שתף קטע נבחר

החשיפה האחרונה: מדליף ויקיליקס הוא אישה

אחרי שנשלח ל-35 שנים בכלא הצהיר החייל האמריקני שהדליף אלפי מסמכים מסווגים כי בכוונתו לעבור תהליך לשינוי מין. "הוא רוצה לחיות בתור אישה בשם צ'לסי", סיפר עורך-דינו וביקש לאפשר לו לקבל טיפולי הורמונים

החייל האמריקני ברדלי מנינג שנכלא על הדלפת מסמכים מסווגים הודיע באמצעות עורך דינו על שינוי זהותו המגדרית. "אני אישה, ואני מבקש לחיות כאישה בשם צ'לסי", כתב מנינג בהודעה שהקריא עורך דינו בראיון לערוץ NBC. בא כוחו אף הבהיר כי יפנה לרשויות בית הכלא בדרישה לאפשר למרשו לעבור טיפולים הורמונליים להתאמת מגדר ("שינוי מין"). בעבר נחשפו תמונות של הטוראי לבוש בבגדי נשים.

 

מנינג, בן 25, נידון אתמול ל-35 שנות מאסר והודח מהצבא בגין הרשעתו בשורת עבירות בראשן מסירת סודות לאויב. לאחר ההכרעה המשפטית פורסם מכתב מטעמו ובו הביע בשנית חרטה, וביקש חנינה מנשיא ארה"ב, ברק אובמה. האיש מאחורי חשיפת ויקיליקס שטלטלה את העולם בחר להסביר את מניעיו.

 

תמונה של מנינג לבוש בבגדי נשים ששלח לפסיכיאטר שלו (צילום: AP) (צילום: AP)
תמונה של מנינג לבוש בבגדי נשים ששלח לפסיכיאטר שלו(צילום: AP)

 

מנינג לאחר גזר הדין. "תקראו לי צ'לסי" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מנינג לאחר גזר הדין. "תקראו לי צ'לסי"(צילום: EPA)

"ההחלטות שקיבלתי בשנת 2010 נבעו מדאגה לעתיד מדינתי ולעתיד העולם שבו אנחנו חיים", כתב מנינג לנשיא האמריקני. "מאז האירועים הטרגיים של 11 בספטמבר המדינה שלנו מצויה במלחמה. אנחנו נלחמים באויב שבחר לא לפגוש אותנו בשדה הקרב המסורתי, ולכן שינינו את שיטות הלחימה בצורה שמסכנת את דרך החיים שלנו", הוסיף. לדבריו, "בתחילה הסכמתי עם השיטות ובחרתי להתנדב להגן על ארצי ועל העולם. רק כשהגעתי לעיראק, וקראתי דיווחים צבאיים סודיים מדי יום, התחלתי להטיל ספק במוסריות של מה שעשינו".

 

במכתב טען מנינג שארה"ב שכחה את האנושיות שלה בדרכה להתמודד עם הסיכונים של האויב.

הוא כתב כי וושינגטון בחרה בעקביות לעשות פיחות בחיי אדם בעיראק ובאפגניסטן. מנינג ציין שלפעמים נהרגו אזרחים חפים מפשע, ובמקום לקבל את האחריות ארה"ב בחרה להסתתר מאחורי מסך של ביטחון לאומי ושל מידע מסווג.

 

בית המשפט הצבאי גזר על מנינג עונש קל יחסית. ההגנה דרשה רק 25 שנות מאסר, בעוד התביעה ביקשה לכל הפחות 60 שנים בכלא. העונש המרבי שהיה ניתן להטיל עליו היה 90 שנות מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
תמונה של מנינג לבוש בבגדי נשים
צילום: AP
צילום: AP
על מדים בבית המשפט
צילום: AP
מומלצים