שתף קטע נבחר

הקלד אימייל - וקְרא: כך עוקב המודיעין האמריקני אחרי הגולשים באינטרנט

עוד מבוכה גדולה לארה"ב: ה"גרדיאן" הבריטי חושף מסמכים סודיים שהדליף אדוארד סנואודן, ובהם חומרי הדרכה המסבירים כיצד פועלת המערכת המאפשרת לאמריקנים לעקוב אחרי אימיילים, כתובות IP - ואפילו צ'אטים בפייסבוק. כל שהם צריכים הוא מידע מזהה ו"תירוץ סביר" - שאיש אינו בודק

כמה קל למודיעין האמריקני לעקוב אחרי החיפושים של משתמשים תמימים בגוגל, האימיילים שהם כותבים ואפילו הצ'אטים שהם מנהלים בפייסבוק? ככה קל: העיתון הבריטי "גרדיאן" חושף הערב (יום ד') פרטים חדשים על תוכנית הציתותים החשאית של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA). העיתון קיבל לידיו מהמדליף האמריקני אדוארד סנואודן שחשף את הפרשה, מסמכי הדרכה פנימיים המסבירים כיצד פועלת תוכנת הריגול של ה-NSA הנקראת XKeyscore. התוכנה הזו, כך נכתב באחד השקפים במצגות שהגיעו לידי העיתון, "יכולה לזהות כמעט את כל מה שמשתמש טיפוסי עושה באינטרנט".

 

תוכנית הציתותים האמריקנית נחשפה בהדרגה בחודשיים האחרונים על-ידי המדליף סנואודן, שעדיין מסתתר בנמל התעופה במוסקבה ונמלט מהרשויות בארה"ב, המבקשות להעמידו לדין על שום הפגיעה שהסב לדבריהן לביטחון הלאומי האמריקני. היא עוררה מבוכה רבה בקרב הממשל האמריקני וביקורת מבית ומחוץ על הפרת הפרטיות לכאורה של מיליוני אמריקנים ואנשים אחרים ברחבי העולם, שחשבונות אימייל וטלפון שלהם נפרצו על-ידי המודיעין האמריקני. היא הקימה ביקורת גדולה על הנשיא ברק אובמה שאישר אותה, אולם הוא ואנשיו טענו מצדם כי בתוכנית לא נעשה שום שימוש לרעה נגד אזרחים אמריקנים וכי בעזרתה נמנעו עשרות פיגועי טרור בארה"ב ומחוצה לה.


אתם במודיעין האמריקני? כך תפרצו לאימייל. מתוך החשיפה בגרדיאן ()
אתם במודיעין האמריקני? כך תפרצו לאימייל. מתוך החשיפה בגרדיאן

 

לפי "גרדיאן", המסמכים המתפרסמים היום הועברו על-ידי סנואודן לעיתון כבר ביוני, והם מסבירים כיצד אנשי ה-NSA יכולים לכאורה להשתמש בתוכנת XKeyscore ומערכות NSA אחרות כדי להשיג מידע בזמן אמת על פעילות האינטרנט של גולשים. "שקופית אחת מדגימה את הפעילות הדיגיטלית המיורטת על-ידי XKeyscore ואת היכולת של האנליסט לחקור את המידע בזמן אמת", נכתב ב"גרדיאן". "המטרה של XKeyscore היא לאפשר לאנליסטים לחפש מטא-נתונים ותוכן של אימיילים ושל פעולות אינטרנט אחרות כמו היסטוריית הדפדפן, אפילו כשלאנליסט אין כתובת האימייל של יעד המעקב".

 

לפי העיתון, האנליסטים של ה-NSA יכולים לחפש מידע פרטי של אנשים גם לפי שם, מספר טלפון, כתובת IP, מילות מפתח, השפה שבה מתנהלת פעילות האינטרנט של היעד או סוג הדפדפן הנמצא בשימוש. לפי הדיווח, מסמך סודי במיוחד שהגיע לידי העיתון מתאר כיצד התוכנה יכולה לחפש "בתוך גוף האימיילים, דפי אינטרנט ומסמכים", כולל שורות שולחים ונמענים כמו "To, From, CC, BCC".

 

כדי לערוך חיפוש באימיילים, כך נכתב, אנשי ה-NSA צריכים רק להקליד את כתובת האימייל של אדם מסוים לטופס חיפוש מקוון פשוט, ולפרט את ה"הצדקה" לחיפוש ומשך הזמן שלו הם זקוקים. לפי ה"גרדיאן", תוכנה אחרת הנקראת DNI Presenter" משמשת לקריאה תוכניהם של אימיילים שנאגרו ותוכנים של הודעות פרטיות או צ'אטים בפייסבוק. כל שעליהם לעשות כדי לצפות בתוכני צ'אט ברשת החברתית, כך נטען, הוא להקיש את שם המשתמש של האדם שאחריו הם עוקבים בפייסבוק.

 

כך עובדת המערכת XKS. מתוך אחת המצגות ()
כך עובדת המערכת XKS. מתוך אחת המצגות

 

בעיתון מדגישים כי הגילויים החדשים שופכים אור על ההצהרות הכי מדהימות של סנואודן מיוני השנה, שבהן אמר: "אני, בעודי יושב בדסק שלי, יכולתי לצותת לכל אחד, ממך ועד לרואה החשבון שלך, משופט פדרלי ועד אפילו לנשיא, אם הייתה לי כתובת אימייל". הטענות האלה הוכחשו בתוקף על-ידי בכירים אמריקנים, שטענו כי הוא משקר.

 

אלא שלדברי ה"גרדיאן", חומרי הלימוד על התוכנה מסבירים כיצד אנליסטים יכולים להשתמש במערכת הזו ובאחרות כדי לדלות מידע אין סופי על אנשים רק על-ידי מילוי טופס פשוט על המסך ומתן הצדקה כללית לחיפוש, ומבלי שהמהלך נבחן על-ידי בית משפט או על-ידי אנשי צוות אחרים של ה-NSA. באחת המצגות על התוכנה נכתב כי היא מכסה "כמעט את כל

מה שמשתמש טיפוסי עושה באינטרנט", כולל תוכני אימיילים, אתרים שבהם הוא מבקר, חיפושים שהוא עושה והמטא-נתונים שלו. הם יכולים להשתמש בתוכנה גם כדי ליירט מידע בזמן אמת על פעילות האינטרנט של משתמש כלשהו.

 

בעיתון מדגישים שהחוק האמריקני מחייב את ה-NSA להשיג צו כדי לעקוב אחרי "אנשים מארה"ב" (צו שגם הוא, כך מציינים שם, אינו נדרש כשהשיחה היא בין אמריקנים לגורמים בחו"ל), אולם המערכת המתוחכמת מספקת להם אפשרות לעקוב גם אחרי האמריקנים ללא צו כל עוד יש להם מידע מזהה של האיש כמו למשל אימייל או כתובת IP.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כל מה שצריך הוא "סיבה כללית" לחיפוש. מתוך המצגות
מומלצים