שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  אב ובן ברחו מהמלחמה ושרדו 40 שנה בג'ונגל

  סיפור מהסרטים: ב-1973, בשלהי מלחמת וייטנאם, הופצץ ביתו של הו ואן תאנה ומשפחתו נמחקה כמעט כליל. הוא ברח ליער עם בנו התינוק ששרד, ומאז הם נעדרו. השבוע הם נמצאו והוחזרו לכפר, כשהאב הקשיש על אלונקה

  פניהם מבוהלות, בגדיהם המעטים בלויים ושיערם פרא. כך נראו הו ואן תאנה, בן 82, ובנו הו ואן לאנג, כיום בן 41, ששבו אתמול מ-40 שנה בלב הג'ונגל הווייטנאמי שאליו ברחו בעיצומה של מלחמת וייטנאם. ארבעה עשורים שבהם - לפי הדיווחים היום (ה')  במדינה ובעולם - הוגדרו נעדרים.

   

  עוד חדשות מהעולם :

   

  היה זה בליל דמים ב-1973, כשפצצה התפוצצה בבית משפחתם. אם המשפחה ושניים מבניו של הו ואן תאנה נהרגו, והוא עצמו תפס את בנו הו ואן לאנג, אז בן שנה, ונמלט איתו אחוז אמוק למעבה היער. מאז נעלמו עקבותיהם. בווייטנאם דיווחו כי שני גברים שנכנסו לאחרונה עד לעומק 40 קילומטרים במעבה הג'ונגל בחיפוש אחר עצים להסקה הבחינו בבית העץ והזרדים המאולתר שהקימו לעצמם, ודיווחו על כך לרשויות.

   

  הבן העירום למחצה הו ואן לאנג מובל בדרך אל הכפר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  הבן העירום למחצה הו ואן לאנג מובל בדרך אל הכפר(צילום: EPA)

  האב, כיום בן 82, נסחב 30 ק"מ באלונקה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  האב, כיום בן 82, נסחב 30 ק"מ באלונקה(צילום: EPA)

  כן הם חיו. מכנסי הצבא נשמרו בפינת הבקתה ()
  כן הם חיו. מכנסי הצבא נשמרו בפינת הבקתה

  לא זכר כמעט איך לדבר. האב הישיש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  לא זכר כמעט איך לדבר. האב הישיש(צילום: EPA)

  האב והבן שרדו את התקופה הזו בעזרתה גידול ירקות וציד עצמאי של בעלי חיים. הם הכינו לעצמם סכינים וגרזנים, וחיו בתוך בית עץ בגובה של כשישה מטרים מעל לפני הקרקע, שמי שראו אותו תיארוהו כבקתה הדומה לקן ציפורים. במשך השנים הללו לא תקשרו השניים עם העולם שמחוץ לג'ונגלים, וכשפגשו את תושבי הכפר הסמוך התקשו מאוד לדבר איתם - הבן ידע רק כמה מילים בשפת המיעוט המקומי שנקרא "קור", וגם האב הספיק בינתיים לשכוח את השפה כמעט לגמרי.

   

  בכל אותן שנים, כך דווח בווייטנאם, הכינו לעצמם האב והבן את בגדיהם בעצמם, ובפינה בבית שמר האב את מכנסי הצבא שלו מימי המלחמה, שבהן לחם עבור צפון וייטנאם.


  הכלים שהכינו ושבהם השתמשו האב ובנו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  הכלים שהכינו ושבהם השתמשו האב ובנו(צילום: EPA)

  בגדיהם המאולתרים של אנשי הג'ונגל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  בגדיהם המאולתרים של אנשי הג'ונגל(צילום: EPA)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   

  הו ואן טרי, בן אחר של הו ואן תאנה ששרד את ליל הפצצה וטופל מאז על-ידי קרובי משפחה, סיפר לתקשורת בווייטנאם אחרי חזרת אביו ואחיו: "אבי חלש מאוד והרופאים מטפלים בו, אבל מצבו של אחי טוב אף שהוא נראה רזה מאוד".

   

  בנו של החייל הנמלט, כאמור בן 41 היום, מטופל כעת על-ידי אחיינו, שסיפר: "הדוד שלי לא מבין הרבה ממה שאומרים לו, והוא לא רוצה

  לאכול או אפילו לשתות מים. הוא עצוב מאוד. הוא לא אומר עכשיו כלום. אנחנו יודעים שהוא רוצה לברוח מהבית שלי ולחזור ליער, אז אנחנו צריכים לשים עליו עין".

   

  בקהילה המקומית נדהמו. תושב כפרם, הו ואן צ'אנה, אמר: "איש לא יכול היה לדמיין שתאנה והבן שלו יכולים לשרוד 40 שנה בבידוד בתנאים הקשים של הג'ונגל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  הו ואן לאנג. יודע רק כמה מילים
  צילום: EPA
  מומלצים