שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תופת בלבנון: "חיזבאללה גורר אותנו לסוריה"
  אחרי הפיגוע הקטלני בעיר הסונית טריפולי שגבה 42 הרוגים וכ-500 פצועים, בארץ הארזים יש כבר מי שאומר בקול רם: ארגונו של נסראללה גורר את לבנון למלחמת אזרחים עדתית בשל הסיוע שלו לאסד בסוריה. רה"מ לשעבר: "חיזבאללה חייב לצאת מסוריה, רק ישראל מרוויחה". צפו ברגע הפיצוץ

  סונים נגד שיעים ועלווים - ולהפך: חשדנות ומתח רב שוררים מאתמול (יום ו') בטריפולי, שעות אחרי הפיגועים הקטלניים ביותר שידעה העיר השסועה שבצפון לבנון בשנים האחרונות. לפחות 42 בני אדם נהרגו וכ-500 נפצעו בשני פיצוצים בסמוך למסגדים בעיר, המזוהים עם שייחים סונים המתנגדים לנשיא סוריה, בשאר אסד. בעיר יש רוב מובהק לסונים, העדה המוסלמית שאיתה נמנים גם רוב מתנגדיו של אסד בסוריה, ובשנה האחרונה אירעו בה קרבות רבים בין הסונים לתושבים עלווים, בני המיעוט שאליו משתייך אסד.

   

  צפו ברגע הפיצוץ בתוך אחד המסגדים    (youtube)

  צפו ברגע הפיצוץ בתוך אחד המסגדים    (youtube)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ללבנונים ברור שמדובר בהתקפה נוספת המרמזת על הגלישה של מלחמת האזרחים העדתית בסוריה לתוך לבנון, שלה יש מרקם עדתי דומה מאוד לזה הסורי. הפיגוע בטריפולי בא קצת יותר משבוע אחרי הפיגוע בפרבר הדרומי של ביירות, מעוזו של ארגון חיזבאללה השיעי, שבו נהרגו לפחות 25 בני אדם, ויש מי שמפנים כעת אצבע מאשימה לעברו של חסן נסראללה.

   

  זה חודשים ארוכים שאלפים מחייליו של נסראללה לוחמים בסוריה לצד צבא אסד, ואחרי שסייעו לו להרוג רבים ממתנגדיו ולכבוש ערים ועיירות אסטרטגיות, הבטיחו המורדים הסונים בסוריה ובני בריתם לנקום בחיזבאללה. אחרי הפיגוע בטריפולי אתמול ועל רקע מעגל הדמים שאליו נשאבת לבנון, הביקורת על חיזבאללה - גם אם היא נשמעת עדיין בטונים נמוכים יחסית - הופכת ברורה יותר ויותר.

   

  זירת הפיגוע בטריפולי אתמול בצהריים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  זירת הפיגוע בטריפולי אתמול בצהריים(צילום: רויטרס)

  "משרת את האויב הציוני". ההלם במקום הפיצוצים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  "משרת את האויב הציוני". ההלם במקום הפיצוצים(צילום: רויטרס)

   

  ראש סיעת אל-מוסתקבל ("העתיד") בפרלמנט הלבנוני ומי שהיה ראש ממשלת לבנון, פואד א-סניורה, אמר בעקבות מתקפת הטרור: "האם הפיגועים נועדו להסיט את תשומת הלב ממה שקורה בסוריה ומהמעורבות של חיזבאללה שם או כדי שניכנס למאבקים פנימיים שהמרוויחה

  מהם היא ישראל? הפתרון היחידי הוא שחיזבאללה יחזור בו מהמעורבות שלו בסוריה, אין לו אינטרס להישאר שם".

   

  מתאם הוועדה המרכזית בפלגת הפלנגות הנוצרית, סאמי אל-ג'מיל, הזהיר כי לבנון נגררת למעגל הדמים הסורי, ודרש להרחיק את ארצו מהמתרחש בסוריה. "לפני כל דבר אחר, חיזבאללה צריך לסגת מסוריה, ואחר-כך צריך למנוע מכל ארגון ללכת להילחם בסוריה", אמר אל-ג'מיל.

   

  מייסד הזרם האיסלאמי הסלפי בלבנון, המטיף אל-איסלאם א-שהאל, האשים את משטר אסד ובני בריתו באחריות לפיגועים הן בטריפולי והן במעוז חיזבאללה בביירות. הוא מתח ביקורת על חיזבאללה, אך צייר אותו כמי שנגרר בעל כורחו למלחמה בסוריה: "המשטר הסורי ביצע את הפיגוע בביירות כדי להציל את חיזבאללה, שנמצא בתסבוכת גדולה משום שהשיעים הבינו שהם מתים עבור אסד. המשטר הסורי פעל כדי להצית מלחמת אזרחים בסוריה והפך את הסכסוך הפוליטי למלחמה. הוא רוצח את עמו ויחד עם המשטר האיראני כפה על חיזבאללה להיגרר למערכה, אף שיש אנשים ברי דעת בתוך חיזבאללה המתנגדים לכך".


  אחרי הפיגוע: חמושים זועמים ירו באוויר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אחרי הפיגוע: חמושים זועמים ירו באוויר(צילום: רויטרס)

  המטענים התפוצצו כשהמונים יצאו מהמסגד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  המטענים התפוצצו כשהמונים יצאו מהמסגד(צילום: AFP)

   

  חיזבאללה עצמו פרסם אמש הודעת גינוי לפיגוע בטריפולי, ומיהר להסיט כרגיל את תשומת הלב דרומה אל ישראל. "המתקפה הזו נועדה להגשים את מטרות האויב הציוני", צייץ חיזבאללה בטוויטר, ובהודעה שפרסם הוסיף כי מדובר בחלק מ"תוכנית נפשעת שמטרתה לזרוע זרעים של מלחמת אזרחים בין הלבנונים ולגרור אותם למלחמה עדתית ואתנית". חיזבאללה הביע "סולידריות מלאה ואחדות עם אחינו בעיר האהובה טריפולי".

   

  זכרונות ממלחמת האזרחים הלבנונית

  הפיצוצים בטריפולי אירעו בסביבות 13:30 אתמול בצהריים, ונשמעו היטב ברחבי העיר. עשן שחור היתמר מעל לאזור הפיגועים וכוחות ההצלה מיהרו להגיע למקום. בתמונות מהזירה נראו אזרחים רצים כשפצועים על ידיהם. "זה היה כמו רעידת אדמה, נראה שכל העיר רעדה", סיפר נאדה פאלח, המתגורר בסמוך לאחר המסגדים שנפגעו.

   

  סמיר דרוויש, קבלן בן 47, סיפר שהיה בכיכר בטריפולי כששמע את הפיצוץ הראשון ורץ לכיוון האש במסגד סלאם, אחד משני המסגדים שבהם בוצעו הפיגועים. "באתי לכאן וראיתי את הקטסטרופה. אנשים מכוסים בדם רצו ברחוב, כמה גופות היו מוטלות על הקרקע. זה נראה כמו יום הדין, המוות היה בכל פינה". זמן מה אחרי הפיגוע יצאו חמושים זועמים לרחובות טריפולי וירו באוויר. ליד זירות הפיצוצים יידו גברים זועמים אבנים גדולות על חיילים של צבא לבנון שבאו לבחון את המקום.

   

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   

  זה שנתיים שבטריפולי מתגלעים מעת לעת עימותים מזוינים בין פלגים שיעים ועלווים התומכים בנשיא סוריה אסד לבין פלגים סונים המזדהים עם המורדים בסוריה. לבנון מתאפיינת במרקם עדתי מורכב מאוד הדומה למדי לזה של סוריה, מרקם הכולל מוסלמים סונים, שיעים ועלווים, לצד ערבים נוצרים ודרוזים, ולכן מלחמת האזרחים הסורית, הניחנת זה זמן רב בצביון עדתי, משפיעה מאוד גם על היחסים בין העדות בלבנון. היא מעוררת חשש לשחזור מלחמת האזרחים שידעה לבנון עצמה בשנים 1975-1990.

   

  למרות שגרת העימותים בטריפולי, פיגוע בסדר גודל של זה שהתרחש אתמול בצהריים אינו זכור שם זה שנים. הפיצוץ אתמול הוא גם הפעם הראשונה זה שנים שפיגוע גדול מתבצע נגד מעוזים סוניים בטריפולי. לפי שעה, אף גורם לא נטל אחריות לפיצוץ.


   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   

  ההתנגשויות בין פלגים מהעדות השונות בלבנון הולכות וגוברות ככל שארגון חיזבאללה הלבנוני השיעי מגביר את מעורבותו בלחימה בסוריה.

  בשנה האחרונה שלח הארגון אלפי לוחמים למדינה השכנה כדי לסייע לאסד להשיב לעצמו את השליטה באזורים שאותם איבד, ולצד אבדות

  משמעותיות שספג שם ארגונו של חסן נסראללה הוא גם סייע לצבא הסורי לכבוש מחדש מספר יעדים.

   

  התזכורת האחרונה למציאות העדתית הסבוכה בלבנון ולסבך האינטרסים של הארגונים בה התקבלה שלשום, כשארגון סוני המזוהה עם הג'יהאד העולמי ירה ארבע רקטות לעבר ישראל. לפי ההערכות, מעבר לפגיעה בישראל, מטרתו הייתה לסבך את ארגון חיזבאללה השיעי עם צה"ל. השייח הלבנוני הסוני סיראג' א-דין זריקאת, המזוהה עם ארגוני הג'יהאד העולמי הסונים הקיצוניים בלבנון, צייץ בטוויטר אחרי ירי הרקטות, ואמר בין השאר: "האחריות של המפלגת האיראנית (חיזבאללה) להגן על היהודים תהפוך למשימה קשה בעזרת אללה".

   

  Read this article in English

   


  פורסם לראשונה 23/08/2013 19:52

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  רכב בוער בזירת אחד הפיצוצים בלבנון
  צילום: רויטרס
  תמונה המתעדת את הרגע שאחרי הפיצוץ, בתוך אחד המסגדים
  מומלצים