש שנגזר עליהם. המאגר מאפשר להגדיר במדויק את דרישות הדרג המדיני ולגבש רשימה מסודרת תוך תיאום עם שירותי הביטחון.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
   

  אולם הפעם, מכיוון שהשמות נקבעו על פי התנאים שסוכמו בשיחות המקדימות בין הצדדים שערך מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, התהליך הזה מיותר. עם זאת, עדיין נותר לאנשי מחלקת החנינות לקבוע יחד עם שירותי הביטחון לאילו יעדים ישוחררו האסירים: יהודה ושומרון, עזה או אולי לחו"ל.

   

  בתום עבודת ההכנה ואישור שרת המשפטים, הרשימה תועבר לידי נשיא המדינה שמעון פרס והוא יחתום רשמית על קיצור העונשים למחבלים. לפני השחרור, רשימת האסירים תפורסם לצורך עיון הציבור הרחב ולאפשר למעוניינים בכך להגיש עתירות לבג"ץ.

   

  שחרור אסירים בעסקת שליט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  שחרור אסירים בעסקת שליט(צילום: EPA)
   

  קבלת פנים למחבלים פלסטינים ששוחררו בעסקת שליט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  קבלת פנים למחבלים פלסטינים ששוחררו בעסקת שליט(צילום: רויטרס)

   

  במקביל למשרד המשפטים, גם בשירותי בתי הסוהר מתכוננים למבצע השחרור. בכל אחד מסבבי השחרור המתוכננים במסגרת חידוש המו"מ המדיני יקבלו אנשי שב"ס את רשימת השמות ממשרד המשפטים ויחלו בהיערכות. תחילה יעברו האסירים זיהוי ודאי, בדיקות רפואיות ושיחה עם מפקד הכלא שבו הם מרצים את עונשם. בנוסף, ייתכן שהם יתבקשו לחתום על התחייבות שלא לשוב ולעסוק בטרור.

   

  לקראת יום השחרור נוהגים בשב"ס, בדרך כלל, לרכז את האסירים בכלא אחד.

  בהינתן האות, צוותים של יחידת הליווי נחשון יובילו את האסירים באוטובוס לנקודת השחרור שתיקבע תחת אבטחה כבדה.

   

  האסירים, שמרצים עונשי מאסר בגין פיגועי טרור שביצעו לפני 93', מתעדכנים בכלי התקשורת על המגעים ויודעים על הכוונה לשחררם. עם זאת, לפי שעה הם שומרים על "פרופיל נמוך" ומתרכזים בצום חודש הרמדאן המוסלמי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מרים צחי
  הממשלה אישרה לשחרר 104 אסירים ביטחוניים
  צילום: מרים צחי
  מומלצים