שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP, AFP, EPA

עריקאת: 26 אסירים ישוחררו בעוד 10 ימים

יהיה זה השלב הראשון מבין ארבעה שבמהלכם ישוחררו 104 אסירים. הוא הכחיש שמתקיים ערוץ חשאי ואמר שכל סוגיות הליבה יעלו על שולחן המו"מ

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת אומר שישראל תשחרר ב-13 באוגוסט 26 אסירים פלסטינים הכלואים בישראל מלפני הסכמי אוסלו. עריקאת ציין כי זה יהיה השלב הראשון מבין ארבעה שלבים שבמהלכם צפויים להשתחרר 104 אסירים. דבריו צוטטו היום (שבת) בכלי תקשורת פלסטיניים.

 

השיחות בין ישראל לפלסטינים באזור צפויות להתחיל יום למחרת השחרור הראשון של האסירים. עריקאת הוסיף כי ההנהגה הפלסטינית הודיעה לארצות הברית ולישראל כי היא לא תקבל פתרון ביניים, אלא פועלת להעלות על שולחן המשא ומתן את כל סוגיות הליבה ובראשן הגבולות, ירושלים, הפליטים, המים וההתנחלויות. עריקאת הכחיש כי יש ערוץ סודי בשיחות עם ישראל וציין כי ההנהגה הפלסטינית הקימה צוות המורכב משישה אנשים שיפקח על המשא ומתן.

 

סוגיית שחרור האסירים חשפה פער עמוק בין שרי הממשלה, ובעיקר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין האגף הימני בממשלתו ובמפלגתו. נתניהו אמר לאחר קבלת ההחלטה ביום ראשון האחרון: "הרגע הזה איננו קל בשבילי, איננו קל לשרי הממשלה, ובייחוד הוא איננו קל למשפחות השכולות, שאני מבין לליבן. אבל יש רגעים שבהם צריך לקבל החלטות קשות לטובת המדינה וזהו אחד מהרגעים הללו".  

 

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התקשר ביום חמישי לראש הממשלה ולנשיא הפלסטיני אבו מאזן לברך על חידוש המשא ומתן. "אובמה התקשר לנתניהו ושיבח אותו על המנהיגות והאומץ שהפגין כדי לחדש את השיחות עם הפלסטינים. לאחר מכן שוחח הנשיא עם אבו מאזן ואמר לו כי ארה"ב מוכנה לעזור לכל הצדדים כדי להשיג שלום על פי עקרון שתי המדינות", נמסר מהבית הלבן.

 

עוד נמסר כי "הנשיא הדגיש שבשעה שלצדדים יש הרבה עבודה לעשות בימים ובחודשים הבאים, ארה"ב תתמוך בהם בצורה מלאה במאמציהם להשיג שלום". אובמה ונתניהו הסכימו בשיחה להמשיך בתיאום הדוק ביניהם בנושא המו"מ עם הפלסטינים ובנושאים אזורים אחרים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פתיחת השיחות בוושינגטון
צילום: AP
מומלצים