שתף קטע נבחר

התוכנה שתשדרג לכם את המצלמה הדיגיטלית

עם כניסת מצלמות ה-SLR לשוק הווידאו המקצועי יוצרים רבים נתקעים במכשול משמעותי - התמונה נראית מצוין אבל חסרות הרבה מאוד אופציות מקצועיות. ובכן לא עוד: הכירו את Magic Lantern - התוסף שיהפוך את מצלמת הקנון שלכם למכונת וידאו מקצועית

בשנים האחרונות הפכו מצלמות ה-SLR למכשיר המאפשר צילום וידאו ברמה גבוהה ואיכותית, שלא פעם עולה על זו של מצלמת וידאו ייעודית. אך אחד הדברים הבעיתיים יותר בשימוש ב-SLR כמצלמת וידאו למטרות קולנוע עצמאי וחובבני, היא היעדר האפשרויות הטכניות כמו וידאו לא דחוס או מוניטור קול בזמן אמת.  תוכנה חדשה הולכת לשנות את הכל - ובחינם.

 

 

פנס הקסם

מדובר בתוכנה חינמית בשם Magic Lantern (על שם פנס הקסם שהיה מאבות אבותיו של הקולנוע) הפועלת מתוך כרטיס הזיכרון, שמוסיפה מגוון אפשרויות חדשות שלא נכללו בתוכנה המובנית במצלמות ה-EOS של קנון. התוכנה עצמה אינה רשמית ולא מוכרת על ידי החברה, ולמעשה הם מודיעים בכל שלב שאתם הולכים להרוס את המצלמה שלכם. עם זאת אלפי אנשים ברחבי העולם משתמשים בה בהצלחה ואפילו חברות להשכרת ציוד מציעות את המצלמות עם התוכנה מותקנת. כרגע נתמכים הדגמים הבאים: 5Dc, 5D2, 5D3, 6D, 7D, 40D, 50D, 60D, 500D, 550D, 600D, 650D, 700D, 1100D, 100D.

 

מה מקבלים?

מג'יק לנטרן מוסיף רשימה ארוכה של תכונות חשובות, הנה כמה מאלו שקרצו לנו במיוחד:

צילום וידאו ב-RAW: לרוב ה-SLR מצלמות וידאו דחוס בפורמט H.264. בבסיסו הפורמט הזה מצוין כשהוא מציע איכות גבוהה עם גודל קובץ סביר, אך הדחיסה רחוקה מלהיות מושלמת כשהיא מעוותת מעט את הצבעים ומשמיטה הרבה מאוד פרטים מהתמונה. במצלמות קולנוע לא דוחסים את הווידאו בכלל אלא מצלמים אותו בפורמט שלא עבר עיבוד - RAW. בצורה כזו, כל המידע נשמר ולא מאבדים דבר מאיכות התמונה.

 

 
ברוב הדגמים הנתמכים ניתן להוסיף את האופציה של ה-RAW אך היא דורשת כרטיס זיכרון מהיר במיוחד (מעל 60 מגה ביט לשנייה) ומצלמה המסוגלת לכתוב במהירות הזו. לדוגמה ה-600D מסוגלת להקליט וידאו ב-RAW ברציפות ברזולוציה מקסימלית של 960x416 היות שהיא מוגבלת טכנית בכתיבה של עד 20 מגה ביט לשנייה. מצלמות חזקות יותר כמו המארק 2 ו-3 מסוגלות להקליט גם בקצב של 90 מגה ביט לשנייה וכך ניתן לצלם וידאו RAW ב-Full HD. עם זאת חשוב לזכור שבשיטה זו אין הקלטת סאונד, אך המצלמה כן תייצר צפצוף כדי להקל על סינכרון עם מקליט קול חיצוני.
  
 
התוצאה הסופית היא קובץ יחיד לכל סרטון עם סיומת raw. ניתן להוריד תוכנה מאתר החברה הממירה אותו לרצף תמונות בפורמט DNG שאותו ניתן לקרוא דרך תוכנות כמו אפטר אפקטס כרצף תמונות, כשמקבלים את אותו מסך שליטה בתמונה, כפי שהייתם עם תמונה בודדת. המשמעות של זה היא שליטה מוחלטת בחומר המצולם, ואיכות מרהיבה גם ברזולוציה נמוכה.
 

וידאו HDR - לא רק בתמונות. עם התוכנה ניתן להוסיף וידאו בטווח דינמי גבוה כך שאם מצלמים סצינה שיש בה מספר מצבי תאורה - אפשר לקלוט את כולם באותה רמת חשיפה.

 

  

Folow Focus - מוסיף את האפשרות לשלוט בפוקוס דרך הכפתורים של המצלמה, ולא רק דרך חצי לחיצה על כפתור הצמצם, המפעיל את מנגון הפיקוס האוטומטי. כאן זה פשוט מניע את מנוע הפוקוס לכיוון הרצוי בדממה.

 

Rack Focus - כשמסך המצלמה או היא עצמה לא נגישים במיוחד, ניתן לתכנת מראש את הפוקוס כך שהוא יזוז בין שתי נקודות. כך אפשר להסיט את תשומת לב הצופה מקדמת המסך אל דמות הנמצאת ברקע, תוך כדי תנועה על מנוף, וזאת ללא ציוד ייעודי יקר.

 

 

אינטרוולומטר/Time Lapse - וודאי ראיתם את הסרטונים המגניבים האלה שבהם המצלמה זזה קצת, והרקע כאילו טס בהילוך מהיר. זהו טיים לאפס, שיטת צילום שבה לוכדים תמונה כל זמן קבוע, ולאחר מכן מחברים ביחד לסרטון. עד כה, אם הייתם רוצים לבצע זאת, הייתם צריכים לרכוש מכשיר חיצוני שישלוט במצלמה ויפעיל את הצמצם כל זמן קבוע, וגם אז זה עבד רק בתאורה קבועה. בתוכנה המובנית ניתן לקבוע את מרווחי הזמן בין תמונה לתמונה, לשנות את הרגישות לאור ואף להניע את הפוקוס כדי ליצור צילומים מרהיבים ודינמיים. 

 

 

כך תתקינו

אחד הדברים החשובים ביותר בתהליך ההתקנה הוא שתבצעו אותו בדיוק כפי שנאמר בהוראות ללא קיצורי דרך או שינויים. בסרטון הבא (תריצו ל-2:40) מוצג כל התהליך כולו כולל עדכון קושחת המצלמה לגרסה האחרונה, והתקנת מג'יק לנטרן.

 

 

משדרג כל מצלמה

אין ספק שעם תוכנה כזו מותקנת על המכשיר, ערכו עולה משמעותית שכן לפתע, יש בכל SLR בינונית ומטה, תכונות השמורות למצלמות שעולות עשרות אלפי דולרים. ואולי זה גם צריך להדליק לנו נורה, שכן אם חבורה של מתכנתים יכולה לעשות את זה בזמנה החופשי ובחינם, מדוע קנון לא מכניסה את האופציות האלה מלכתחילה?
 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוסיפים בדיוק מה שהיה חסר
מומלצים