שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קיבלת אישור לקנאביס רפואי? תקבל רק שמן

  עוד גזירות שנועדו לצמצם את השימוש בקנאביס רפואי: ל-ynet נודע כי חולים חדשים מקבלים רישיון לצריכת שמן קנאביס בלבד ולא לעישון הצמח, אף על פי שהוא יעיל פחות במניעת כאבים, ועל הרופאים לנמק את נחיצות הטיפול. משרד הבריאות: אין כל החלטה רשמית בנושא

  הרופא ממליץ למטופלים על פרחי קנאביס, משרד הבריאות מחליט על שמן: חולים רבים המטופלים במרפאות כאב ברחבי הארץ גילו לאחרונה שאף על פי שהרופא המטפל בהם המליץ למשרד הבריאות על מתן טיפול באמצעות פרחי קנאביס רפואי - הם קיבלו דווקא טיפול בשמן.

   

   

  עוד על קנאביס רפואי:

   

  ר', בשנות ה-60 לחייו, מטופל בקנאביס רפואי כבר כמה שבועות עקב כאבים בעמוד השדרה וסובל משתי מחלות כרוניות נוספות. זה יותר משנה הוא מטופל במרפאת כאב, ולאחרונה המליץ הרופא שלו על טיפול בפרחים וגם בשמן. להפתעתו, כשקיבל את הרישיון שעליו חתום ד"ר יהודה ברוך, מנהל בית החולים אברבנאל והאחראי מטעם משרד הבריאות על הרישיונות לקנאביס, הרישיון יועד לחברה ספציפית המחזיקה שמן בלבד ולא מספקת כלל פרחים.

   

  "המחלה פגעה בי קשה", אומר ר' בכאב. "קשה לי לנשום, קשה לי לתפקד. עישנתי פרחי קנאביס בעבר וגיליתי שזה עוזר לי: אני יכול פתאום לנשום ולתפקד, הכאבים כמעט נעלמים ואיכשהו יש לי כוח. השמן אמנם עוזר לי, אבל רק באופן חלקי. הוא מפחית מהכאבים אבל אני לא יכול לתפקד ביומיום איתו - ואני רוצה לתפקד".

   

  במקרה נוסף, קיבלה נ' בת ה-50 המלצה מהרופא שלה לטיפול בצמח, אך ברישיון נרשם "שמן בלבד". "אני סובלת מכאבים בגב, מדלקת פרקים וממחלות נוספות ומטופלת כבר שנתיים במרפאת כאב", היא אומרת, "אבל רק עכשיו קיבלתי את האישור. אני הרי לא ילדה קטנה שרוצה להתנסות, אלא אחרת אין לי חיים. קניתי כמה פעמים קנאביס ברחוב, זה ממש עזר לי לזוז ולחיות, בניגוד לכדורים שנתנו לי במרפאה.

   

  "השמן ממש לא אפקטיבי, הוא לא עזר לי בכלום. אין לו ערך לעומת הפרחים. עכשיו הרופא כתב שהשמן לא עוזר לי וביקש שישנו זאת לקנאביס. בסוף החודש אני אמורה ללכת לקנות את השמן, אבל אם לא ישנו את זה לפרחים אז אני לא אטרח, חבל על הכסף".

   

  במשרד הבריאות מסבירים שלא מדובר בהחלטה מערכתית, אך ממידע שהגיע ל-ynet מתברר כי ישנה החלטה של ד"ר ברוך הקובעת כי רופא המעוניין שמטופל שלו יקבל פרחים, יצטרך מעתה לתת הסבר קליני לנחיצות הטיפול. אחד הרופאים המטפלים בכאב מספר שאין מדיניות מוצהרת בנושא, אך בפועל זו התופעה המתרחשת בשטח. "כנראה שהם חושבים שמי שמעשן עושה את זה כדי ליהנות", הוא אומר.

   

  "מטופלים חדשים מקבלים עכשיו שמן ולא פרחים, למרות שזה משפיע פחות. אם השיטה הזו כל כך טובה, למה לא משתמשים בה בכל העולם? הרי השיטה המקובלת היא פרחים. מגיעות אליי פניות רבות של חולים שמתלוננים שהשמן לא עוזר להם, ואני מקווה שמשרד הבריאות יחזור בו מהעניין, שלא יעמוד במבחן בג"צ", מסביר הפעיל למען הקנאביס הרפואי שלומי סנדק.

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אין כל החלטה של היחידה לקנביס על מתן תמצית ('שמן') בלבד. השיקול הקובע הנו החלטת הרופא ה'מנהל'. אין אנו מתערבים בשיקול דעת רפואי ובשיקול הקליני".   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מטופלים חדשים מקבלים שמן ולא פרחים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים