שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

בת זקונים: הילדה הראשונה במושבה כנרת

דרורה הלוי נולדה ב-1913 כבת ה-1 של המושבה כנרת. אוסף תצלומים שתועד, מספק הזדמנות לנער את אבק ההיסטוריה ולהביא מראות של ראשית ההתיישבות הציונית בא"י

לפני יותר מ-10 שנים עברתי אצל משפחות ראשונות במושבה כנרת לתעד אוספי תצלומים. עזר לי בכך שמואל (מוליק) יזרעאלי, שהוריו היו ממייסדי המושבה, והוא אסף וליקט חומרים היסטוריים של הישוב והקים מוזיאון לתולדות כנרת והחצר לידה.

 

עוד טיולים לעבר בערוץ התיירות:

 

אחת מהמשפחות הראשונות בכנרת היתה משפחתו של נחום ומרים הלוי. אוסף צילומים יפה

 מאוד של משפחה זו תיעדתי בביתה של הנכדה, מיכל, בתו של יואב הלוי.

 

הזדמנות לנער קצת את אבק ההיסטוריה ולהביא מראות של ראשית ההתיישבות הציונית בא"י, דרך סיפור משפחת הלוי.

 

דרורה הלוי נולדה ב-13.3.1913 והייתה לבת הראשונה במושבה. אחריה נולדה לחנה ודוד יזרעאלי בתם, ימינה, ששמה ניתן לה לזכר בנימין זאב הרצל.

 

1. נחום לוין (הלוי) נולד בשנת תרמ"ט 1889 גְּלוּכוֹב אוקראינה. לאחר לימודי ה"חדר" למד בלודג' פולין מסחר הפך לציוני מראשוני 'פועלי ציון' - שם התיידד עם אליהו (פיניה) ויגודסקי ובשנת 1905 שניהם עלו לא"י.

 

פיניה הגיע לראשון לציון, ומצא שם את אשתו פסיה לבית דוידזון. נחום עבד בתחילה במפעל היציקה של שטיין ביפו. לאחר שזה נסגר, נדד ועבר לעבוד ביקב של משפחת שרתוק בעין סיניה ליד ירושלים. משם הצטרף לחבורת סתתים ירושלמים, בהם היו יצחק בן צבי ורחל, קיילה גלעדי, ציפורה זייד ועוד הוא המשיך לנדוד בעקבות הפרנסה עד שהצטרף למקימי הישוב בעין כַּאתָּב מעל טבריה, שהיה למושבה "מצפה".

 

2. אליהו (פיניה) ויגודסקי. ידידו של נחום לוין עלה עמו מרוסיה לא"י ב-1906. איש פשוט, כל חייו היה בראשל"צ והוא סיפור בפני עצמו.

3. בשנת 1920 הצליח נחום להשיג רישיונות הגירה להוריו בחו"ל. אביו נפטר בטרם הספיק לעלות ארצה. בתצלום: משמאל נחום עם אמו רחל. מימין אחיו אברהם עם אשתו חוה.

 

4. דרורה עם אחיה יואב בכנרת, 1934.

 

5. קשריו של נחום הלוי עם פיניה ויגודסקי נמשכו כל השנים. בתצלום בתו של פיניה, יהודית, בעת ביקור בכנרת. משה כהן מימין ויואב הלוי משמאל.

6. בן הזקונים (בן 12) טוביה הלוי, תרצ"ז (1937).

  

7. בנות מושבה כנרת מימין: חנה בת לאה ויצחק כהן, דרורה הלוי, נחמה חפץ בתם הבכורה של יעקב ופועה.

 

לכל הכתבות במדור טיול לעבר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משמאל נחום עם אמו רחל. מימין אחיו אברהם עם אשתו חוה
מומלצים