שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המכוניות התייקרו במעט - בדרך להתייקרות נוספת?

  השינוי במיסוי הירוק ייקר היום כצפוי חלק מהמכוניות, אך מרבית הדגמים החשובים נותרו ללא כל שינוי. האם תהיה התייקרות נוספת בעתיד הקרוב? אף אחד לא מוכן להתנבא

  מס הקנייה עלה, ומה קרה למחירי המכוניות? היום (ה') עודכנו הטבות מס למכוניות חדשות, כאשר בפועל נרשמה עלייה בשיעור מס הקנייה המוטל על חלק גדול מהמכוניות. אלא שבניגוד לאזהרות כמה מהיבואנים, שהאיצו בציבור למהר ולרכוש מכוניות לפני התייקרות צפויה, רבות מהמכוניות החדשות לא התייקרו כלל. גם מכוניות שמחיריהן עלו היום, התייקרו בשיעור קטן יחסית.

  מה יקרה למחירי המכוניות אחרי החגים? (צילום: רועי צוקרמן) (צילום: רועי צוקרמן)
  מה יקרה למחירי המכוניות אחרי החגים?(צילום: רועי צוקרמן)

  כך למשל, בקטגוריה החשובה של מכוניות משפחתיות, הכוללת להיטי מכירות דוגמת טויוטה קורולה, פורד פוקוס ויונדאי i30, עליית המס לא ממש השפיעה על המחירים. מחיריהן של הפוקוס והקורולה - שתיים מהמכוניות הנמכרות בישראל - לא השתנו. אפילו בדגמים שבהם נרשמה עליית מחירים, השפעת עדכון המס אינה גדולה. למשל, פולקסווגן תייקר את הג'טה בכ-2,000 שקלים.

   

  גם במחירי מכוניות קטנות ("סופר-מיני") לא ניכר שינוי משמעותי. טויוטה השאירה את מחיר היאריס ללא שינוי, פורד פיאסטה התייקרה ב-1,000 שקלים, וסיאט צפויה לייקר את האיביזה בעוד כ-10 ימים בכ-1,000 שקלים.

   

  גם במעלה שוק הרכב, בקטגוריות יקרות יותר, למשל מכוניות משפחתיות-גדולות כמו מאזדה 6, פורד מונדיאו וטויוטה אוונסיס, העלאת המס לא השפיעה דרמטית על המחירים. מאזדה ייקרה את ה-6 ב-1,000 שקלים, ופורד העלתה את מחיר המונדיאו ב-2,000 שקלים. מחיר האוונסיס של טויוטה לא השתנה.

   

  ומה קרה למחירי מכוניות היוקרה? בשלב זה נראה כי העלאת המס אינה משפיעה משמעותית על מותגי היוקרה. למשל, לקסוס, חטיבת היוקרה של טויוטה, לא העלתה מחירים, וכך גם המתחרה אינפיניטי. דגמי ב.מ.וו ומיני התייקרו בשיעור מתון - בין 1,000 שקלים בחלק מהדגמים (ב.מ.וו 316, מיני One) ועד כ-5,000 שקלים (סדרה 5, כמה מדגמי X).

   

  ומה יקרה אחרי החגים?

  מה הסיבה לכך שהעלאת המס לא גרמה לייקור חד ומיידי - האם החליטו היבואנים "לספוג" את העלאת המס, לרווחת עם ישראל? להשפעה המתונה של עדכון המס יש כמה סיבות. ראשית, נוהל שפרסם משרד התחבורה קובע כי עדכון המס לא יחול על מכוניות שכבר אוחסנו בנמל או במחסן רישוי, וישוחררו מהמכס עד סוף ספטמבר. כך, יבואנים המחזיקים במלאי מכוניות, יכולים להימנע מלהעלות מחירים.

   

  בנוסף, תחילת שיווק של דגמים חדשים איפשרה לכמה מהיבואנים להשאיר את מחירי המחירון ללא שינוי. למשל, טויוטה קורולה החדשה זוכה להטבת מס גדולה מקודמתה, הודות לפליטת מזהמים משופרת. ראוי גם לציין כי כמה מהיבואנים בחרו להמתין לפרסום המחירונים של מתחריהם, ורק בימים או בשבועות הקרובים יפרסמו מחירונים חדשים.

   

  יונדאי וקיה, המותגים הקוריאנים הזוכים להצלחה רבה בשוק המקומי, יפרסמו מחירונים במהלך השבוע הבא. יבואנית רנו וניסאן, חברת קרסו מוטורס, אינה מפרסמת בשלב זה מחירונים חדשים, ומבהירה כי באמצע אוגוסט תתקבל החלטה בענייני המחירים. גם ביבואנית סיטרואן ופיז'ו, חברת לובינסקי, אומרים דברים דומים.

   

  לכל זה יש משמעות ברורה - השינויים (או היעדרם) שנרשמו היום במחירוני הרכב, אינם סופיים. יתכן כי בהמשך השנה, או בתחילת 2014, יחולו שינויים נוספים. ראוי גם לזכור כי שינויים שחלו בשערי המטבע בחודשים האחרונים מאפשרים לחלק מהיבואנים להימנע מלהעלות מחירים. למשל, הין היפני נחלש דרמטית ב-2013, ובכך שיפר משמעותית את מצבם הפיננסי של יבואני המותגים היפניים.

   

  מס ירוק וההטבה הבטוחה

  עדכון המס הוא למעשה עדכון של נוסחה הקובעת לכל מכונית חדשה "ציון ירוק" - שקלול של נתוני זיהום שונים. לפי הציון שמקבלת כל מכונית מחושבת הטבת מס, שיכולה להגיע עד ל-15 אלף שקלים. מכוניות שפולטות כמות גדולה של זיהום, אינן מקבלות הטבת מס בכלל. הנוסחה יושמה לראשונה ב-2009, במסגרת רפורמת "מיסוי ירוק". 

   

  במקביל לעדכון המיסוי הירוק, החל מהיום יינתנו הטבות מס למכוניות המצוידות במערכות בטיחות שונות, כמו כריות אוויר (שבע ויותר), מערכת המתריעה על סטייה מנתיב, ובקרת שיוט "אקטיבית" השומרת על מרחק קבוע מהמכונית לפנים. ההטבות ניתנות ל-10 מערכות, וגובה ההטבה המרבי הוא 2,250 שקלים. חישוב ההטבה מורכב, ונעשה על-פי שקלול ציונים שנקבעו לכל אחת מ-10 המערכות.

   

  יש לציין כי הנוהל שפרסם משרד התחבורה קובע מנגנון עדכון תקופתי למיסוי הירוק. מטרת העדכון כפולה - לוודא את יעילות ההטבות, ולדאוג לפגיעה קטנה ככל האפשר בהכנסות המדינה ממסים. החל מ-2015, תעודכן מדי שנתיים הנוסחה לפיה נקבע "הציון הירוק" של כל מכונית. בנוסף, החל מ-2016 יוכלו משרד התחבורה ורשות המסים לעדכן את הנוסחה פעם בשלוש שנים, בהתאם להתפלגות המכירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רועי צוקרמן
  מה יקרה למחירי המכוניות כשיאזל המלאי?
  צילום: רועי צוקרמן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים