שתף קטע נבחר

הביטוח הלאומי: מ-2042 ניאלץ לחתוך הקצבאות

מדו"ח של הביטוח הלאומי עולה כי בשנת 2024 קרן הרזרבה האקטוארית של המוסד תקטן ו-18 שנים לאחר מכן היא תתאפס. בביטוח לאומי הזהירו שאם לא יינקטו צעדים, יהיה צורך להקטין בכ-10% באופן אחיד את כל הקצבאות

בעוד כשלושה עשורים - ייגמר הכסף לקצבאות? דו"ח שפרסם היום (ה') הביטוח הלאומי צופה כי בעתיד הקרוב התשלומים לציבור צפויים לגדול בקצב מהיר יותר מהתקבולים, כך שבשנת 2024 קרן הרזרבה האקטוארית של המוסד המנוהלת על-ידי בנק ישראל תקטן, עד שבשנת 2042 היא תתאפס והביטוח הלאומי יימצא בגירעון. המשמעות, כך מזהירים בביטוח הלאומי, היא שהמוסד יוכל לשלם רק אחוז מסוים של הקצבאות לציבור.

 

הדו"ח מתבסס על אוכלוסיית מדינת ישראל כיום וכן על תחזית גידול האוכלוסייה ל-75 שנים הבאות על-פי הנחות של הלמ"ס לגבי גידול פלחי אוכלוסייה שונים.

 

גרף מהדו"ח של הביטוח הלאומי ()
גרף מהדו"ח של הביטוח הלאומי

 

בביטוח הלאומי אומרים כי המסקנות העיקריות מהדו"ח הן, שכבר עתה יש לנקוט צעדים מתונים כדי לדחות את נקודת הגירעון התזרימי הצפוי, זאת על-ידי שילוב של צעדים הכוללים העלאת שיעורי דמי הביטוח כדי להגדיל את תקבולי הביטוח הלאומי, וכן העלאת גיל הפרישה. עוד הזהירו בביטוח לאומי שאם לא יינקטו צעדים אלה, נגיע למצב שיהיה צורך להקטין בכ-10% באופן אחיד את כל הקצבאות, כדי לעמוד בהתחייבות המוסד לציבור.

 

שר הרווחה והשירותים החברתיים, מאיר כהן, אמר: "המסקנות של הדו"ח האקטוארי

 שקיבלתי היום מחזקות את דעתי שיש לאמץ את דו"ח האיתנות הפיננסית של המוסד, דו"ח שיבטיח את האיתנות החברתית של מדינת ישראל ואת היכולת לשלם קצבאות לאורך זמן". מנכ"ל הביטוח הלאומי, שלמה מור יוסף, הוסיף: "הדו"ח האקטוארי הוא תמרור אזהרה למדינת ישראל. אם נעשה היום צעדים קטנים ומתונים לשיפור המצב הקיים נימנע בעתיד מצעדים דרסטיים שעשויים לפגוע ברמת המחיה של מקבלי הקצבאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל סימה
הביטוח הלאומי
צילום: גיל סימה
מומלצים