שתף קטע נבחר

הממשלה שוקלת: מס למימון ערכות המגן

40 אחוז מהאזרחים אינם מצוידים במסכות אב"כ, והמחסור עלול להוביל להטלת עוד גזירה על מנת לממן את רכישת הערכות ורענונן ב-1.6 מיליארד שקל. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה: "זה שיגעון, הטילו די והותר גזירות"

המחסור הדרמטי בערכות מגן עלול להוביל לעוד גזירה: הממשלה שוקלת הטלת מס נוסף, כדי לממן את הצטיידות כל האזרחים בערכות מגן. בדיון בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת התברר היום (ג') כי בעקבות העובדה ש-40 אחוז מהאזרחים אינם מצוידים בערכות, שוקלת הממשלה להגדיל את הגבייה בביטוח הלאומי ולכסות את עלות רכישת הערכות החסרות, בסך מיליארד ו-300 מיליון שקל. בנוסף, המס אמור לכסות גם 300 מיליון שקל בשנה לרענון הערכות. 

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

"חזרה מרצון"? 177 מבקשי מקלט עזבו ביולי

פועל נהרג בהתהפכות טרקטור באתר בנייה

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אמנון כהן מש"ס, הגיב בחריפות לאפשרות להגדלת

הגבייה: "מדובר בשיגעון. הטילו די והותר גזירות וקיצוצים על הציבור בתקציב האחרון. על המדינה לשאת בעלות התקציבית של ערכות המגן".

 

סגן ראש המטה לביטחון לאומי, זאב צוק רם, טען כי יש לשקול את מימון ערכות המגן על ידי האזרחים עצמם, כיוון שהערכות משמשות אותם לשימושים אזרחיים, והביא כדוגמה את צבעי הרכב במוסכים.

 

במשרד להגנת העורף נמסר כי "נושא ערכות המגן נמצא בטיפול משר הביטחון". משרד האוצר אמרו בתגובה כי הם מתנגדים להטלת מס ייעודי למימון רכישת ערכות מגן.

 

הדיון בוועדה עסק גם ב דו"ח מבקר המדינה על מוכנות העורף לשעת חירום. הדו"ח של המבקר יוסף

 שפירא קבע כי אף על פי שבשנת 2009 הוחלט שבתוך שנתיים וחצי יצוידו כל אזרחי ישראל בערכות מגן, מסתבר כי עדיין המלאי הקיים אינו נותן מענה לחלק ניכר מאזרחי המדינה.

 

השר להגנת העורף ארדן אמר כי ממצאי הדו"ח משמשים לו כמפת דרכים למשימות המשרד מיום כניסתו לתפקיד. ארדן ציין כי בכל עימות עתידי ינחתו מאות או אלפי טילים מדויקים על

העורף הישראלי, בהם מרכזי אוכלוסייה ומתקנים חיוניים.

 

לדברי ארדן, "שבע שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה עדיין אין חוק שמסדיר את פעילות העורף, אני בטוח שראש הממשלה יקבל החלטה משמעותית בימים הקרובים בעניין הסמכויות, כאשר לקחי מלחמת לבנון השנייה הופנמו. לצערי, מספר האזרחים שאינם ממוגנים היום זהה למספרם ב-2006 וחלוקת סמכויות נכונה תציל אדם".

 

יו"ר הוועדה ח"כ כהן אמר בנוגע לדו"ח כי הוא "מודאג מאוד שביטחון האזרחים מוטל בספק. אין נטילת אחריות, אין מיגון למתקנים אסטרטגיים ואין תיאום בין רשויות החירום".  

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים