שתף קטע נבחר

'יהודית ודמוקרטית': פתרון אצל פרופ' גביזון?

שרת המשפטים לבני מינתה את כלת פרס ישראל לגבש את הביטוי החוקתי - נוכח המחלוקות החברתיות והמשפטיות. גביזון: "ההצעה תועמד לדיון ציבורי"

פרופ' רות גביזון מונתה לגבש לראשונה את הביטוי החוקתי למדינת ישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית" - זאת נוכח המחלוקות החברתיות והמשפטיות המהותיות, והצעות החוק שבהן כל צד במפה הפוליטית מנסה לכפות את השקפת עולמו. את פרופ' גביזון מינתה שרת המשפטים, ציפי לבני.

 

עוד בחדשות:

 

בפנייה של לבני לפרופ' גביזון כתבה שרת המשפטים: ״אני מאמינה שהגיעה העת לנסח הסדר חוקתי, העוסק באופייה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, ומעגן את מרכיבי זהותה באופן המאזן ומשלב ערכים אלה, הן היהודי והן הדמוקרטי".

 

פרופ' גביזון נענתה לבקשה ואמרה: "אני מודה לשרת המשפטים על האמון שהיא נותנת בי. אפעל במטרה לסייע בקידום הרצון לתת עיגון חוקתי לזהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח העקרונות המפורטים בהכרזה על הקמת המדינה. במהלך עבודתי אבחן את ההצעות המונחות על שולחן הכנסת ואתייעץ עם הגורמים הרלבנטיים. לאחר שתגובש הצעה ראשונית היא תימסר לשרת המשפטים ותועמד לדיון ציבורי כנדרש".

 

פרופ' גביזון נולדה ב-1945 בירושלים ואת השכלתה האקדמית בתחום המשפטים רכשה באוניברסיטה העברית, שם גם מילאה תפקידי הוראה במשך כ-30 שנה.

 היא נמנתה עם מקימי האגודה לזכויות האזרח. מ-1996 עד 1999 כיהנה כנשיאת האגודה. מאז 1995 ועד 2003 היתה עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה, שם עמדה בראש פרוייקט שעסק בשסעים בחברה הישראלית, וריכזה דיאלוגים ממושכים שעסקו בשסע היהודי-ערבי ובשסע החברתי-כלכלי בישראל.

 

פרופ' גביזון כיהנה כחברה במספר ועדות ציבוריות, בהן ועדת שמגר לבדיקת התפקיד ודרך הבחירה של היועץ המשפטי לממשלה ובוועדת וינוגרד לחקר מלחמת לבנון השנייה. בשנת 2011 הוענק לה פרס כלת פרס ישראל בתחום חקר המשפטים לשנת תשע"א


פורסם לראשונה 19/08/2013 20:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פרופ' רות גביזון
צילום: גיל יוחנן
צילום: EPA
השרה לבני
צילום: EPA
מומלצים