שתף קטע נבחר

מורד בכיר: ישראל צריכה ללחוץ לתקיפה

בכיר באופוזיציה הסורית קורא לישראל לדחוק בקהילה הבינלאומית להתערב בארצו. בראיון ל-ynet העריך כי התערבות כזו קרובה ואמר: "חייבים להציל את המדינה הסורית כדי למנוע את האנרכיה שאחרי אסד"

"אם ישראל רוצה להוכיח שיש לה כוונות טובות כלפי העם הסורי עליה לדחוף את הקהילה הבינלאומית להתערב במהירות בסוריה". כך אמר ל-ynet בכיר באופוזיציה הסורית. הבכיר, שביקש לשמור על עילום שם, אמר הערב (יום א') כי על ישראל לקרוא להתערבות שמטרתה "להציל את סוריה ואת העם הסורי ולמנוע את נפילתה של סוריה". הוא העריך כי בסופו של דבר יתערב העולם בנעשה בארצו, באמצעות קואליציה בינלאומית שתפציץ מטרות מן האוויר.

 

בדרך לתקיפה? ידיעות נוספות: 

ישראל למערב: אסד פושע, להפסיק הזוועות

נכנסים לראש הרודן: איך יגיב אסד לתקיפה?

רוב אמריקני עצום: לא להתערבות בסוריה

מקוסובו עד עיראק. מודלים לתקיפה אמריקנית

 

"כשהעם הסורי התחיל את המהפכה שלו, הוא יצא לרחובות כדי להפיל את המשטר ולא את המדינה הסורית. חייבים להציל את המדינה הסורית כדי למנוע את האנרכיה שתתרחש אחרי משטרו של אסד", אמר הבכיר.

 

חייל בצבא סוריה בדמשק (צילום: AP) (צילום: AP)
חייל בצבא סוריה בדמשק(צילום: AP)

קורבנות התקיפה. "העולם לא ישתוק מול 1,500 מתים" (צילום: AP) (צילום: AP)
קורבנות התקיפה. "העולם לא ישתוק מול 1,500 מתים"(צילום: AP)

 

נראה כי הקריאה הזו לא נופלת על אוזניים חירשות. מוקדם יותר נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס בירושלים ותיאר את הנעשה בסוריה במילים חריפות: "זהו פשע שמבצע השלטון בעם שלו. זה מחריד, והזוועות הללו חייבות להיפסק. מה שאנו רואים בסוריה זה שלמשטרים קיצוניים אין הסתייגויות כלשהן בנוגע לשימוש בנשק הזה, אפילו נגד אזרחים תמימים, נגד בני עמם. זה ממחיש לנו פעם נוספת שאיננו יכולים לאפשר למשטרים המסוכנים ביותר להשיג את הנשק המסוכן ביותר בעולם".

 

בכיר האופוזיציה התייחס לדרישה של המערב להציג ראיות לתקיפה בנשק כימי כדי להצדיק התקפה. "יש לארה"ב, לבריטניה, לצרפת ולטורקיה די הוכחות לשימוש בנשק כימי בסוריה. מה שחסר הן לא הוכחות, אלא רצון להתערב צבאית". ואמנם, העמדה הרשמית של צרפת ובריטניה היא שמשטר אסד טבח באזרחיו באמצעות נשק כימי ביום חמישי בפרברי דמשק. ממשל אובמה לא אמר זאת, אולם בכיר בממשל אמר היום כי יש "ספקות מועטים בלבד" בנוגע לקביעה שאסד תקף בנשק כימי. מנגד, רוסיה הזהירה מ"טעות טרגית" בהיחפזות למסקנות בנושא השימוש בנשק כימי. 

 

הגורם האמריקני הבכיר, שביקש להישאר בעילום שם, אמר לרויטרס כי קהילת המודיעין האמריקנית מבססת את ההערכות שהעבירה לבית הלבן על מספר הקורבנות שדווח, הסימפטומים שהתגלו אצל אותם הרוגים ופצועים ועל עדויות ראייה.

 

"בסופו של דבר תהיה התערבות בינלאומית בסוריה", העריך בכיר האופוזיציה הסורית. "אני סבור שההכנות למלחמה החלו ושההתערבות הזו קרובה מאוד", הוסיף, אך לא אמר על מה הוא מבסס את הערכותיו. הקהילה הבינלאומית כולה עוסקת בימים האחרונים באפשרות להתערבות של המערב בסוריה, ובהשלכות של המהלך על המזרח התיכון. רוסיה הזהירה מ"השפעה הרסנית" של צעד כזה על מצב הביטחון באזור, איראן הכריזה שלהתערבות יהיו השלכות חמורות וסוריה עצמה איימה כי "המזרח התיכון יעלה בלהבות".

 

 (צילום: AP , MCT)
(צילום: AP , MCT)

 (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

הבכיר הסורי האשים את ישראל בהענקת "חיפוי מדיני" למשטר הסורי וקרא לה

"להסיר אותו אם היא רוצה להראות לעם הסורי שהיא לא מסייעת למשטר הסורי ולטרור הסורי".

 

במקביל, אמר אחד מדוברי צבא סוריה החופשי, לואי אל-מקדאד, לתחנת טלוויזיה בלבנון, כי יש למורדים "מידע מוצלב" על כך שחלק ממדינות המערב קיבלו החלטה להוציא לפועל תקיפה צבאית "קשה" נגד המשטר הסורי בתגובה לשימוש בנשק הכימי. לא ברור על מה דברים אלה מבוססים ואם לא נועדו אלא להרים את המוראל בקרב המורדים. אל-מקדאד עצמו הסביר כי "העולם לא יכול לשאת את מחיר מותם של 1,500 בני אדם בלי לנקוט פעולה". הוא הוסיף כי המורדים לא מבקשים התערבות יבשתית וכי צבא סוריה החופשי יכול לפעול בשטח אם יינתן לו סיוע צבאי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מורדים עם נשק מאולתר בסוריה. "יכולים לפעול בשטח אם יינתן לנו סיוע"
צילום: רויטרס
מומלצים