שתף קטע נבחר

הקיצוץ בקצבאות: "אנשים לא יוכלו לשרוד"

צופיה ובן זוגה שוקלים לבטל את תוכנית החיסכון לארבעת ילדיהם, כנרת מירושלים טוענת שמאות השקלים הבודדים הללו מסייעים לה לצוף, ושרית מתעקשת שהקיצוץ לא יוציא את בעלה האברך לעבוד: "גם ככה קיבלנו את הכסף מתרומות". הסערה סביב הקיצוץ בקצבאות הילדים שנכנס לתוקף

צופיה ובעלה מגדלים ארבעה ילדים: תאומים בני שש וחצי, ושתי ילדות בנות שלוש ושנתיים. שניהם מתפרנסים כמורים ומשתדלים לא לבזבז כסף על מה שהם מגדירים "מותרות". עם זאת, הם הקפידו על פעולה צנועה אחת: לכל אחד מהילדים יש תוכנית חיסכון ולכל אחת מהן הם מעבירים מדי חודש 100 שקל. אלא שמהיום (ג'), עם כניסתו לתוקף של הקיצוץ בקצבאות הילדים, יצטמצמו ההכנסות של המשפחה בסכום דומה ל-400 השקלים שהוקדשו עד כה לחיסכון לילדים. לצופיה לא ברור אם תמשיך להעביר כסף לתוכניות הללו.

 

 

"אנחנו חיים בצניעות, בלי יותר מדי הוצאות", מספרת צופיה ל-ynet. "בגדול, שנינו נצטרך עכשיו לעבוד יותר כדי לגשר על

הפער. אנחנו לא יודעים אם נוכל להמשיך לחסוך לילדים ושוקלים להפסיק. אני לא יודעת במה נוכל עוד לקצץ מעבר לזה. הסכום שיורד מקצבאות הילדים שווה לבערך שמונה חבילות מטרנה או טיטולים. תלוי במבצעים".

 

הקיצוץ הגורף בקצבאות הילדים שמשלם המוסד לביטוח לאומי מהווה חלק מחוק ההסדרים של 2014-2013, והוא נוגע לכל המשפחות, ללא קשר למספר הילדים או רמת ההכנסה שלהן. הקיצוץ מתחלק לשתי קבוצות לפי גיל הילדים. מעתה, עבור כל ילד שנולד אחרי שנת 2003, יקבלו ההורים 140 שקל בלבד. זאת לעומת 263 שקל שקיבלו עד כה עבור הילדים השני, השלישי והרביעי, ו-175 שקל עבור כל ילד מהחמישי ואילך.

 

בעבור ילדים שנולדו לפני שנת 2003, התשלום הוא 140 שקל עבור הילד הראשון (במקום 175 שקל עד כה), 140 שקל עבור הילד השני (במקום 263), 172 שקל עבור השלישי (במקום 295), 336 עבור הילד הרביעי (במקום 460), ו-354 שקל עבור הילד החמישי ואילך (במקום 389).

 

ה' אחראי לפרנסה

כנרת אברהם (30) מירושלים, נשואה ואם לשני ילדים קטנים, עובדת כמזכירה רפואית. יחד עם בן זוגה, המועסק כשכיר בענף הבניין, הם מרוויחים כ-12 אלף שקל. הקיצוץ יגרע מהקצבה שלהם 158 שקל, אבל לדבריה אין מדובר בסכום מבוטל: "אולי יש אנשים שעבורם מאות השקלים הבודדים הללו הם שום דבר, אבל לנו הם עוזרים לצוף. אנחנו מעמד ביניים שעסוק בניסיון יום יומי להתמודד ולשרוד".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

במשפחות עם מספר ילדים גדול יותר – קל וחומר כאלה שכבר כעת נמצאות מתחת לקו העוני - הקיצוץ עלול לנגוס בהוצאות הבסיסיות ביותר של הקיום. "זה עלול להגיע לכך שלא יוכלו לשלם עבור אוכל או חשבונות חשמל או תשלומים לבית הספר", אומרת הרב עידית לב, מנהלת תחום צדק חברתי בעמותת רבנים למען זכויות אדם. "הקיצוץ בקצבאות הילדים מצטרף להעלאת המע"מ ומס הכנסה. עוד מעט, בתקופת החגים,

אנשים פשוט לא יצליחו לשרוד".

 

שר האוצר יאיר לפיד נימק את הקיצוץ בקצבאות הילדים בכך שהמהלך יעודד הורים לצאת לעבוד, אולם בטווח המיידי המהלך פוגע באלה שכבר נמצאים בשוק העבודה. "המהלך הוצג ככזה שאמור לתמרץ חרדים לצאת לעבוד, אבל לא חשבו על ההשלכות על מי שמנסה להתפרנס בכבוד", אומרת אילנה פלורי, אם לארבעה מתל אביב. "אם היו מחליטים להעביר את הכסף לתוכנית חיסכון שתיפרע אחרי גיל 18, הייתי שמחה ומוכנה לספוג את הקיצוץ בקצבאות. אבל כרגע מדובר בכסף שהולך לאיבוד".

 

באופן רשמי או שלא הייתה מטרת הקיצוץ לעודד את ציבור לומדי התורה לצאת לעבוד, אבל שרית כהן מחולון, אם לחמישה שנשואה לאברך, טוענת שחרף הקושי הכלכלי – בעלה לא ייצא לעבוד. "אני מאמינה שהפרנסה היא מלמעלה, ואם ה' ירצה - את הכסף נקבל ממקורות מימון אחרים ולא מהמדינה", היא אומרת. "גם ככה עד היום קיבלנו את רוב הכסף קיבלנו מתרומות שהגיעו דרך הכולל. המינוס בבנק יגדל ובמקרה הגרוע נשתמש בחסכונות".

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים, אחיה ראב"ד, איתי בלומנטל ומאור בוכניק


פורסם לראשונה 19/08/2013 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
ארכיון. "פגיעה באנשים שנאבקים יום-יום כדי לשרוד"
צילום: בני דויטש
מומלצים