שתף קטע נבחר

"אני השכן אסף": התחזה ורימה קשישות

כתב האישום שהוגש נגד גבר מירושלים מתאר דפוס פעולה קבוע שבאמצעותו הוציא במרמה אלפי שקלים מקשישות, חלקן ניצולות שואה. אחת הקורבנות אמרה לנאשם: "זה הכסף האחרון שלי, תחזיר לי את הכסף היום"

"אני השכן החדש אסף, אני צריך הלוואה עבור איש המקצוע שעובד בביתי", כך הציג את עצמו תושב ירושלים בפני 15 קשישות מגבעתיים ומרמת גן. היום (ב') הואשם האיש (35) בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק והתחזות לאדם אחר. כתב האישום שהוגש לבית משפט השלום בתל-אביב מתאר כיצד החליט האיש להונות נשים קשישות תוך ניצול מצבן הגופני או השכלי. בית המשפט נענה לבקשת סנגורו של הנאשם, עו"ד שרון נהרי, והורה לשלוח אותו לקצינת מבחן על מנת לבדוק את שחרורו.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

זוהו שני ההרוגים הנוספים מהתאונה בכביש 6

חיסון הפוליו יוצא לדרך: "לא להיות שאננים"

 

מכתב האישום שהוגש על-ידי עו"ד כנרת מור מפרקליטות מחוז תל-אביב עולה כי לצורך הוצאת התוכנית לפועל, הנאשם נהג להגיע לגבעתיים ולרמת גן, ולאחר תכנון מוקדם וקפדני בחר בדירות שבהן מתגוררות נשים קשישות. בסך הכול קיבל הנאשם במרמה 5,720 שקל.

 

הנאשם הציג בפני הקשישות מצג שווא שלפיו איש מקצוע עובד בביתו ומסרב לקבל שיקים ועל כן נזקק מהן להלוואת כסף מזומן, כביכול כדי לשלם לאיש המקצוע, תוך הבטחה להחזר הכסף בתוך זמן קצר. באחד המקרים הציע לקשישה בת 92 את עזרתו בסחיבת סלי מצרכים לדירתה. עם כניסת השניים לדירה, אמר הנאשם לקשישה שאמו חולה מאוד ובדירתו עובד איש מקצוע, אינסטלטור.

 

הקשישה סירבה להעביר לנאשם שיק עבור איש המקצוע ולאחר מכן שב האיש לדירה ואמר לה שהאינסטלטור מסרב לקבל שיקים וביקש מהקשישה 300 שקל במזומן. הקשישה נעתרה ואמרה לנאשם: "זה הכסף האחרון שלי, אני חיה מביטוח לאומי ואני רוצה שתחזיר לי את הכסף היום". הנאשם הבטיח לקשישה ללכת מיד לקניון ולהחזיר את כספה בצירוף ריבית, אך הדבר לא קרה.

 

במקרה אחר האיש הציג את עצמו שוב בשם "אסף השכן החדש" בפני קשישה בת 88 מרמת גן. הפעם, כך נטען בכתב האישום, המתלוננת שסברה כי היא משוחחת עם שכן שלה, השתכנעה ממצג השווא ונתנה לנאשם 170 שקל במזומן. לקשישה בת 78 מגבעתיים אמר הנאשם כי הוא מפנה את סבתו לבית חולים באמצעות אמבולנס ושהוא צריך הלוואה בסך 380 שקל כדי שיוכל לשלם לטכנאי שנמצא בדירת סבתו.

 

"אינסטלטור עובד אצל סבתא" 

דפוס הפעולה נמשך גם מול קשישה בת 80 מרמת גן. הנאשם הציג עצמו בפניה בשם "אסף" ונתן לה להבין מדבריו כי הוא הנכד של שכנתה שמתגוררת בקומה העליונה. גם הפעם הוא השתמש באמירה "אינסטלטור שעובד אצל סבתא". הוא אף הציע את עזרתו בסחיבת מוצרי הקניות לדירתה של המתלוננת וקיבל ממנה הלוואה בסך 500 שקל במזומן.

 

הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד תום ההליכים. בבקשה ציינה התובעת כי "התנהגותו הנקלית של המשיב מלמדת על תכנון מוקדם וקפדני בבחירת הקורבנות, תעוזה, נחישות, עורמה ושיטתיות. המשיב יישם שוב ושוב את שיטת הפעולה שלו תוך שהוא עובר מספר שלבי ביצוע. המשיב נוכל מתוחכם, הערים על קורבנותיו הקשישות, תוך ניצול מכוער של מגבלות גילן".

 

עוד צוין בבקשה כי "הפנייה לאופי האוכלוסייה שבה הוא בחר לפגוע, אוכלוסייה של נשים קשישות, מרביתן מעל לגיל 80 ואף מעל לגיל 90, חלקן ניצולות שואה החיות על קצבת זקנה של הביטוח הלאומי והכול כדי לגזול את כספן מבלי לחוס עליהן ומבלי להתחשב במצוקתן". עוד צוין כי על הנאשם הוטל בעבר עונש מאסר על תנאי בגין הונאת קשישים בשיטת פעולה דומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"ניצול מכוער של מגבלות הגיל" (אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים