שתף קטע נבחר

הטכנולוגיות שיתנו לנו כוחות על

לעולם המדע ולגיבורי העל יש יותר במשותף מאשר נהוג לחשוב, מלבד העובדה ששניהם נשלטים בלעדית על ידי גיקים נבונים ומסוקסים. השאפתנות, יכולת ההמצאה והיצירתיות הינן תכונות שהובילו להתקדמויות הטכנולוגיות הגדולות ביותר, וכן מהוות את הכוח שמניע את יצירתם של הגיבורים חובשי המסכות ומכנסי הטייץ הצמודים מדי

כיום, הפערים שבין העולמות מצטמצמים במהירות: כוחות-על רבים כבר אינם נחלתם של הגיבורים המצוירים בלבד, אלא מתחילים לקרום עור וגידים במציאות. לכן, אספנו עבורכם שמונה כוחות-על אשר כבר היום או בעתיד הקרוב המדע יאפשר ליישמם במציאות, או לפחות גרסא דומה שלהם, עם קצת פחות שרירים, גלימות ועלמות במצוקה.

 

תעופה

החלום אודות האפשרות לרחף כמו בעלי הכנף הינו עתיק יומין, ובא לידי ביטוי במיתוסים עתיקים כמו אגדת איקרוס, ועד סיפורים מודרניים כמו איש הפלדה בכבודו ובעצמו. כמעט בכל יקום גיבורי על שמכבד את עצמו קיימים גיבורים מעופפים, אשר ניחנו ביכולות ריחוף קוסמיות כמו סופרמן או The Green Lantern, או שזכו ביכולת התעופה בזכות אמצעים טכנולוגיים כמו איש הברזל, טוני סטארק. האם החלום עומד להפוך למציאות? לפני ימים ספורים, ה-Martin Jetpack, כלי תעופה אישי מתקדם שהוא פיתוח של ה- Jetpack הסילוני משנות ה-60, עבר לראשונהניסוי מאויש, ועומד להיות משווק לשימוש מסחרי. הוא אמנם עוד לא יכול לרחף בקלילות ובחן של סופרמן, אבל הוא בהחלט צעד משמעותי לכיוון מכשיר התעופה האישי, ומגשים גם כמה חלומות למעריצי סרטי ג'יימס בונד ישנים.

 

 

טיפוס על קירות

ספיידרמן הינו כנראה אחד מגיבורי העל הפופולאריים ביותר, בעיקר בזכות הומור ציני וקסם אישי, אולם יכולותיו העכבישיות שכוללות טיפוס על קירות, גמישות וירי של רשתות דביקות בוודאי לא מזיקות. יכולות טיפוס עכבישיות היו גם מועילות לחיילי כוחות מיוחדים אשר צריכים להגיע לעמדת ירי גבוהה, או עבור מחלצים מקצועיים. מספר סטודנטים להנדסה מאוניברסיטת יוטה הצליחו ליצור מכשיר שמבוסס על טכנולוגיה של שואב אבק, על מנת ליצור ואקום מספק שיצמיד את המטפס לקיר. כפי שניתן לראות, גרסת האב-טיפוס רועשת למדי ולא תתאים למשימות צבאיות חשאיות, אולם היכולת קיימת ויש להניח שתתפתח בעתיד. אבל ביננו, עדיף להשאיר את פיטר פארקר כאיש-העכביש, ולא כקפטן שואב אבק.

 

 

אי-נראות

גיבור העל הציוני דני-דין אינו היחיד שהתברך ביכולת לראות ולא להיראות. סוזן סטורם ריצ'רדס, "האישה הבלתי נראית", מהרביעייה המופלאה של מארוול, מחזיקה ביכולת להעלם מהעין, וכן ליצור שדות אנרגיה רבי-עצמה. במציאות, האפשרות להפוך לרואה ואינו נראה הופכת לממשית, אם כי ניכר שתדמה יותר לגלימה המופלאה של הארי פוטר מאשר לכוחות של דני דין וסוזן ריצ'רדס: חוקרים מאוניברסיטת יפן פיתחו טכנולוגיה לבישה, המאפשרת הקרנה של תמונת הרקע של הלובש על בד מיוחד, מה שיוצר אשלייה של אי נראות.

 

 

התקדמות נוספת בוצעה על ידי חוקרים מאוניברסיטת אוסטין, אשר פיתחו בד המסוגל "לספוג" גלים המוקרנים מעצמים מכל הכיוונים. הבעיה היא, שהגלימה היא בלתי נראית רק עבור גלי מיקרוגל, ולכן עדיין לא מקנה יכולות אי- נראות של ממש. נראה שפנטסיות הנקמה הסודיות שלי מכיתה ג' בעקבות קריאת ספרי דני-דין יאלצו להמתין.

 

 

שלד מתכתי וטפרים בלתי ניתנים להריסה

אחד מגיבורי-העל הפופולאריים ביותר על מסך הקולנוע בקיץ האחרון ובכלל, הינו הקנדי הבלתי נלאה והצמרירי, ג'יימס "לוגן" האוולט, המכונה גם ה"וולברין". מלבד חושים חייתיים מוגברים ויכולות ריפוי עצמי, הקנדי מצויד גם בשלד המורכב מסגסוגת-העל הדמיונית "אדמנטיום" שהופכת את עצמותיו לכמעט ובלתי שבירות, ואף משדרגות אותו בשישה טפרי מתכת רצחניים (אשר הורכבו על טפרי עצם מוטאנטיים טבעיים).

  

 

למרבה הצער, מלבד השתלת פלטינה לטובת טיפול בפציעות, אין בנמצא טכנולוגיה שמסוגלת לצפות את שלד האדם במתכת, לשמור על צורתה הטבעית ובמקביל להשאיר את האדם בחיים. מצד שני, גם אין בנמצא אדם עם כוחות ריפוי חייתיים שניתן לבצע עליו את הניסוי הזה. מה כן יש לנו? נפח-האינטרנט הפופולארי Man at arms החליט לעצב לבקשת הקהל טפרי וולברין אמיתיים כנשק נישא ונראה שהוא הצליח לא רע בכלל, לפחות נוכח ספירת קורבנות האבטיחים.

 

 

מדען יו-טיוב מטורף אחר החליט לשדרג את הנשק, והפך את הטפרים למוליכי מתח גבוה מגניבים למדי. אז, SNIKT!

 

 

חושי-על: ראייה ושמיעה

חלק גדול מגיבורי העל ניחנים בגרסאות משופרות של חמשת החושים: סופרמן יכול לשמוע זעקות עזרה מיבשות מרוחקות ומצויד בראיית רנטגן, וולברין מרחרח כמו צי של כלבי בלוד-האונד, ועורך הדין העיוור והלוחם בפשע Daredevil, ניחן בשמיעת-על שמתפקדת כתחליף לחוש הראייה. האם סופר-ראייה ושמיעה אפשריים בעולם האמיתי?

 

 

Echolocating הינה טכניקה שנועדה לאתר עצמים באמצעות חוש השמיעה. עטלפים, דולפינים ולעיתים גם בני אדם עיוורים, ניחנים ביכולת זו. חוקרים במכון הטכנולוגי של שוויץ מפתחים טכנולוגיה שתאפשר מיפוי תלת מימדי של חדר באמצעות קול בלבד. על מנת לבחון את הטכנולוגיה, החוקרים מתכוונים ליצור אפליקציית סמארטפון, שתאפשר מיפוי של חדר באמצעות קול בלבד על ידי רישות החדר במספר טלפוני חכמים. הדבר יכול לסייע למשל במחקרים ארכיאולוגיים של חללים תת-קרקעיים, או במשימות חילוץ תחת הריסות. חוקרים בניו-זילנד הצליחו לפתח מכשיר סונר אישי, אשר מתחבר למקל ההליכה של עיוורים, ויאפשר להם להימנע ממכשולים.

 

 

מה באשר לראיית- על? חוקרים באוניברסיטת MIT, פיתחו מעין רדאר אישי, שמאפשר לראות דרך קירות. הרדאר מצליח להעביר אנרגיה דרך הקיר ואף להחזיר מעט ממנה. התמונה הנקלטת בסיסית למדי, אולם מאפשרת לבדוק אם קיים אובייקט מאחורי הקיר, מה שיכול לסייע לחיילים בלחימה בשטח בנוי למשל. אם אתם פחות מעוניינים ב"ראיית רנטגן", ויותר בראיית איירון מן מתוחכמת, משקפי ה-Spaceglasses יאפשרו, אם סרטון השיווק אכן ידמה לדבר האמיתי, ליצור מודלים וירטואליים תלת ממדיים, בדומה לסצנות המופלאות מסרטי איירון-מן.

 

טלקיניסיס

טלקיניסיס או פסיכוקינסיס היא היכולת להזיז, לעקם ולשלוט בעצמים באמצעות כוח המחשבה. הגיבורה המפורסמת ביותר שאוחזת בכוח זה הינה האקס-מנית ומוטנטית-העל ג'ין גריי. מאחוריה משתרכים הרחק מאחור הילד המעצבן מהמטריקס ואורי גלר. האם יכולת שכזו אפשרית גם מחוץ לעסקי הנוכלות, הקוסמות והקומיקס? לא בטוח בכלל.

 

ה-Mindflex הינו משחק, המורכב מהזזת כדור מרחף על ידי כוח הריכוז בלבד, כמו מיטב סצנות ה-FORCE בסרטי מלחמת הכוכבים. הכדור זז לכאורה על ידי קריאת הפעילות החשמלית במוח (ה-EEG). ראוי לציין כי חלק מהמדענים חולקים על המהימנות של המכשיר, וטוענים שהכדור זז באופן רנדומלי ורק יוצר אשליה של שליטה, אולם משתמשים רבים טוענים בעקשנות שהכדור זז באמצעות ריכוז מחשבתי בלבד. בכל מקרה, כפי שניתן לראות בסרטונים, יכולת התזוזה מוגבלת למדי, אולם מי יודע, עם מעט אימון, אולי תוכלו להרים בכוח המחשבה ספינות, או לכל הפחות להראות מאוד מגניבים במפגש ועד הבית החודשי.

 

 

חסינות לכדורים

מלבד תעופה, הכוח המפורסם ביותר של איש הפלדה היא יכולתו להתעלם מקליעי אקדח כמו מיתושים, אשר מקפצים בנון-שלנטיות מחליפתו התכולה. עד כמה ניתן ליישם חזון זה במציאות? בקולומביה, מדינה שידועה בקצב הריבוי הגבוה של קליעי נשק חם וקורבנותיהם, המעצב מיגל קבלרו מתמחה בתכנון ועיצוב של פריטי אופנה חסינים לקליעים. הליין כולל הגנה קלה פני אקדחים, בינונית מפני תתי-מקלע קטנים כמו עוזי, ו"גבוהה" מפני נשקים רבי עצמה כמו מכונות יריה ורובי סער. בעתיד הוא אף מתכוון לשווק קו אופנת ילדים, שיכלול בגדים זעירים וילקוטי בית ספר. חשוב יותר, הבגדים באים בעיצוב אופנתי ואפילו במידות גדולות. עד כמה הטכנולוגיה הזו אמינה? צפו בסרטון ותשפטו בעצמכם.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים