שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

סוריה לארה"ב: גם אם תתקפו לא נעצור, פעולה צבאית תשרת את ישראל

שר החוץ הסורי הגיב מול המצלמות להאשמות המפורשות בטבח הכימי ולאיומי ארה"ב לתקוף: "נגן על עצמנו בכל האמצעים העומדים לרשותנו". הוא האשים: "האמריקנים שיקרו וזייפו ראיות, אם יפעלו זה ישרת את ישראל ואל קאעידה". גורם ישראלי בכיר: ייתכן שטעות מבצעית גרמה להרג ההמוני

צבא אסד לא יעצור, נדע להגיב על כל תקיפה: זו השורה התחתונה של התגובה הרשמית שסיפק בצהריים (יום ב') המשטר הסורי, בעקבות הצהרתו הדרמטית אמש של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, לפיה הצבא הסורי הוא שביצע את הטבח הכימי שבו נהרגו בשבוע שעבר מאות בני אדם בפרברי דמשק, ועל כן יש להעניש אותו - רמז לפעולה צבאית קרבה של מדינות המערב. במסיבת עיתונאים מיוחדת אמר שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם, כי כל פעולה צבאית זרה נגד סוריה תשרת את האינטרסים של ישראל ושל אל-קאעידה, והבטיח כי סוריה תגן על עצמה בעזרת האמצעים העומדים לרשותה - מבלי לפרט. מסיבת העיתונאים הועברה בשידור חי ב-ynet.

 

כשנשאל מה תהיה התגובה הסורית במקרה של תקיפה צבאית של המערב השיב שר החוץ הסורי אל-מועלם: "אני בכלל לא בטוח שתהיה בסופו של דבר תקיפה, נגן על עצמנו באמצעים שיש בידינו. זו הברירה הכי טובה שיש בידינו. אינני רוצה לציין דבר מעבר לכך". הוא אמר כי שום תקיפה צבאית זרה לא תעצור את פעילותו של צבא אסד נגד המורדים.

 

 (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 
בפתח מסיבת העיתונאים שלו דחה אל-מועלם את טענותיו של מזכיר המדינה קרי, שלפיהן משטר אסד מנע במשך כמה ימים מפקחי האו"ם גישה לזירת הטבח הכימי לכאורה. הוא אמר כי נציבת האו"ם הגיעה לסוריה ביום שבת (שלושה ימים אחרי הטבח) וכי אתמול כבר הושג סיכום על ביקור הפקחים במקום: "לא הייתה לנו מחלוקת איתם לגבי האתרים שהם ביקשו לבדוק, לא היה שום עיכוב". הוא תקף את דברי שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, שאמר כי בזמן שעבר מאז הטבח ועד ביקור הפקחים טשטשו הסורים את הראיות לשימוש בנשק כימי: "אנחנו לא יכולים לטשטש את העקבות האלה כיוון שהן נמצאות באזורים שבהם נמצאים המורדים", אמר אל-מועלם.
 

 

"כולנו שומעים את תופי המלחמה", אמר אל-מועלם. "אם הם רוצים תוקפנות נגד סוריה, אני חושב שהשימוש בתירוץ של הנשק הכימי הוא לא

מהימן. אם הם רוצים להשיג מטרות אחרות באמצעות התוקפנות הזו - אני רוצה לתהות: מהן המטרות האלה? התשובה ההגיונית היחידה לשאלה הזו היא... אם הם חושבים לעצמם שהם יצליחו לפגוע במורל של עמנו - הם טועים. הצלחנו להחזיק מעמד לכל אורך המשבר הזה (מלחמת האזרחים הנמשכת שנתיים וחצי - ר.ק)".

 

"אני יודע שכל דבר שזז באזור הזה צריך לשרת את האינטרסים של ישראל", אמר שר החוץ הסורי. הוא טען כי התקפה צבאית תשרת בראש ובראשונה את מטרות ישראל, ומעבר לכך את מטרות ארגון "ג'בהת אל-נוסרה" הקיצוני, המשתייך לאל-קאעידה ונלחם בצבא אסד בתוך סוריה. "אמרו שהבית הלבן עדיין לא קיבל החלטה", אמר אל-מועלם, "והסיבה לעריכת מסיבת העיתונאים הזו היא כדי להגיד לדעת הקהל האמריקנית - מה שמציגים לכם, האמריקנים, לגבי השימוש בנשק כימי לכאורה - הוא שקרי".

 

שר החוץ הסורי אמר כי לישראל יש אצל ארה"ב יחס מיוחד, ושאם ארה"ב תתחיל לתקוף - היא תאמר לישראל להתרחק. הוא ציטט דובר של ממשלת ירדן שאמר כי שטח ירדן לא ישמש לתקיפת סוריה, ובירך על כך. "למרות כל הבעיות שנגרמו לנו מהגבול הירדני במהלך השנתיים האחרונות לא עשינו שום דבר שיזיק לירדן כיוון שאנחנו דואגים לשלומו של העם הירדני", הצהיר, וקרא לירדנים שלא לאפשר לאנשים אחרים

לסחוט אותם ולוותר על הקשר בין סוריה לירדן.

 

במסיבת העיתונאים הודיע אל-מועלם כי היום השני למשימתם של הפקחים החוקרים את ההתקפה הכימית לכאורה נדחה מהיום עד ליום רביעי. לטענת המשטר הסורי, הסיבה לכך שהפקחים לא יקבלו היום גישה לאזור היה חילוקי דעות בין ארגוני המורדים שלא הגיעו ביניהם להסכמה על אבטחת הפקחים.

 

בהודעה שפורסמה מוקדם יותר בסוכנות הידיעות הסורית נאמר כי וושינגטון משקרת בהאשמות שהפנתה למשטר אסד בנוגע לשימוש בנשק כימי ורוצה לנצל את האירועים בשטח, וכי קרי "פיברק" ראיות לשימוש של אסד בנשק כימי.

 

בצהריים הצטרפה בריטניה לארה"ב ופרסמה את ההודעה הלוחמנית ביותר שלה עד כה. דוברו של ראש הממשלה דיוויד קמרון אמר כי לונדון שוקלת "תגובה פרופורציונלית" לטבח הכימי שבוצע לכאורה. הוא אמר כי ייתכן שלבריטניה יהיה צורך אסטרטגי לפעול במהירות במצבים כמו שימוש סורי בנשק כימי, אך הדגיש שטרם התקבלה החלטה.

 

קמרון: בריטניה מגבשת תוכניות לתגובה

הדובר הוסיף כי בריטניה תודיע מאוחר יותר היום אם הפרלמנט הבריטי יכונס כדי לדון בתגובה להתקפה הכימית, וכי קמרון סבור שההתקפה הכימית הסורית היא "נתעבת לחלוטין". דוברו של קמרון אמר כי ראש הממשלה הבריטי חושב שהקהילה הבינלאומית חייבת להגיב, וסירב לומר אם בריטניה תמתין לראיות של פקחי האו"ם לפני שתפעל. דוברו של ראש ממשלת בריטניה הודה כי יהיה זה הגיוני להניח שצבא בריטניה כבר מגבש תוכניות תגובה לטבח הכימי.

 

שר החוץ אל-מועלם במסיבת העיתונאים בצהריים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שר החוץ אל-מועלם במסיבת העיתונאים בצהריים(צילום: רויטרס)

 

גורם ישראלי רשמי אמר היום ל"ניו-יורק טיימס" כי נראה שמי שתכנן את המתקפה הכימית שגרמה להרג מאות טעה בחישוב. "די סביר להניח שהייתה כאן טעות מבצעית", אמר אותו גורם בכיר, "אני לא חושב שהם רצו להרוג כל-כך הרבה אנשים, במיוחד ילדים רבים כל-כך. אולי הם ניסו לפגוע במקום אחד או ליצור אפקט במקום אחד, אבל הם קיבלו אפקט גדול בהרבה מכפי שהם חשבו".

 

שר החוץ הלבנוני עדנאן מנסור אמר בצהריים בראיון לתחנת רדיו לבנונית כי "לבנון לא תשב בחיבוק ידיים אם ישראל תנצל את התוקפנות נגד סוריה ותפתח חזית מול חיזבאללה". לדבריו, "ההתנגדות מוכנה בכל זמן לכל התקפה למרות מעורבותה בלחימה בסוריה". הוא הוסיף כי "אם תיפתח מלחמה נגד סוריה, יהיו לכך השלכות שליליות על האזור".

