שתף קטע נבחר

ניקסון ב-73': מנהיג שחור? לא בעוד אלף שנה

הקלטות מהחדר הסגלגל חושפות עוד מאופיו של הנשיא האמריקני הכי שנוי במחלוקת. לפי השקפתו בזמן כהונתו: "שחורים לא יכולים לנהל מדינה". ומדוע איים להתנקם ביהדות ארה"ב? "אפיל עליהם את האשמה בפריים טיים"

הספרייה האמריקנית על שמו של הנשיא לשעבר ריצ'רד ניקסון ממשיכה לפרסם עוד קלטות שמע של אחד הנשיאים השנויים ביותר במחלוקת בתולדות ארה"ב. הערותיו הגסות של ניקסון שנחשפו בשנים האחרונות נתנו הצצה לאופיו האמיתי, בחדרי חדרים כשהמצלמות כבויות. הפעם מצאו עורכי המגזין "אטלנטיק" התבטאויות חריפות נגד יהדות ארה"ב ונבואתו בשנות ה-70 המוקדמות: "שחורים לעולם לא יוכלו לנהל מדינה, גם לא עוד אלפי שנה". 

 

חדשות אחרונות מרחבי הגלובוס:

התמונות המרשיעות שהעולם לא רוצה לחקור

תאילנד: מאסר לאיראנים שתכננו לפגוע בישראלים

מדליף ויקיליקס מבקש חנינה: דאגתי לארצי 

 

ההקלטות הן מ-9 באפריל עד 12 ביולי 1973, תקופה מתוחה עבור ממשלו של ניקסון שנאלץ להודיע על התפטרותם של שני עוזרים מקורבים לנשיא בעקבות מעורבותם בפרשת ווטרגייט.

באחת השיחות, שניהל ניקסון עם הנרי קיסינג'ר בנוגע לוועידה אמריקנית-סובייטית שתוכננה, תקף הנשיא את הדואליות של יהודי ארה"ב והביע חשש שינסו ליצור בעיות בפסגה המשותפת. "תן לי להגיד לך, הנרי, זה יהיה הדבר הגרוע ביותר שקרה ליהודים בהיסטוריה האמריקנית".

 

ניקסון אמר לדיפלומט הבכיר שלו כי אם היהודים "ינסו לטרפד את הוועידה - והיא עלולה להתבטל מסיבות אחרות, אבל אני הולך להפיל את האשמה עליהם, ואני אעשה את זה בפומבי ב-9 בערב מול 80 מיליון צופים". קיסינג'ר, מדינאי יהודי אמריקני שלאחרונה נחשפו התבטאויות קשות שלו נגד היהודים, הסכים בשיחה עם הנשיא. "הם הביאו את זה על עצמם", אמר קיסינג'ר.

 

בשלב זה של השיחה ניקסון עבר לנושא עקרוני יותר שהפריע לו. "לא אכפת לי להיות מוכתם במעט אנטישמיות אם זה הנושא", אמר הנשיא האמריקני, "הם שמים את האינטרס היהודי מעל האינטרס של אמריקה, והגיע הזמן לכל הרוחות שהיהודי באמריקה יבין שהוא קודם כול אמריקני ורק אחר כך יהודי". ואיזה סוג אנשים היה ניקסון רוצה שיעבדו תחתיו: "רק לא יהודים, אני נחוש בדעתי כשאני אומר לא יהודים".

 

בין ג'מייקה לאובמה

בפגישה בחדר הסגלגל ב-14 ביוני 1973 עם יועצת שלו התייחס ניקסון למצב בג'יימקה שסבלה מאי יציבות שלטונית. "שחורים לא יכולים לנהל את המדינה. בשום מקום, והם לא יהיו מסוגלים גם בעוד מאות שנה, ואולי אפילו אלפי שנים... את מכירה מדינה שחורה אחת שמנוהלת היטב?", אמר הנשיא בשיחה המוקלטת.

 

"לא יכולים לנהל מדינה". מה הוא היה חושב על אובמה? (צילום: פיט סוזה, הבית הלבן) (צילום: פיט סוזה, הבית הלבן)
"לא יכולים לנהל מדינה". מה הוא היה חושב על אובמה?(צילום: פיט סוזה, הבית הלבן)

 

הדעות הקדומות של הנשיא האמריקני העסיקו אותו כך נראה, גם בעניינים שאינם בראש סדרי העדיפויות.

בשיחה עם מזכירתו עלתה האפשרות שהשחקן והזמר האמריקני דני קיי, בן להורים יהודים עולי אוקראינה, יופיע בפני ניקסון. מזכירתו הציגה את האפשרות, אך ניקסון התפרץ לדבריה פעם אחר פעם כשהוא שואל: "הוא יהודי?".

 

בהקלטות קודמות כינה ניקסון את היהודים - "תוקפניים ומגעילים באופיים". לפי התמלילים שהותרו לפרסום הוא אמר לעוזריו: "מרבית ידידינו היהודים הם אנשים שבאופן בסיסי יש להם רגשי נחיתות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ניקסון. פה מלוכלך
צילום: AFP
מומלצים