שתף קטע נבחר

אזעקות ופיצוצים בגליל, יירוט של כיפת ברזל

שתי אזעקות נשמעו בהפרש של רבע שעה בנהריה, עכו ויישובי הגליל המערבי. 4 קטיושות נורו מצור שבלבנון, שתיים התפוצצו ביישובים בצפון ואחת יורטה על-ידי כיפת ברזל. 3 נפגעי חרדה. צה"ל מכחיש דיווחים שהשיב אש, המרחב האווירי בחיפה נסגר. תושבים: "שמענו פיצוצים ורצנו למרחב המוגן"

קולות המלחמה שבו לצפון, והפעם חיכתה להם גם המערכת ליירוט רקטות: שתי אזעקות נשמעו אחר הצהריים (יום ה') בסביבות 16:30 ו-16:45 באזור הגליל המערבי, אחרי שארבע רקטות קטיושה נורו לעבר ישראל מאזור צור שבלבנון, ותושבים דיווחו על קולות נפץ. האזעקות נשמעו בין היתר בנהריה ובעכו, שם מאז מלחמת לבנון השנייה לא הופעלה אזעקת אמת. שתי רקטות התפוצצו באזורים מיושבים - האחת בקיבוץ גשר הזיו והשנייה בשבי ציון, וסוללת כיפת ברזל שנפרסה לאחרונה באזור יירטה רקטה אחת לפחות. במד"א דיווחו על שלושה נפגעי חרדה שהתפנו לבית החולים בנהריה. בנוסף מטופלת בבית החולים נערה בת 14 שנפצעה קל בראשה כשנפלה בעת ריצה למקלט. 

 

תיעדתם בווידאו או בסטילס את פעילות כיפת ברזל או את האזעקה? שלחו לנו לאימייל האדום  או סמסו ל-5335

 

כיפת ברזל בפעולה, אחר הצהריים בצפון (צילום: יובל) (צילום: יובל)
כיפת ברזל בפעולה, אחר הצהריים בצפון(צילום: יובל)

 

רקטה בקיבוץ גשר הזיו, אחר הצהריים (צילום: רועי סנפירי) (צילום: רועי סנפירי)
רקטה בקיבוץ גשר הזיו, אחר הצהריים(צילום: רועי סנפירי)

תמונת הרכב שנפגע בגשר הזיו (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
תמונת הרכב שנפגע בגשר הזיו(צילום: אביהו שפירא)

 

מקום שיגור הרקטות לעבר ישראל, בפרדס ליד העיר צור שבלבנון ()
מקום שיגור הרקטות לעבר ישראל, בפרדס ליד העיר צור שבלבנון

מקום שיגור הרקטות לעבר ישראל, בפרדס ליד העיר צור שבלבנון ()
מקום שיגור הרקטות לעבר ישראל, בפרדס ליד העיר צור שבלבנון

 

בתחילה סברו כי שתי הפגיעות שנרשמו בגשר הזיו ובשבי ציון הן של נפלים - של שברי רקטות או של טיל מיירט. רק בהמשך התברר סופית כי מדובר ברקטות שהתפוצצו ביישובים האלה.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר: "הזיהוי הראשוני הוא של ירי רקטות מהכפר קלילה שנמצא דרומית לצור, ואנו מניחים שלירי אחראים פעילי ג'יהאד עולמי. אין כעת הנחיות של פיקוד העורף לאוכלוסייה". הוא ציין כי לעת עתה נסגר המרחב האווירי בחיפה - לא בשל התרעה לירי נוסף, אלא לצורך בחינת המצב. הוא הכחיש דיווחים לבנוניים שלפיהם צה"ל תוקף בתגובה בלבנון, ואמר כי הצבא רואה בירי אירוע נקודתי. בלבנון דווח כי הצבא המקומי מצא את כני השיגור העשויים מעץ שבעזרתם נורו הרקטות.

 

ממגן דוד אדום נמסר כי לא התקבלו קריאות על נפגעים מלבד שלושת נפגעי החרדה, אבל בעקבות המצב הורה מנכ"ל מד"א אלי בין להעלות את רמת הכוננות בצפון הארץ לרמת כוננות ג' - הגבוהה ביותר.

 

שי, תושב קיבוץ עברון הסמוך לנהריה, סיפר כי האזעקה הופעלה רק אחרי הישמע הפיצוצים: "שמענו שני בומים, ואז הסירנה התחילה לפעול. הלכנו מהר לחדר המוגן". גם סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דיווחה כי ארבע רקטות שוגרו לעבר ישראל מאזור צור.

