שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מקבלים פיצויים? אפשר לחסוך את המסים

  צפויים לקבל פיצויים מוגדלים מהחברה בעת עזיבתכם? פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי, יכול לסייע לכם להפחית את תשלומי המס - אבל רק אם קיבלתם אותם כדי לא להתחרות בבוס הקודם. מדריך

  אם עזבתם מקום עבודה ואתם אמורים לקבל סכום כסף גדול מהחברה, ייתכן שתיאלצו להיפרד מיותר מ-50% מהכסף לטובת מס הכנסה. אולם, אם הכסף משולם לכם בתמורה לכך שלא תתחרו במעביד, שיעור המס יהיה 25%.

   

  כתבות נוספות מאת אבי נוב בערוץ הכסף שלי :

   

  מדובר ללא ספק בפער דרמטי, הגורם לאנשים רבים לחתום על הסכמי אי-תחרות עם המעביד לשעבר. פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי שופך אור על סוגיה זאת, ומבהיר כיצד ניתן ליהנות משיעור המס הנמוך.

   

  נניח שאתם אמורים לעזוב מקום עבודה ולקבל סכום של מיליון שקל מהמעביד לשעבר. אם התשלום יוגדר כ"הכנסת עבודה", אתם עשויים לשלם למס הכנסה כחצי מיליון שקל. אך אם חתמתם על הסכם אי-תחרות אם המעביד, כמפורט להלן, הרי שתשלמו למס הכנסה 250 אלף שקל בלבד בגין התשלום שקיבלתם, ותחסכו סכום דומה.

   

  מהו המס שיש לשלם בסיום יחסי עובד-מעביד?

  כלל בסיסי הוא כי תשלומים המתקבלים במסגרת יחסי עובד-מעביד הם בגדר הכנסת עבודה לפי סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה.

   

  בית המשפט העליון הבהיר כי הכלל הוא שכל תשלום אשר ניתן במסגרת יחסי עובד-מעביד חוסה תחת סעיף זה. לפיכך, כל סכום המתקבל במסגרת יחסי עובד-מעביד יהיה כפוף לשיעור המס השולי של הנישום, אשר עשוי להגיע ליותר מ-50% מס. לכאורה, הכנסה בגין ההתחייבות לאי- תחרות עשויה להיחשב כהכנסת עבודה. אולם, תוצאה זאת אינה מחויבת.

   

  האם ניתן לשלם שיעור מס מופחת?

   

  אם קיבלתם סכומי כסף שניתן להגדירם מבחינה משפטית כתשלומים עבור אי-תחרות, הרי שתוכלו ליהנות משיעור מס של 25%. העיקרון הוא שמכירת נכס הוני חייבת במס רווחי הון בשיעור של 25% לפי סעיף 91 לפקודת מס הכנסה. אם התשלומים עבור אי-תחרות יוגדרו כרווחי הון, הם יהיו כפופים לשיעור מס של 25%, ולא לשיעור המס השולי החל על הכנסת עבודה.

   

  מהו המבחן המשפטי בעניין זה?

   

  בפסקי הדין שעסקו בסוגיה זאת, קיימת נטייה לראות בוויתורו של אדם על זכות הקנויה לו, בעבור תשלום, כאילו הייתה זו מכירה של נכס הוני.

   

  עוד נקבע כי במקרים בהם היכולת להתחרות נותרת בידי אדם המקבל פיצוי, בשל ויתור על זכותו להתחרות בעסקי החברה, יסווג הפיצוי כהכנסת עבודה (מס שולי); אולם, אם הוויתור על הזכות להתחרות משמעותו, למעשה, אובדן מקור הפרנסה או היכולת ליצור מקור פרנסה, ניתן לומר כי האדם המקבל פיצוי ויתר כליל על זכותו להתחרות, זכות השקולה במקרים רבים לנכס הון (שיעור מס של 25%).

   

  האם יש לשלם ביטוח לאומי?

   

  החיוב בדמי ביטוח לאומי תלוי באופן סיווגה של ההכנסה. אם ההכנסה בגין ההתחייבות לאי- תחרות תיחשב כהכנסת עבודה, הרי יראו בה הכנסה החייבת בדמי ביטוח לאומי. במקרה כזה, תקבלו עונש כפול: תשלמו שיעורי מס גבוהים על ההכנסה, וגם תשלמו דמי ביטוח לאומי. מאידך, אם התשלום בגין אי-תחרות יסווג כהכנסה הונית, לא תחויבו בדמי ביטוח לאומי.

   

  הכותב הוא עורך דין לדיני מסים ומיסוי בינלאומי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מס הכנסה ישתה לכם את הכסף? לא בטוח
  צילום: shutterstock
  ד"ר אבי נוב
  מומלצים