שתף קטע נבחר

שנת הצרות של גולני: עוד לוחמים נכלאו

שבעה לוחמים בפלוגה המסייעת של גדוד 12 נשפטו ל-30 ימי מחבוש לאחר שנטשו מוצב בגבול מצרים במחאה על היחס כלפיהם. גורם בחטיבה: "מנהלים מלחמת חורמה נגד תופעת צעירות-ותיקות". מתחילת השנה 50 לוחמים ומפקדים בחטיבה נשלחו לכלא או הודח מתפקידם

עוד תקרית בחטיבת החי"ר המבוקשת בצה"ל מובילה לעונשי מחבוש: שבעה לוחמים מהפלוגה המסייעת של גדוד 12 ("ברק") בחטיבת גולני נשלחו הבוקר (יום ג') ל-30 ימי מחבוש בכלא הצבאי, לאחר שנטשו בשבוע שעבר מוצב בגבול מצרים. את הלוחמים שפט מפקד החטיבה, אלוף-משנה יניב עשור. במקביל, בשבוע שעבר הודחו מתפקידם שני מפקדים מהמפקדה של אותה פלוגה בגלל חוסר התאמה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הממשלה שוקלת: מס למימון ערכות המגן

"חזרה מרצון"? 177 מבקשי מקלט עזבו ביולי

 

נטישת המוצב הממוקם בגזרה הרגישה הסמוכה למשולש הגבולות עם רצועת עזה, אירעה לאחר שהלוחמים טענו על החמרה בשבועות האחרונים ביחס כלפיהם מצד מפקד הפלוגה והרס"ר הגדודי. הלוחמים אף קבלו על החרמת טלוויזיה מהמועדון הפלוגתי שנתרמה על ידי לוחם ששירת בגדוד, החרמת פסלי נוי שנרכשו על ידי חייל, הדחת שני מפקדים ממפקדת הפלוגה בטענה כי "הם ערסים" ותנאים פיזיים ירודים במוצב שבו הם משרתים.

 

"אין פה עניין של ותיקות-צעירות וחבל שמנסים לצייר זאת כך", ציין קרוב משפחה של אחד הלוחמים שהודחו. "משהו רקוב בהתנהלות מכל הבחינות, גם מקצועית, גם ביחס לכלל החיילים ובתנאים. במדבר, בחום של 45 מעלות, זורקים אותם מחדרים ממוזגים לחדרים לוהטים ללא מזגן, כדי לתת את החדרים הממוזגים לחיילים מיחידה אחרת".

 

 

מנגד, גורם בכיר בחטיבה הסביר כי המהלך בוצע כחלק מ"מלחמת חורמה חסרת פשרות שהוכרזה בחטיבה נגד תופעת צעירות-ותיקות, עד שנגיע לנורמות הראויות ולקוד האתי. אנו מנסים במסר חד ותקיף לקעקע סממנים רעים של מעמדות, ומבהירים כי יש רק שני מעמדות: של לוחמים ושל מפקדים, ממפקד הכיתה ועד למפקד הגדוד".

 

הבכיר בחטיבה אמר עוד כי "הבהרנו זאת עוד לפני שבוע וחצי ללוחמים שנשפטו הבוקר, בשיחה שקיים המג"ד במשך כשעה וחצי, שבה הם דרשו פטורים ממשימות כמו ניקיונות ותורנויות והחזרה של מועדון הוותיקים. הובהר להם שגם המג"ד מנקה את שירותיו, והם יקבלו פטורים חלקיים ממשימות מנהלתיות, ויקבלו משימות מבצעיות איכותיות בגלל ניסיונם. בתגובה הם אמרו כי הם רוצים את המנוחה והנחלה גם במחיר שחיילים אחרים יטחנו".

 

בתגובה לטענות על התנאים הפיזיים הסביר הגורם כי "המוצב בסדר גמור, וגם לחלק מהקצינים אין מזגן. נתנו עדיפות לחדרים ממוזגים לכוח התגבור כי לא ניתן לפצל אותם מסיבות מבצעיות, וכך גם קובע הנוהל בצבא. שני המפקדים שהודחו בשבוע שעבר מתפקידם לא עמדו בציפיות ובנורמות המתבקשות. לפלוגה ניתן סיוע לוגיסטי מפלוגה שכנה, ורכשנו לחיילים מתרומות רהיטים, מכשירים ודגלים חדשים".

 

התקרית בפלוגה המסייעת מתרחשת על רקע סדרת ההתעללויות של חיילים ותיקים בצעירים שנחשפה באחרונה ב-ynet. בעקבות אותם אירועים נשלחו אז לכלא הצבאי שישה לוחמים ומפקדים. בסך הכול, מתחילת 2013 סדרת התקריות המביכות בחטיבה הביאה להדחה מתפקיד או שליחה לכלא הצבאי של לא פחות מ-50 לוחמים ומפקדים, בהם קצינים.

 

שוב תקרית בחטיבת גולני (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
שוב תקרית בחטיבת גולני(צילום: אביהו שפירא)

 

בינואר השנה נשלחו לכלא 17 לוחמים מגדוד 12 לאחר שנטשו מוצב רגיש בהר החרמון, מול הגבול עם סוריה, במחאה על זכויות ותיקים שלטענתם לא קיבלו.

 

במאי השנה הודחו מתפקידם חמישה קצינים ולוחמים מיחידת

 העילית של החטיבה החומה, "אגוז", בשל אירוע מזעזע, שבו עשה אחד מהם את צרכיו על ראשו של חברו, מול חיילים נוספים שתיעדו את המקרה בטלפון הנייד שלהם וצחקו. בעקבות אותו מקרה גם נרשמה הערה פיקודית למפקד היחידה, קצין בדרגת סגן אלוף.

 

חודש לאחר מכן נחשפו ב-ynet שורה של מקרי השפלה של חיילים ותיקים ומפקדים בחיילים צעירים. שישה מהמשפילים נשלחו לכלא, ומפקד הפלוגה סיים את תפקידו זמן קצר לאחר מכן ולא המשיך את דרכו בגולני. חודש לאחר מכן, במקרה נוסף שפורסם ב-ynet לראשונה,13 לוחמים מגדוד 51 נשלחו לכלא לאחר שסירבו לאבטח בסיס ברמת הגולן.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "הניסיון לייצר מצג שווא של ריבוי מקרים ולקשור ביניהם חוטא למציאות. מדובר במקרה נקודתי שטופל בנחישות על ידי המפקדים. חטיבת גולני עומדת בחזית העשיה המבצעית בצה"ל ותמשיך לפעול ללא פשרות לביצוע משימותיה בצורה מיטבית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הלוחמים עזבו את המוצב (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
מפקד החטיבה אל"מ עשור. מסר תקיף נגד צעירות-ותיקות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים