שתף קטע נבחר

הצעה לבנות זוג: השתלת ביציות תעשו בחו"ל

ליאת משה ודנה גליסקו עתרו לבג"ץ כדי לאפשר להן הליך פונדקאות, שמותר בישראל רק לגבר ואשה המתקשים להרות. המדינה הציעה פשרה: שאיבת הביציות תתבצע בארץ וההפריה בחו"ל. בנות הזוג מוחות: "למה החוק מפלה אותנו?". הנשיא אשר גרוניס רמז להן: עדיף לכן לקבל את הפשרה

בג"ץ דן הבוקר (ג') בהרכב של שבעה שופטים בעתירתן של ליאת משה וזוגתה דנה גליסקו, המבקשות לבצע הליך שבמסגרתו תשמש אחת מהן פונדקאית לביצית של האחרת. על פי כוונתן, הביציות יישאבו מגופה של ליאת משה, הן יופרו ולאחר מכן יושתלו ברחמה של גליסקו. אלא שחוק הפונדקאות וחוק תרומת ביציות מאפשרים את ההליך רק לנשים המתקשות להרות, ולכן עתרו השתיים נגד המדינה.

 

כתבות נוספות בנושא ב-ynet:

 

בדיון הבוקר נידונה הצעת הפשרה מטעם המדינה ומשרד הבריאות, ולפיה תבוצע שאיבת הביציות בארץ, ואילו ההפריה והשתלת הביציות יבוצעו בחו"ל. אלא שבנות הזוג טוענות מנגד שסיכויי ההצלחה של השתלת "עוברים קפואים" נמוכה משמעותית מאלה של "עוברים טריים". עוד הן טוענות כי משה היא קצינה בצה"ל, והליך זה בחו"ל יאלץ אותה לצאת לחל"ת. העתירה הוגשה עקב בעיה רפואית של ליאת משה שמנסה להיכנס להריון חמש שנים בטיפולי הפרייה.

 

פרקליטן של בנות הזוג, עו"ד יהודה רסלר, טוען שהחוק מפלה אותן ושהצעת המדינה היא בגדר "חוצפה". לדבריו, "העותרות נשואות, אז למה אסור להן לעשות את זה בארץ? למה החוק מפלה? עצם זה שאתם רוצים להוציא את זה החוצה מראה שזה לא פוגע דתית, מוסרית, בריאותית וכדומה. העותרות סובלות כבר שנה,

כל יום שעובר מוריד את הסיכוי".

 

נשיא העליון השופט אשר גרוניס ציין בדיון כי "כל אחד מבין שמשרד הבריאות עשה צעד משמעותי ביותר בהתחשב בהוראות החוק, לכן כדאי מאוד לשקול ברצינות את ההצעה. אם לא, אנו ערוכים למתן פסק דין וגם נשקול את האפשרות לתת פסק דין בלי נימוקים תוך זמן קצר ביותר כדי שהן תדענה איפה הן עומדות".

 

בסיום הדיון פנתה משה לשופטים ואמרה להם: "כבר כשהגעתי לכאן לפני שנה הייתה לי האפשרות לקחת את עצמי ולנסוע לחו"ל. אני 23 שנים בצבא ונמצאת פה היום אחרי שאני פותחת את גופי ונותנת למדינת ישראל להיכנס לרחם שלי, ומשרד הבריאות משחק ברחם שלי. אני מאמינה בצדקת הדרך. אני לובשת מדים וקשה לי כשאני נלחמת במדינה. אני נמצאת כאן כי אני מרגישה שמפלים אותי. אני לא נמצאת כאן כדי שיבוא מישהו מטעם המדינה ויגיד לי 'את, כקצינה בצה"ל, תפשטי את המדים ותוציאי את הרגל מחוץ למדינה, תעשי מה שאת רוצה ואז תחזרי'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת "ידיעות אחרונות"
ליאת משה ודנה גליסקו, היום בבית המשפט
צילום: עטא עוויסאת "ידיעות אחרונות"
מומלצים