שתף קטע נבחר

פירון משיב לסער: יש לי עמדות ותפיסת עולם

בעקבות הראיון באולפן ynet שבו תקף אותו שר החינוך לשעבר גדעון סער על הקפאת המיצ"ב, מבהיר השר פירון: "אנחנו מקיימים בינינו דיאלוג, זה לא הוויכוח היחיד שיש בינינו"

"השר גדעון סער תרם הרבה מאוד לחינוך, ועכשיו אני שר החינוך ויש לי עמדות ותפיסות עולם". כך השיב הערב (יום ד') השר שי פירון בראיון לערוץ 2, לביקורת שהטיח מוקדם יותר השר סער נוכח ההחלטה להקפיא לשנה אחת את מבחני המיצ"ב החיצוניים.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מנכ"לית משרד החינוך על המיצ"ב: "מדידה חשובה, אך צריך איזון"

בוטלו בחינות המיצ"ב: "הן פגעו בבתי ספר"

 

בראיון לאולפן ynet תקף סער את ההחלטה והגדיר אותה "דבר מסוכן מאוד למערכת". סער הסביר שההחלטה שגויה, "ומבטאת כיוון מאוד מסוכן של התקפה על המדידה במערכת החינוך. אני לא מאמין שאפשר בחיים, בשום תחום, לנהל מערכות, ודאי לא מערכות גדולות, בלי מדידה. לא ניתן להגיע להישגים בלי בסיס נתונים שנמדד על פי סטנדרטים אחידים. כאן היה אפילו דבר יותר קיצוני - בוטלו מבחני המיצ"ב לשנה הבאה אבל לא הוצבה אלטרנטיבה".

משרד החינוך הודיע שלשום על ביטול המבחנים, שתוצאותיהם פורסמו בהוראת בג"ץ. הנתונים הוצגו במפת החינוך של ynet ואתר מדלן, שאיפשרה להורים להשוות בין בתי הספר במדדים כמו הצלחה במקצועות שונים, מידת שביעות הרצון של המורים ושל התלמידים ורמת האלימות. 

 

השר פירון השיב למתקפה באומרו: "קודם כל אני מאוד מכבד את שר החינוך הקודם, אני חושב שהוא היה שר חינוך מצוין", אך הבהיר כי הלכי הרוח השתנו עם בחירתו לתפקיד. "אנחנו מקיימים בינינו דיאלוג, זה לא הוויכוח היחיד שיש בינינו. זה לגיטימי, זה חלק מכללי המשחק של חברה דמוקרטית".

 

פירון הבהיר: "אנחנו לא מבטלים, אנחנו מקפיאים (את מבחני המיצ"ב) כדי להתגבר על כל מיני טעויות ותקלות שהיו בדרך. אני רוצה להרגיע את שר הפנים ולהבטיח לו שאנחנו נדע את עתידנו, ונדע מה קורה בכל בית ספר". לדבריו, "אנחנו לא נגד מדידה ולא נגד מצוינות. אנחנו נגד תרבות חומרנית של כוכב נולד, אנחנו נגד נגד ביזויים של ילדים מאוכלוסיות מוחלשות. אני מציע להמתין שנה-שנתיים ולראות שמערכת החינוך לא רק שהיא לא תרד, היא תתקדם".

 

לאחר שהחליט על הקפאת הבחינה הסביר השר: "המסר הוא שהשתגענו, התבלבלנו. הדבר הזה הפך להיות משהו שמסיט אותנו מלמידה למדידה. יש לנו בעיה עם סוגיית חופש המידע. אני לא אוהב את המציאות ההזויה שבה מדרגים כל פעם מחדש את שמות בתי הספר והערים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פירון. לא נגד מצוינות
צילום: ירון ברנר
מומלצים