 

הבוקר יצאו רוסיה, סין ואיראן, שלוש המתנגדות העיקריות לפעולה צבאית נגד סוריה, נגד ההכנות של ארה"ב להתערבות צבאית במלחמת האזרחים. בהודעה דרמטית הזהירה מוסקבה כי להתערבות שכזו יהיו "השלכות הרות אסון". איראן הזהירה כי פעולה שכזו תשאב את האזור כולו לסכסוך, וסין קראה לעולם לזכור את אירועי מלחמת 2003, אז פלשה ארה"ב לעיראק בטענה שיש שם נשק להשמדה המונית, טענה

שבדיעבד התבררה כלא-נכונה.

 

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, מסר אמש הצהרה דרמטית ובה אמר כי אין ספק שטבח כימי אכן התרחש בשבוע שעבר בפרברי דמשק, כפי שדיווחו פעילי אופוזיציה בסוריה, והטיל את האשמה, באופן מרומז אך ברור, על משטרו של בשאר אסד. הייתה זו הפעם הראשונה שממשל אובמה מאשר רשמית שטבח כזה התרחש, והעובדה שכעת הוא משוכנע בכך מגדילה את הסיכויים לתגובה צבאית אמריקנית.

 

סין למערב: תזכרו את עיראק

בביקורת מרומזת לרוסיה וסין, שמנעו בשבוע שעבר קבלת החלטה משמעותית במועצת הביטחון של האו"ם נגד סוריה, אמר אמש קרי כי מי שמטילים ספק בשאלה אם נעשה שימוש בנשק כימי בטבח פרברי דמשק צריכים לבדוק את המצפון שלהם. בייג'ינג ובעיקר מוסקבה מדגישות כל העת שאין ראיות לכך שטבח כימי התרחש כפי שנטען בפרברי דמשק, ושגם אם כן - אין לשלול את האפשרות שהמורדים אחראים לו. נזכיר כי בפועל, האזור שהותקף הוא אזור שבו שולטים המורדים ושמזוהה עם אנשי האופוזיציה.


תמונות ילדים שנהרגו בטבח הכימי. העולם הזדעזע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תמונות ילדים שנהרגו בטבח הכימי. העולם הזדעזע(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

עופות מתים באזור התקיפה הכימית. גם בעלי חיים רבים נפגעו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עופות מתים באזור התקיפה הכימית. גם בעלי חיים רבים נפגעו(צילום: רויטרס)

 

סוכנות הידיעות הסינית "שינהואה" פרסמה הבוקר מאמר באנגלית שבו נכתב כי תקיפה בסוריה תהיה מסוכנת וחסרת אחריות. בסוכנות הידיעות נכתב כי על העולם לזכור את מלחמת עיראק, שהחלה בעקבות טענותיה של ארה"ב כי הרודן העיראקי סדאם חוסיין מחזיק בנשק להשמדה המונית, מה שהתברר בדיעבד כלא נכון. חשיבות ההצהרות בסוכנות הידיעות הסינית פחותה מזו של הודעות רשמיות של ממשלת

סין, אולם ניתן לראות בהן שיקוף של המדיניות הסינית הרשמית.

 

במאמר הסיני נכתב כי מדינות המערב נחפזות למסקנות בנוגע לשאלה מי היה אחראי לשימוש בנשק כימי לפני שפקחי האו"ם השלימו את עבודתם. "רטוריקה שכזו, כמו גם ההתייעצויות הקדחתניות האחרונות בין וושינגטון לבנות בריתה, מצביעים על כך שהם הניחו כבר את האצבע על ההדק ויירו אפילו ללא מנדט של האו"ם. בשיאו של המשבר, כל הצדדים הנוגעים בדבר צריכים לשמור על קור רוח, במיוחד אלה שאין להם סבלנות וממהרים לנקוט פעולה צבאית ללא מנדט של האו"ם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נשיא סוריה, בשאר אסד
צילום: EPA
מומלצים