שתף קטע נבחר

צייד הנאצים נגד הונגריה: צ'אטארי חמק מדין

מנהל מרכז שמעון ויזנטל, אפרים זורוף, מותח ביקורת חריפה על בודפשט בעקבות ההודעה על מותו של "הפושע הנאצי המבוקש בעולם", לאדיסלוס צ'אטארי, שנתפס רק בשנה שעברה - בזכות אנשי המרכז. "זה מעלה שאלות חמורות לגבי מחויבות הונגריה למיצוי הדין עם הפושעים"

מנהל מרכז שמעון ויזנטל בירושלים, "צייד הנאצים" אפרים זורוף, הביע בצהריים (יום ב') "אכזבה עמוקה" מכך שהפושע הנאצי לאדיסלוס (לאסלו) צ'אטארי הלך לעולמו בהונגריה לפני משפטו, שעמד להתחיל סוף סוף בקרוב בגיל 98. "חבל שצ'אטארי, שהיה שותף לזוועות השואה וכלל לא הביע חרטה על מעשיו, ושהואשם סוף סוף במולדתו בגין הפשעים שביצע, חמק בסופו של דבר מדין ומעונש ברגע האחרון ממש", אמר זורוף בהודעה שפורסום.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

בהודעתו אמר זורוף כי פרשת צ'אטארי מעוררת ספקות לגבי מחויבותה של הונגריה להענשתם של פושעי מלחמה מתקופת השואה. "צ'אטארי חי בהונגריה במשך יותר מ-15 שנה עד שהמידע העדכני על אודותיו הובא לתשומת לבן של הרשויות בהונגריה על-ידי מרכז ויזנטל על בסיס מידע שהתקבלה במסגרת 'מבצע ההזדמנות האחרונה' של המרכז", נכתב בהודעת זורוף.

 

צ'אטארי יוצא מבית המשפט. הוא כבר לא יעמוד לדין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צ'אטארי יוצא מבית המשפט. הוא כבר לא יעמוד לדין(צילום: AFP)
 

לדברי מרכז שמעון ויזנטל, "העובדה שפושע מלחמה ידוע שעברו הנאצי נחשף בקנדה יכל לחיות באין מפריע במשך זמן רב כל כך בבירת הונגריה מעלה שאלות חמורות לגבי מחויבות הרשויות בהונגריה למצות את הדין עם פושעים הונגרים שהיו שותפים לזוועות השואה".

 

גאבור הורבאט, עורך דינו של צ'אטארי, שהוגדר "הפושע הנאצי הנמלט המבוקש בעולם" מסר הבוקר כי הוא מת מדלקת ריאות בבית חולים בבודפשט. צ'אטארי נחשב למבוקש במשך שנים, והעולם כולו נדהם כשבמקום הרשויות היו אלה אשתקד כתבי הצהובון הבריטי "הסאן" שהצליחו לאתרו ולצלם אותו בפתח ביתו בבודפשט, בעזרת מידע שקיבלו ממרכז ויזנטל.

 

הסתובב חופשי בעיר. כפי שתועד על-ידי "הסאן" (צילום: מתוך אתר "סאן") (צילום: מתוך אתר
הסתובב חופשי בעיר. כפי שתועד על-ידי "הסאן"(צילום: מתוך אתר "סאן")

 

הפושע הנאצי, שהיה מפקד המשטרה האחראי על הגטו היהודי בעיר קושיצה (כיום בסלובקיה), סייע לפי מרכז ויזנטל בשליחת 15,700 יהודים למחנות המוות. בעיתון הבריטי תיעדו את אורח חייו החופשיים של האיש שבמלחמת העולם השנייה נהנה מהצלפה בנשים בחגורתו וגרם יהודים לחפור בידיים חשופות בורות בשלג.

 

מעט לפני חשיפתו על-ידי "הסאן" הציב מרכז שמעון ויזנטל את לאדיסלוס צ'אטארי בראש רשימת מבוקשיו. ציידי הנאצים של הארגון העבירו לעיתון הבריטי מידע שהתקבל בנוגע למקום מגוריו החדש. צ'אטארי ברח מקושיצה אחרי תבוסת הגרמנים, וב-1948 נידון בהיעדרו בצ'כוסלובקיה לעונש מוות בשל פשעי מלחמה. מפקד המשטרה חי תחת זהות בדויה בקנדה והחל לסחור בחפצי אמנות.

 

ב-1997 נחשפה זהותו של הפושע הנאצי ואזרחותו הקנדית נשללה ממנו על ידי הממשלה, והיא החלה לבנות תיק משפטי נגדו אך הוא נמלט מהמדינה, ובמשך 15 שנים מקום הימצאו לא נודע. אלא שאז איתרו עיתונאי "הסאן" את ביתו החדש: דירת שני חדרים בבירת הונגריה. "ברגע שאנשי הצוות שלנו מצאו את צ'אטארי הם הצליחו לאשש שהוא היה סייען נאצי. התעמתנו איתו בפתח ביתו, שבו חי בשלווה לצד משפחות שאינן מודעות לעברו המצמרר", נכתב אז ב"סאן".

 

לאדיסלוס צ'אטארי. הצליף בחגורה ואילץ לחפור בידיים בשלג (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לאדיסלוס צ'אטארי. הצליף בחגורה ואילץ לחפור בידיים בשלג(צילום: רויטרס)

 

הפושע הקשיש, שדיבר אנגלית אחרי שנים רבות בקנדה, פתח את דלת הדירה לבוש בתחתונים וגרביים. כשנשאל על עברו הוא "נראה המום" ורק השיב: "לכו מפה, אינני רוצה לדון בזה". הכתב שאל את צ'אטארי אם הוא מכחיש את חלקו בשואה: "הרבה אנשים נהרגו כתוצאה ממעשיך". בתגובה אמר הקשיש ההונגרי: "לא עשיתי את זה, לכו מפה", וטרק את הדלת. העיתונאים עקבו אחר האיש, כאשר יצא לסיבוב

קניות בעיר ונפגש עם מכרה. "לפני שהתעמתנו איתו ראינו כיצד הוא יוצא לסיבוב נינוח של ארבע שעות ברחובות בודפשט, נהנה מחיים ארוכים שנמנעו מאלפים שהושמדו באושוויץ", כתבו ב"סאן".

 

רק בעקבות חשיפת "הסאן" נעצר צ'אטארי על-ידי הרשויות בהונגריה, וביוני השנה הוא הואשם בפשעי מלחמה ובשליחת יהודים למחנה אושוויץ-בירקנאו. "צ'אטארי נאשם בהוצאה להורג ועינוי בלתי חוקי של אנשים ובביצוע פשעי מלחמה, במידה מסוימת כשותף ובמידה מסוימת כאשם", אמרה אז דוברת משרד התביעה בבודפשט בטינה באגולי. משפטו של צ'אטארי אמור היה להיפתח בספטמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
צייד הנאצים זורוף. אכזבה עמוקה שצ'אטארי לא נשפט
צילום: AP
מומלצים