שתף קטע נבחר

לפני הלימודים: ארגון המורים בסכסוך עבודה

יומיים לפני שהתלמידים חוזרים לבתי הספר הודיע היו"ר רן ארז על סכסוך עבודה. הרקע: המשך המשבר בעניין יישום רפורמת אופק חדש בחטיבות הביניים. רן ארז ל-ynet: "חתמו על הסכם עם הסתדרות המורים כגנבים בלילה"

אחרי כמה שנים של שקט חוזר ארגון המורים העל-יסודיים ומאיים בעיצומים ערב פתיחת שנת הלימודים החדשה. יומיים לפני פתיחת הלימודים הכריז היום (א') יו"ר הארגון רן ארז על סכסוך עבודה. בארגון טענו שהסכסוך בא על רקע המשבר המחריף בעניין החלת הרפורמות "אופק חדש" ו"עוז לתמורה" בבתי הספר השש-שנתיים.

 

יודגש כי הסכסוך לא מאיים על פתיחת הלימודים ביום שלישי, אולם החל מעוד שבועיים עלול הארגון לפתוח בעיצומים. "לא נצא לטיולים, נתחיל בשיבושים וייתכן שגם נשבית את הלימודים", אמר ארז.

 

החשש: שני מעמדות שונים בחדר המורים (צילום: ablestock) (צילום: ablestock)
החשש: שני מעמדות שונים בחדר המורים(צילום: ablestock)

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

בחודשים האחרונים נאבקים ארגון המורים, מורי ומנהלי בתי הספר השש-שנתיים על ההחלטה להכיל במקביל את שתי הרפורמות: אופק חדש למורי חטיבות הביניים (כיתות ז' עד ט') ועוז לתמורה למורי התיכונים (י' עד י"ב). לטענתם, מאחר שהפער בתנאים שמעניקות שתי הרפורמות גדול ועמוק, נוצרים "שני מעמדות בחדר מורים אחד", דבר שבא לידי ביטוי גם בשכר.

 

ההכרזה של ארגון המורים באה בעקבות ההודעה של הסתדרות המורים הבוקר, שלפיה חתמה עם משרדי האוצר והחינוך על הסכם שכר מחודש למורים ולגננות במסגרת רפורמת "אופק חדש" (זאת לאחר שפג תוקפו של ההסכם האחרון). לטענת אנשי הסתדרות המורים, "ההסכם המחודש יביא לשיפור בתנאיהם של כל עובדי ההוראה המועסקים על ידי המדינה,

והינו תוצאה של משא ומתן אינטנסיבי שנמשך חודשים רבים".

 

בהודעה שפרסם ארגון המורים נכתב: "מורים רבים קיבלו בזעם את הניסיון מצד הסתדרות המורים והמדינה לבצע מחטף על גבם, ולהכניס שיפורים לרפורמת אופק חדש כדי לנסות ולצנן את זעמם של המורים על רפורמה זו".

 

יש לציין כי בימים אלה מצוי ארגון המורים במאבק משפטי מול הסתדרות המורים על ייצוגם של מורי חטיבות הביניים. לאחר שנשלחו למספר גישורים שלא צלחו, דחה בית המשפט את הדיון.

 

יו"ר ארגון המורים רן ארז אמר ל-ynet: "הכרזנו על סכסוך עבודה כי במשך תקופה ארוכה מאוד מבטיחים משרד החינוך ומשרד האוצר לנהל איתנו משא ומתן באשר לתנאי השכר של מורי חטיבות הביניים, מבקשים מאיתנו ללכת לגישורים ולנהל משא ומתן עם הסתדרות המורים. במקביל, כגנבים בלילה, חותמים על הסכם עם הסתדרות המורים, הסכם שהוא רע למורים. חלקם הם חברי ארגון המורים ומישהו חותם בשבילם ומקפח את זכויותיהם".

 

מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, אמר על ההסכם שנחתם: "אני שמח להיות איש בשורה למאות אלפי עובדי ההוראה במדינת ישראל. אנחנו נאבקים כבר חודשים לשיפור תנאי השכר וההעסקה, ובשבועות האחרונים עשינו לילות כימים יחד עם אנשי האוצר ומשרד החינוך כדי להגיע לפריצת הדרך החשובה שאליה הגענו".

 

ההסכם שעליו חתמה הסתדרות המורים יהיה תקף לשנתיים. במסגרתו יקבלו גננות 36 שעות נוספות של עבודה, וערך שעה נוספת יעמוד על 125% (כולל תוספת גמול ניהול), כמו כל עובדי ההוראה באופק חדש. בנוסף, מורים מחנכים בבתי ספר יסודיים ובחטיבות הביניים יקבלו אוטונומיה בכל הנוגע לאופן ניהול חמש שעות החינוך שלהן הם מחויבים במסגרת הרפורמה. רכזי שכבה, רכזי מקצוע ורכזי חינוך חברתי בחטיבות הביניים יקבלו תוספת שכר על תפקידם, בדומה לשעות תפקיד בחטיבה העליונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים