שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

תיעוד: מורדים מוציאים להורג נאמני אסד

נקמו על הטבח הכימי: בעוד התקיפה המערבית מתמהמהת, מתנגדי משטר בקוניטרה החליטו לסגור בעצמם חשבון עם אנשי הנשיא וירו בהם למוות מטווח אפס. הם גם תיעדו את זה והעלו לרשת. תמונות קשות לצפייה

בעוד מטוסי הקרב האמריקניים והבריטיים מחממים מנועים, נראה שבמחוז קוניטרה הסורי המורדים לא ממתינים לתקיפה המערבית וכבר סוגרים חשבון עם נאמניו של בשאר אסד : אחד מכוחות המורדים הפועל בקוניטרה, "חטיבת אל-מועתסם באללה" שמו, העלה בימים האחרונים לרשת סרטוני וידאו שמתעדים הוצאות להורג שביצעו אנשיו בכוחות המשטר בקוניטרה. ההוצאות להורג באו בתגובה לתקיפה הכימית בשבוע שעבר בפרברי דמשק שבה נפגעו אלפי בני אדם.

 

בדרך לתקיפה בסוריה - כותרות אחרונות:

דמשק: בין תקווה ל"פחד שאלפים ימותו"

הדו"ח הבריטי: יש הצדקה לפעול נגד אסד

 

בסרטון אחד מתועד אדם שעיניו קשורות ומכונה "שביח", אחד מאנשי כנופיות הבריונים החמושות של אסד ("השביחה") שאינן נמנות עם צבאו הסדיר ועושות בסוריה ככל העולה על רוחן. לאחר מספר רגעים הוא נורה למוות. בסרטון אחר שפורסם נראים שניים מנאמניו של אסד, כשעיניהם קשורות, נורים למוות. כוח המורדים שהעלה לרשת את סרטוני הווידאו המחרידים הוא זה שנטל חלק בהשתלטות על מעבר קוניטרה מידי הצבא הסורי ביוני האחרון. מאוחר יותר החזיר הצבא הסורי לעצמו את השליטה על מעבר הגבול.

 

סוגרים חשבון עם הרודן. מורדים סורים ליד חלב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סוגרים חשבון עם הרודן. מורדים סורים ליד חלב(צילום: AFP)

 

בימים האחרונים חלה רגיעה יחסית בגבול סוריה, לפחות באזורים הקרובים לגבול רמת הגולן, ורוב הקרבות מתנהלים הרחק משם. המורדים הסורים שולטים על 80 אחוזים משטח קוניטרה, אולם הצבא הסורי עדיין שולט בנקודות האסטרטגיות באזור, בהן מעבר קוניטרה והעיירה חאן ארנבה שהיא למעשה הנקודה שמקשרת בין קוניטרה לבין דמשק. בדרום רמת הגולן, באזור משולש הגבולות בין סוריה, ירדן וישראל ממשיכים המורדים המזוהים עם ארגוני הג'יהאד העולמי, כמו למשל "גדודי חללי אל-ירמוכ", לבסס את שליטתם באזור.

 

משחתת אמריקנית חמישית במזה"ת

ומה קורה בינתיים עם התקיפה המערבית המסתמנת בסוריה? חיל הים האמריקני הציב משחתת חמישית במזרח הים התיכון, שעות לאחר שהרוסים הודיעו כי שתי ספינות טילים שלהם יגיעו בקרוב לאזור. במקביל, סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי הנשיא ברק אובמה טרם החליט על תגובה במדינה הערבית.

 

המהלך האמריקני האחרון מתבצע בזמן שהמערב מתמהמה, ושעת הש' לתקיפה עשויה להידחות. בארה"ב דווח כי אין "אקדח מעשן" שמצביע באופן ודאי על אחריותו של אסד לטבח הכימי בפרברי דמשק. הבריטים הודיעו אמש כי הם מעוניינים לבחון את דו"ח הפקחים ולחכות ליציאתם מסוריה, לפני כל פעולה צבאית.

 

"יש הצדקה לתקיפה בסוריה". קמרון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"יש הצדקה לתקיפה בסוריה". קמרון(צילום: EPA)

 

לפי הערכת המועצה הבריטית לענייני מודיעין, המשטר עשה שימוש בנשק כימי ב-14 מקרים קודמים לפחות. "לא ייתכן שהאופוזיציה ערכה תקיפות בנשק כימי בהיקף הזה", נכתב בדו"ח. "יש מידע מודיעיני שמעיד על אשמת המשטר במתקפות האלו. הגורמים האלו מעלים את הסבירות שהמשטר הסורי הוא האחראי".

 

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון הצהיר במהלך הדיון בפרלמנט כי הראיות כי ממשלת סוריה השתמשה בכלי הנשק האלו בשבוע שעבר (במתקפה הכימית בפרברי דמשק) "נמצאות ממש לנגד עינינו".

קמרון הוסיף כי בדיקת מומחים העלתה כי אין סיכוי שהסרטונים שהפיצו המורדים של קורבנות הטבח הכימי בפרברי דמשק, הינם מזויפים. "כל חבר בפרלמנט שטרם צפה בסרטונים האלו, צריך ללכת ולעשות זאת", ציין ראש הממשלה. "המשטר הסורי הודה שהוא ערך מבצעים באותו האזור". 

 

קמרון הדגיש בדיון בפרלמנט כי לא יעלה על הדעת לנקוט פעולה צבאית נגד סוריה אם המהלך יעורר התנגדות גורפת במועצת הביטחון של האו"ם. עם זאת, כך ציין, אישור המועצה אינו הבסיס החוקי היחידי לפעולה אפשרית. "זה אינטרס בריטי לשמר את הטאבו הבינלאומי האוסר שימוש בנשק כימי", אמר ראש הממשלה בבית הנבחרים.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיסו את עיניו וירו בו למוות. נאמן של אסד מוצא להורג
מומלצים