שתף קטע נבחר

גורם מדיני: ארה"ב מפגינה חולשה והססנות

ברקע ביקורו של הרמטכ"ל האמריקני, מביעים בישראל תרעומת ממדיניות אובמה במזרח התיכון, שמאפשרת לרוסיה להתחזק. בירושלים חוששים שהחולשה שמפגינה ארה"ב תמנע ממנה לקבל "החלטות דרמטיות"

למרות העיסוק האינטנסיבי בחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים, ביקורו של ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, מרטין דמפסי, מחזיר לשולחן הדיונים את הסוגיות האזוריות האסטרטגיות שמטרידות את ירושלים - ובראשן איראן והיחלשות ארה"ב בזירה. גורם מדיני בכיר מתח ביקורת על מדיניות ממשל אובמה ואמר ל-ynet כי "דווקא בעת הזו, האמריקנים מפגינים חולשה והססנות", ומאפשרים לרוסיה להגביר את השפעתה באזור.

 

דמפסי מבקר בארץ כאורחו של הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, וצפוי לשמוע מעמיתיו הישראלים במערכת הביטחון וגם מראשי הדרג המדיני את ההערכות העדכניות ביותר בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, המצב בסוריה, ההתפתחויות במצרים והדאגה מהניסיון של אל-קאעידה לבסס עצמו בתוך הכאוס בסוריה ובחצי האי סיני.

 

הרמטכ"ל גנץ וראש המטות המשולבים דמפסי, הבוקר בקריה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרמטכ"ל גנץ וראש המטות המשולבים דמפסי, הבוקר בקריה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

אחת הסוגיות בגזרה הסורית היא העסקה הרוסית לאספקת טילי ה-S-300 לצבא אסד. ההערכה בישראל היא כי הרוסים "לא ממהרים לספק את הסחורה". גורם מדיני בכיר הסביר כי "לישראל הייתה מחויבות לנסות ולשכנע את הרוסים שלא לספק את הנשק הזה לפני כל פעולה אחרת. אולם לפי שעה כלל לא בטוח שהרוסים מתכוונים לספק את הסחורה לסורים. אנחנו עוקבים אחר הנושא, וצריך שיהיה ברור שידינו אינן כבולות".

 

"לחנוק את האיראנים"

בדרג המדיני הבכיר מביעים בימים אלה דאגה ותרעומת מן העמדות האמריקניות לגבי המתרחש במזרח התיכון.

גורם מדיני אמר ל-ynet כי "הכתובת הכי יציבה למדינות האזור היא דווקא ישראל ולא ארה"ב. הרוסים מנצלים את החולשה האמריקנית, ומנהלים קרב מעצמות שבו כל שאר המדינות, כולל ישראל וסוריה, הן פיונים בלבד. הרוסים החליטו להוכיח לעולם כולו ולמדינות האזור בפרט כי אפשר לסמוך עליהם. בשעה שהאמריקנים מגלים חולשה והססנות ונוטשים את השותפים שלהם, הרוסים מראים כי הם ממשיכים לתמוך באסד. זה לא בגלל שהם רוצים את אסד, אלא בגלל המשחק שבין המעצמות", העריך הגורם המדיני.

 

בישראל חוששים כי החולשה שמפגינה ארה"ב בראשות הנשיא אובמה תמנע מבת בריתה של ישראל לקבל החלטות דרמטיות בעת הצורך - והכוונה היא, כמובן, לאיראן. בירושלים מבהירים כי בישראל מצפים מהאמריקנים לא "ליפול למלכודת של רוחאני", ולהמשיך להפעיל לחץ כלכלי על טהרן. "צריך להמשיך ולחנוק אותם עד שיישברו", אומר גורם ישראלי בכיר. "יש עדיין זמן לשבור אותם באמצעות סנקציות קשות. אם הוא יראה כי הוא נמצא בסכנה, המשטר האיראני יישבר ויקיים דיאלוג רציני עם המערב לגבי תוכנית הגרעין. ברגע שהוא יעמוד בפני דילמת הישרדות, המשטר האיראני יפעל כדי לשרוד, כפי שעשה גם בעבר במלחמת איראן-עיראק".

 

עד כה בישראל מרוצים מהמשך הסנקציות שמטילה ארה״ב על איראן, אולם החשש הוא כי בשל השיחות שמתכוונת ארה״ב לקיים עם טהרן, עשויים האמריקנים להתפתות ולהחליש או להסיר חלק מן הסנקציות על מנת לייצר אווירה חיובית יותר במסגרת השיחות. "אסור שבסוגיה הזו יהיה שינוי במדיניות האמריקנית", מבהיר גורם ישראלי, "הלחץ צריך להימשך כדי לגרום להם לעמוד בפני דילמת הישרדות".

 

בתוך כך, בישראל מרוצים מן המצב הגיאו-פוליטי הקיים בימים אלה במזרח התיכון.

למרות הכאוס, חוסר היציבות, חדירת פעילי אל-קאעידה לסוריה ולסיני, חוסר היציבות במצרים והמשך תוכנית הגרעין האיראנית - בקרב גורמי ההערכה קיימת סברה לפיה ישראל "יכולה ליהנות ממצב שבו קיימים אינטרסים משותפים בינה ובין כמה ממדינות האזור". גורם ישראלי בכיר העריך כי "במצב הקיים כיום, עם פעולה נכונה מצד המצרים, הירדנים ומדינות נוספות, ניתן יהיה למנוע מאל-קאעידה להתבסס באזור. יש אינטרסים משותפים רבים ללא מעט גורמים באזור. ישראל מהווה בעניין הזה עמוד תווך בימים אלה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
דמפסי וגנץ, היום
צילום: דובר צה"ל
מומלצים