שתף קטע נבחר

שלא יעבדו עליכם: איך לאתר טכנאי מחשבים

מתי כדאי להזמין טכנאי ומתי אפשר להסתפק בבן החנון של השכן? איך נדע שבעל המקצוע שאנחנו מזמינים אמין ומקצועי? האם כדאי לקחת את המחשב למעבדה או להזמין אלינו טכנאי? מחשב מסלול מחדש

המצב מוכר וכואב- רגע לפני שסיימתם לעבוד על המצגת המפוארת ליום הולדת 60 של אבא שלכם, המחשב קרס והכל נמחק. או שחזרתם הביתה אחרי יום מפרך בעבודה וגיליתם שהילד ישב על המחשב כל היום והצליח לגרום לספק הכוח להישרף. המחשב הביתי הוא כלי הנמצא בשימוש שוטף במשק הבית, ואנחנו שומרים בו חומרים חשובים ורגישים כמו התמונות מהטיול האחרון בתאילנד או המטלה האחרונה למכללה. חלקנו אף תלויים בו למטרות עבודה, וילדינו משתמשים בו למטרות בידור ומשחקים. לכן, תקלה במחשב יכולה להיות אסון בסדר גודל משפחתי, מקצועי ורגשי.  

 

לאלו מבינינו שלא יודעים איך עושים Format לדיסק הקשיח ו-Malware זו מילה גסה עבורם, לפעמים עזרה קטנה של מישהו שמבין תפתור את הבעיה. הבן של השכן או קרוב משפחה מבין עניין - תנו להם להסתכל על המחשב ולנסות לאתרה.

 

יניב פוריאן, מנהל פי.סי.טק מחשבים, מזהיר מכך ואומר שלפעמים כשמביאים את הילד של השכן אפשר לחסוך 100 עד 200  שקל של ביקור טכנאי, אך לעתים עלול להיגרם כך נזק גדול. "כשיש בעיית חומרה, כמו מחשב שלא נדלק בכלל, או מחשב שמכבה את עצמו, עשו אתחול למחשב. אם האתחול לא עזר, קראו לטכנאי. העיקרון הוא פשוט: 'מה שלא יודעים, לא נוגעים', והזמנה של טכנאי יכולה להיות עדיפה על פני גרימת נזק לתמונות ולחומרים האישיים שלכם", אומר פוריאן.

 

"כשמדובר בתוכנה", לדבריו, "יש הרבה ילדים שיודעים לפרמט מחשב. לפני שאתם נותנים למישהו לא מנוסה לעשות את זה, שאלו את עצמכם אם הוא יודע להתקין נכון את מערכת ההפעלה ואת כל התוכנות, והאם יותקן אצלכם אנטי וירוס".

  

לשאול את הטכנאי שאלות כבר בטלפון (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
לשאול את הטכנאי שאלות כבר בטלפון(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

שרון הנשיא, מנהל שרון מחשבים, אומר כי תקלות רבות הן עניין של כבל חשמל שיצא מהמקום או מגעים רופפים: "הרבה פעמים אני מצליח לעזור כבר בשיחת הטלפון. בעיות מסוג זה אפשר לפתור גם בעזרת בן השכנים או בעצמכם. מצד שני, אפילו פעולה כמו ניקוי קבצים מהמחשב עלולה להיות הרסנית אם לא תבוצע על ידי בעל מקצוע. היו מקרים בהם 'הבן של השכן' מחק קבצים חשובים של מערכת ההפעלה וגרם למחשב לא לעלות. התיקון לאחר מכן עלול להיות יקר".

 

איפה מתקנים?

כל עוד האחריות על המחשב תקפה, יש להביא אותו לחנות בה קניתם את המחשב. לאחר פקיעת מועד האחריות, אפשר להזמין טכנאי עד הבית, או להביא את המחשב למעבדת תיקונים. רוב הטכנאים העצמאיים יגיעו לביתכם, יאבחנו את התקלה, ויחליטו אם לתקן בזמן אמת או לקחת איתם את המחשב לתיקון אצלם. היתרון הברור של טכנאי עד הבית הוא תיקון מיידי ומהיר יחסית, גם אם הטכנאי מחליט לקחת אליו את המחשב לתיקון. תוכלו גם לקחת את המחשב למעבדה, בה יושבים טכנאים מומחים שיבדקו את המחשב ויתקנו את התקלה, מסובכת ככל שתהיה.

  

האם לשדרג?

פעמים רבות הטכנאי מחליף את הרכיב התקול ומציע לשדרג רכיבים נוספים במחשב, אך לדעת אנשי המקצוע, בימינו אין למעשה אפשרות להחלפת רכיב שבאמת ישדרג את המערכת. פוריאן אומר כי "היות שהמחשבים של היום חזקים מאוד, אין ממש רכיב אחד שיוחלף וישפיע משמעותית על ביצועי המחשב. לכן, אם הלקוח יודע מראש שיש לו עניין בשדרוג המחשב, כדאי לומר זאת לבעל המקצוע בטלפון מראש, כדי שיגיע עם הרכיבים המתאימים".

 

הנשיא מחזק את דבריו ומתריע :"מי שמציע לכם שדרוגים באופן יזום, פשוט עובד עליכם. כשמחירי המחשבים נעים בין 1,500 ל-2,000 שקל למחשב ביתי מצוין, אין טעם להחליף רכיב בעלות של 700 שקל ובנוסף לזה עוד שעות עבודה. האלמנט היחיד ששווה שדרוג ויכול להשפיע על מהירות המחשב הוא הזיכרון, ואותו ניתן להתקין בקלות".

 

חשוב לזכור: אם החלטתם להתקין רכיב חדש במחשב הביתי, הקפידו על הוראות ההתקנה בקפידה על מנת שלא להרוס כלום, והתייחסו היטב להוראות הזהירות בחשמל כשאתם עובדים על המחשב.

 

עוד בנושא:

כמה ליבות צריך מעבד?

השדרוגים העיקריים למחשב האישי 

מחשב לכל ילד. אבל איזה מחשב מומלץ?

 

חטפתי וירוס- איך להימנע ממתקפת מזיקים על המחשב

קריאות רבות של טכנאי מחשבים עוסקות בזיהוי וניקיון וירוסים מהמחשב. הווירוסים של היום, בניגוד לאלו של פעם, לא פוגעים בחומרה עצמה אלא מזיקים לתוכנות השונות. המחשב לא קורס, אבל הווירוסים מעצבנים מאוד ומגבילים את הפעילות שלנו.

 

הנשיא מסביר: "האנטי-וירוסים של היום עושים עבודה טובה, גם אלו שבתשלום וגם החינמיים. כמעט אין וירוסים שלא מצאנו ושאי אפשר לחסל. אצל לקוחות שיש להם וירוס, אני מנקה אותו ומציע מספר אופציות לתוכנת אנטי-וירוס, חלקן בחינם וחלקן בתשלום. כולן עושות פחות או יותר את העבודה".

 

איך לזהות טכנאי מחשבים אמין ומקצועי?

שוק טכנאי המחשבים, בדומה לענפים אחרים בתחום נותני השירותים לבית, שופע ב"חאפרים" שלא מבינים הרבה במחשבים אבל שמחים לגבות מחיר מופקע על שירותם. טכנאי מחשבים לא מקצועי יכול לגרום נזק למחשב במקום לתקן את הבעיה, ולגרום להרבה עוגמת נפש, בזבוז זמן וכסף.

 

מסביר פוריאן: "טכנאי מחשבים שיודע לפתור תקלות, יידע לשאול את השאלות הנכונות עוד לפני שהוא מגיע. לפי השאלות, אפשר לדעת פחות או יותר אם מדובר בבעל מקצוע רציני. יש אנשים שאומרים בטלפון 'יש בעיה? אני מגיע', בלי לשאול כלום, ואז מגיע נער צעיר שלא יודע איך לתפעל את התקלות". לדבריו, טכנאי מחשבים צריך לשאול שאלות מראש כדי לדעת איזה ציוד להביא לתיקון התקלה הספציפית, כדי לא להיתקע בלי ציוד מתאים ולעכב לכם את תיקון המחשב.

 

טיפ חשוב: לא מומלץ לפנות לטכנאי שחילק מנשר פשוט בדואר, או למי שתלה שלטים על עצים עם פתקים נתלשים. כדאי להתאמץ ולמצוא טכנאי שמופיע ברשימת בעלי מקצוע שעברה סינון מדוקדק וכוללת חוות דעת אמיתיות של צרכנים.

 

מה אנחנו יכולים לעשות בתור צרכנים נבונים?

יפעת צימרמן, סמנכ"ל בחברת המקצוענים, משתפת במספר טיפים חשובים שיעזרו לכם בהתנהלות נבונה מול טכנאי המחשבים: "לפני הכול כדאי לדעת לתאר מראש את הבעיה בפירוט, על מנת שבעל המקצוע יוכל להעריך מראש את עלות התיקון, וכדי שנוכל להבין מתשובותיו של בעל המקצוע בטלפון אם מדובר באיש מקצוע איכותי". בנוסף לדבריה, "שאלו את הטכנאי על עלות הבדיקה, עלות התיקון, עלות הרכיבים ואם בכוונתו לקחת את המחשב למעבדה או לבצע את התיקון בביתכם. תמיד עדיף שיישאר לתיקון בביתכם, כך הטכנאי יידע שמפקחים עליו בזמן התיקון, ואתם תוכלו ללמוד משהו לתקלה הבאה". באשר לאחריות: "זכרו תמיד לבדוק היטב אם יש לכם אחריות בתוקף, והשתמשו בה כדי לחסוך את עלות התיקון. האחריות פגה ואתם מחפשים בעל מקצוע אמין? הזמינו טכנאי ממאגר בעלי מקצוע שעובר פיקוח שוטף על בסיס מקצועיות ואיכות העבודה".  


מחירון טכנאי מחשבים מתוך אתר המקצוענים

מחירון טכנאי מחשבים מתוך אתר המקצוענים
תאור העבודה מחיר מומלץ
בדיקה במעבדה 180-100 שקל
בדיקת מחשב נייד 180-150שקל
תיקון מסך 180-150 שקל
ביקר טכנאי מחשב 250-180שקל
התקנת מערכת הפעלה ברישיון (לא כולל תוכנה) 350-200 שקל
הרחבת זיכרון 300-250 שקל
ניקוי וירוסים כולל פירמוט והתקנת מערכת הפעלה 350-300 שקל
 

 

רוצים לדעת עוד? היכנסו למחירון בעלי המקצוע של המקצוענים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שיר שטיין
(אילוסטרציה)
צילום: שיר שטיין
מומלצים