 

 

קובי שניר, שצילם מקום נפילת חלקי רקטה שנורתה במטח לצפון, אמר: "הייתי בבית עם הכלב. שמעתי פיצוץ, בהתחלה חשבתי שסתם משהו נפל בחוץ, אבל מיד אחר כך היה פיצוץ נוסף יותר חזק, ראיתי פטרייה והבנתי שיש יירוט. פשוט צילמתי".

 

פאבל שנמצא בבית החולים בנהריה סיפר אחרי האזעקה השנייה: "לפני כמה דקות שמענו אזעקה עם 4 קולות נפץ, ועכשיו שמענו עוד אזעקה אבל בלי נפילות. אשתי נמצאת לקראת לידה והיא התחילה לבכות. הצוות הרפואי התארגן מהר".

 

הג'יהאד העולמי מתבסס בלבנון

איגור מנהריה סיפר: "כל המקלטים סגורים, אנחנו לא יודעים לאן ללכת. לא היו הנחיות מראש, כל אחד דואג לעצמו. אני לא מתרגש, אבל הייתי שמח אם הייתה דאגה לתושבים והיו פותחים את המקלטים".

 

מורן, תושב המרכז, סיפר ל-ynet: "הבת שלי גרה בקיבוץ כברי שבצפון. היא התקשרה עכשיו בבהלה ואמרה שהם שמעו אזעקה. הם שמעו הדי פיצוצים של לפחות טיל אחד. פותחים את הממ"דים בקיבוץ". רועי מראש הנקרה העיד: "שמענו אזעקה ואז שני בומים חזקים. אני יודע שגם באזור כפר ורדים שמעו את האזעקה. לא קיבלנו הנחיה רשמית עדיין, אבל אנחנו יורדים למקלט. אנשים פה די יודעים מה לעשות, יש תזוזה של תושבים למקלטים".

 

נכנסים למרחב המוגן בצפון, אחר הצהריים (צילום: איה שמאל) (צילום: איה שמאל)
נכנסים למרחב המוגן בצפון, אחר הצהריים(צילום: איה שמאל)

 (צילום: איה שמאל) (צילום: איה שמאל)
(צילום: איה שמאל)

 

סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דיווחה כי מזל"טים ישראליים חגים באינטנסיביות מעל אזור שיגור הרקטות בדרום לבנון. במקביל דיווח הערוץ הלבנוני "אל-מיאדין", המזוהה עם חיזבאללה, כי מטוסי קרב של צה"ל מבצעים גיחות אינטנסיביות בשמי דרום המדינה.

 

ראש אמ"ן, אביב כוכבי, התריע בחודשים האחרונים על התבססות של גורמי ג'יהאד עולמי הנלחמים בחיזבאללה בדרום לבנון, חלקם בקרבת הגבול עם ישראל, מה שמגביר את האפשרות שלירי הרקטות אחראים גורמים קיצונים אלו, המבקשים לערער את היציבות מול חיזבאללה. שר הביטחון משה יעלון אמר אתמול כי לבנון נשאבת למלחמת האזרחים הסורית וכי מטוסי צבא אסד תוקפים באזור הבוקע בלבנון גורמי איסלאם קיצוני, הפועלים גם בביירות, בצור ובצידון.

 

בשנים שעברו מאז מלחמת לבנון השנייה נורו כמה פעמים רקטות מלבנון לעבר צפון ישראל. בנובמבר 2011, לאחר כשנתיים שקטות, נורו שלוש קטיושות בשעות הלילה מלבנון אל הגליל המערבי. הרקטות לא גרמו לנפגעים אז, אך נזק נגרם לכמה מבנים. אחת הרקטות פגעה בלול באחד היישובים בגליל המערבי. אחד הרסיסים פגע בצובר גז, שעלה באש. צה"ל השיב אז אש לעבר האזורים שמהם נורו הרקטות.

 

 (צילום: קובי שניר) (צילום: קובי שניר)
(צילום: קובי שניר)

 

אתמול דיווחה סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית כי מסוקי קרב ישראליים חגו בגובה בינוני במרחב האווירי של מחוזות א-

נבתייה, א-תופאח, מרג' עיון ואזור אל-חיאם שבלבנון.

 

בנוסף דווח כי אתמול בבוקר התפרס כוח של צה"ל באזור כפרי הנופש של נהר הווזאני מהצד המזרחי, ו-22 חיילים נצפו מאבטחים שני טנקי מרכבה. לפני זמן קצר דיווחו כלי תקשורת בלבנון כי כוח רגלי של צה"ל, הכולל 15 חיילים, חצה את הגדר האלקטרונית בעיירה עיתרון שבדרום לבנון.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי קייס, איתי בלומנטל ומאור בוכניק

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל
כיפת ברזל מנסה ליירט את הרקטות, היום באזור נהריה
צילום: יובל
מומלצים