שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עליות בבורסה; החברה לישראל איבדה 2.7%

  שבוע המסחר ננעל בעליות שערים: המדדים ת"א 25 ות"א 100 עלו ב-0.4% ומדד הבנקים טיפס ב-0.8%. כיל והחברה לישראל צנחו ביותר מ-20% מתחילת השבוע. מחזור המסחר - 1.2 מיליארד שקל

  המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ה') בעליות שערים על רקע המגמה החיובית בבורסות העולם; ירידות של עד 0.4% נרשמו באג"ח הממשלתיות. מחזור המסחר הסתכם ב-1.2 מיליארד שקל.

   

  מדדי המניות

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.36% ל-1,207.84 נקודות, מדד ת"א 100 עלה ב-0.44% ל-1,098.83 נקודות, מדד בלוטק 50 עלה ב-1.19% ל-315.92 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-0.64% ל-363.77 נקודות. מדד הבנקים טיפס ב-0.8%.

   

  ברקע המסחר

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יאיר לפיד, החליטו אתמול למנות את פרופ' ליאו ליידמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, לתפקיד נגיד בנק ישראל הבא, במקום הנגיד היוצא פרופ' סטנלי פישר שפרש מתפקידו לפני חודש. מ"מ הנגיד, ד"ר קרנית פלוג, אשר הייתה מועמדת לתפקיד, בירכה את ליידרמן והודיעה כי תעזוב את בנק ישראל.

   

  בכך באה לסיומה הסאגה הארוכה והמביכה של מציאת מחליף לפישר, שהודיע על פרישתו מהתפקיד בדיוק לפני חצי שנה. לפני 5 שבועות החליט נתניהו למנות לתפקיד הנגיד את פרופ' יעקב פרנקל, שכיהן כבר בתפקיד זה במשך 8.5 שנים, ופרש מבנק ישראל לפני תום תקופת כהונתו השנייה לפני 13 שנה.

   

  לפני מספר ימים הודיע פרנקל על הסרת מועמדותו לתפקיד, על רקע התמהמהות מינויו בוועדת טירקל לבדיקת מינויים בכירים בשירות הציבורי. זאת בשל חקירת פרשת ההסתבכות שהייתה לו בדיוטי פרי של שדה התעופה בהונג קונג לפני 7 שנים.

   

  רפי גוזלן, הכלכלן הראשי באי.בי.אי בית השקעות, התייחס לנושא ואמר כי "בעצם ההעדפה של ליידרמן על פני פלוג, פספסו נתניהו ולפיד את ההזדמנות לקנות שקט תעשייתי בבנק ישראל, מכיוון שמינויה היה נתפס כהמשך ישיר למדיניותו של הנגיד היוצא פישר, ובשל ניסיונה והיכרותה עם תהליכי העבודה בבנק, בפרט בעתות משבר".

   

  הוא הוסיף כי "להערכתנו, תהליך המינוי כולו והשינוי בהרכב הוועדה מעלה את ההסתברות לכך, שהמשקיעים בשוק המט"ח יבחנו את מידת מחויבותו של ההרכב החדש למניעת ייסוף השקל, כלומר לבחון אם חל שינוי ביחס למדיניות האגרסיבית שהנהיג פישר בבנק ישראל, מאז החלו ניצני המשבר ב- 2008".

   

  לדבריו, "מבחינת הערכת תמונת המצב הכלכלית, ההתבטאויות האחרונות של ליידרמן משקפות צפי להאטה בפעילות המשק בשנה הקרובה, והמשך סביבת ריביות נמוכה בעולם. כך שמבחינה זו, הסיכוי להפחתת ריבית נוספת עד לסוף השנה נותר להערכתנו בעינו".

   

  מניות במרכז 

  חברת לייבפרסון, ספקית פתרונות התקשרות עם גולשים בזמן אמת, פרסמה הלילה את תוצאותיה לרבעון השני של השנה, והציגה הכנסות מפעילות עסקית (B2B) שהסתכמו ב-39.5 מיליון דולר - גידול של 14% לעומת הרבעון השני של 2012. סך ההכנסות ברבעון השני של 2013 עמד על 43.2 מיליון דולר - גידול של 12% לעומת הרבעון השני של 2012. צבר ההזמנות לרבעון השני של 2013 עמד על 7.1 מיליון דולר, בהשוואה ל-6.9 מיליון דולר בלבד ברבעון השני של 2012.

   

  טבע, ענקית הגנריקה הישראלית, סיימה את הרבעון השני עם הכנסות של 4.9 מיליארד דולר ירידה של 1% לעומת הכנסות הרבעון המקביל. ציפיות האנליסטים היו להכנסות של 4.94 מיליארד דולר כך שהחברה החמיצה את תחזיות השוק בשורה העליונה. בשורה התחתונה, סיימה טבע את הרבעון עם רווח נקי של מיליארד דולר לעומת 1.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל, או 1.20 דולר למניה לעומת 1.28 דולר ברבעון המקביל. ציפיות השוק היו לרווח של 1.20 דולרים כך שבשורה התחתונה עמדה טבע בציפיות השוק.  

   

  מניית כיל המשיכה לרכז עניין עם מחזורי מסחר גבוהים. בתוך חצי שנה ירדה המניה ביותר מ-35% ומחקה כיותר מעשרה מיליארד שקל בשני ימי המסחר האחרונים. כיל והחברה לישראל (איבדה 2.7%) צנחו ביותר מ-20% מתחילת השבוע.

   

  אילנית שרף, אנליסטית בכירה בפסגות ברוקראז' אמרה כי "שוק האשלג הולך להשתנות מקצה לקצה. לפי תנאי השוק החדשים, בהתאם למלחמת המחירים שהכריזה אורלקלי ובמידה והמהלך אכן יצא לפועל, כנראה שישנסקי 2 אשר הילך אימים על משקיעי כיל בתקופה האחרונה, כבר לא ממש רלוונטי מבחינת שוק האשלג".


  פורסם לראשונה 01/08/2013 10:18

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים