שתף קטע נבחר

ראש המאפיה האירית הורשע ב-11 מקרי רצח

ג'יימס "וויטי" בולגר היה מודיע של ה-FBI בשנות ה-70 וה-80 ובאותה עת הנהיג את "כנופיית ווינטר היל" שהטילה אימה על תושבי בוסטון. הוא הורשע ברצח, סחיטה, הלבנת כספים ואישומים נוספים וצפוי לסיים את חייו בכלא

הבוס של המאפיה האירית שהטיל אימה על תושבי בוסטון בדרכו לסיים את חייו בכלא: ג'יימס "ווייטי" בולגר, אחד הפושעים המבוקשים ביותר בארצות הברית הורשע היום (יום ב') ב-11 מקרי רצח ובפשעים נוספים שבוצעו בעודו פועל כמודיע של הבולשת הפדרלית (FBI).

 

עוד חדשות בעולם :

צ'אטארי מת, מי נשאר? הנאצים הכי מבוקשים

שופטת הורתה: התינוק משיח ישנה את שמו

רוחאני הולך נגד הזרם: מינה אישה לסגניתו

השמות הנפוצים לבן בבריטניה: הארי ומוחמד

 

בולגר בן ה-83 אסף מידע עבור ה-FBI מאז 1975, אך באותו זמן - תחת חסות פדרלית - הוא ביצע אינספור פשעים והפיל את חיתתו על תושבי בוסטון. הוא צפוי להישלח למאסר עולם ובעצמם לסיים את חייו בכלא אחרי שנמצא כי הוא מילא תפקיד במקרי רצח רבים בשנות השבעים והשמונים בעת שהנהיג את "כנופיית ווינטר היל", ארגון פשע אירי מבוסטון.

 

ביצע אינספור פשעים בחסות פדרלית. בולגר ב-1953 (צילום: AP) (צילום: AP)
ביצע אינספור פשעים בחסות פדרלית. בולגר ב-1953(צילום: AP)

 

בולגר הפך לאחד האנשים המבוקשים ביותר בארה"ב אחרי שברח מבוסטון בשנת 1994 אחרי שזהותו נחשפה וסוכן של ה-FBI הזהיר אותו כי ייעצר. הוא נלכד בשנת 2011 בדירה בסנטה מוניקה שבקליפורניה, שבה התגורר ביחד עם חברתו קתרינה קריג.

 

נלכד עם 822 אלף דולר במזומן

לפני משפטו אמר בולגר שהוא מוכן לוותר על כל כלי הנשק שברשותו ועל 822 אלף דולר במזומן שנמצאו בדירתו בשטרות של 100 דולר, אולם ביקש לשמור לעצמו את טבעת גביע סטנלי שמוענקת לאלופת ליגת ההוקי קרח (NHL) ואמר שהיא ניתנה לו מאדם לא מזוהה.

 

התביעה האשימה את בולגר כי ירה וחנק למוות בעצמו כמה מהקורבנות. במקרים אחרים הוא הורה לכאורה לאחרים לרצוח או השתתף במקרי רצח. סך הכול הוא הורשע ב-31 מתוך 32 האישומים שהוגשו נגדו.


לא הגיב למשמע גזר דינו. בולגר ב-2011 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא הגיב למשמע גזר דינו. בולגר ב-2011(צילום: AFP)

 

בולגר עמד בשקט ולא הגיב או הביע רגש כלשהו למשמע פסק הדין שהביא לסיומה פרשה שחשפה שחיתות בתוך מטה ה-FBI בבוסטון ואת מערכת היחסים הנעימה יתר על המידה בין הבולשת הפדרלית לבין המודיעים שלה מהעולם התחתון.

 

דמות הפושע שימשה השראה לסרט "השתולים"

בולגר נאשם בעיקר בסחיטה, שנקשרה ל-33 עבירות פליליות, בהן 19 מקרי רצח שהוא הורה לבצע אותם לכאורה או ביצע אותם בעצמו בשנות השבעים והשמונים. האישום בגין סחיטה כלל גם עבירות של קשירת קשר, הלבנת הון וסחר בסמים. במהלך משפטו הוא סירב להעלות לדוכן העדים ולהעיד ושלא בנוכחות המושבעים הוא אמר לשופט שהמשפט שמתנהל נגדו הוא רמאות משום שהייתה לו עסקה עם השלטונות הפדרליים לפיה הוא יקבל חסינות בתמורה לכך שישמש מודיע שלהם.

 

אחרי שבעה שבועות של משפט וארבעה ימים וחצי של דיונים קבעו המושבעים שבולגר נטל חלק ב-11 מקרי רצח ומצאו אותו אשם בהלבנת כספים והחזקת מכונות ירייה. ב-13 בנובמבר ייקבע עונשו של הפושע, אולם בהתחשב בגילו המופלג, אפילו תקופת מאסר קצרה תהיה משמעותית ביותר מבחינתו והוא כאמור צפוי לסיים את חייו בבית הסוהר. הרשעתו של הפושע הבכיר נתפשת כניצחון גדול של התביעה. חברתו של בולגר הורשעה בסיוע לעבריין נמלט ונידונה לשמונה שנות מאסר.

 

קרובי קורבנותיו של בולגר ועורכי דין מהתביעה התחבקו מחוץ לבית המשפט לאחר פרסום ההודעה על הרשעתו של בולגר. פטריסיה דונאהו בכתה למשמע גזר הדין ואמר שהיא חשה הקלה לראות את בולגר מורשע ברצח בעלה, מייקל דונאהו, שעל פי הרשויות היה קורבן חף מפשע כשנהרג ממטר של כדורים בשעה שנתן טרמפ למודיע של ה-FBI שסומן כמיועד למות על ידי בולגר.

 

דמותו של בולגר שימשה השראה לסרט "השתולים" מ-2006 שבוים על ידי מרטין סקורסזה וזכה בארבעה פרסי אוסקר, כולל הסרט הטוב ביותר. את המאפיונר האירי גילם כוכב הקולנוע ג'ק ניקולסון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הרשויות רימו אותו? בולגר
צילום: AP
מומלצים