שתף קטע נבחר

מדליף ויקיליקס מבקש חנינה: דאגתי לארצי

החייל שנשלח למאסר של 35 שנים על הדלפת מסמכים מסווגים לוויקיליקס כבר חושב על שחרור מוקדם. במכתב שניסח לנשיא האמריקני סיפר מנינג שהחלטותיו נבעו מדאגה לארה"ב: "התנערנו מאחריות, היינו להוטים להרוג"

מיד לאחר שברדלי מנינג בן ה-25 נשלח למאסר של 35 שנה, על הדלפת מאות אלפי מסמכים מהפנטגון ומחלקת המדינה לאתר ויקיליקס, החל עורך דינו דייויד קומבס בשלב הבא של מאבקו: לקצר את עונשו של מנינג ולמנוע ממנו לשבת בבית הסוהר עד גיל 60.

 

עוד חדשות מהעולם:

עדויות מסוריה: "חשבנו שהילדים ישנים"

מובארק בדרך הביתה: "נערוך משפט ציבורי"

 

הלילה (יום ה'), קרא עורך דינו באוזני כתבים מכתב שמנינג מתכוון לשלוח לנשיא ארה"ב ברק אובמה, עם הסבר למעשיו, בקשת סליחה ובקשה לחנינה. העובדה שמנינג לא הורשע בסעיף של בגידה ומסירת סודות לאויב תאפשר לו לבקש רשמית חנינה אחרי שבע שנות מאסר בלבד.

 

מנינג לאחר גזר הדין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מנינג לאחר גזר הדין(צילום: EPA)

 

ישתכנע? ברק אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ישתכנע? ברק אובמה(צילום: AFP)

 

"ההחלטות שקיבלתי בשנת 2010 נבעו מדאגה לעתיד מדינתי ולעתיד העולם שבו אנחנו חיים", כתב מנינג לנשיא האמריקני. "מאז האירועים הטרגיים של 11 בספטמבר המדינה שלנו מצויה במלחמה. אנחנו נלחמים באויב שבחר לא לפגוש אותנו בשדה הקרב המסורתי, ולכן שינינו את שיטות הלחימה בצורה שמסכנת את דרך החיים שלנו", הוסיף. לדבריו, "בתחילה הסכמתי עם השיטות ובחרתי להתנדב להגן על ארצי ועל העולם. רק כשהגעתי לעיראק, וקראתי דיווחים צבאים סודיים מדי יום, התחלתי להטיל ספק במוסריות של מה שעשינו".

 

במכתב טען מנינג שארה"ב שכחה את האנושיות שלה בדרכה להתמודד עם הסיכונים של האויב. הוא כתב כי וושינגטון בחרה בעקביות לעשות פיחות בחיי אדם בעיראק ובאפגניסטן. מנינג ציין שלפעמים נהרגו אזרחים חפים מפשע, ובמקום לקבל את האחריות ארה"ב בחרה להסתתר מאחורי מסך של ביטחון לאומי ושל מידע מסווג.

 

"בלהיטות שלנו להרוג את האויב התווכחנו על המושג עינויים, החזקנו אנשים בגוונטנאמו במשך שנים בלי תהליך משפטי תקין. העמדנו פנים כאילו אנחנו לא רואים עינויים

והוצאות להורג על ידי ממשלת עיראק, וביצענו אינספור מעשים אחרים בשם המלחמה שלנו בטרור", כתב. "אני מבין שמעשי הפרו את החוק. רציתי רק לעזור לעמי. כשבחרתי לחשוף מידע מסווג, עשיתי זאת מתוך אהבה למדינה שלי ותחושת חובה לאחרים".

 

מנינג הוסיף במכתבו לאובמה: "אם תדחה את בקשת החנינה שלי, אשרת את הזמן בידיעה שלפעמים אתה צריך לשלם מחיר כבד בחברה חופשית. אשלם בשמחה את המחיר אם פירוש הדבר הוא שתהיה לנו מדינה שהיא באמת הוגת החופש והמחויבות להנחה שכל הנשים והגברים נוצרו שווים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים