שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

הפקחים עזבו, סוריה: מוכנים לתקיפה כל רגע

התקיפה האמריקנית בסוריה תיתכן כבר בלילה הקרוב או בזה שאחריו, גורם ביטחוני סורי בכיר אומר: "אנחנו מוכנים להגיב בכל רגע, בכל האמצעים". פקחי האו"ם, שהתקיפה עוכבה עד כה גם כדי לא לסכנם, עזבו את סוריה בדרך לאירופה. משחתת אמריקנית שישית נשלחה לים התיכון

גורם בכיר במערכת הביטחון הסורית אמר בצהריים (שבת) כי ארצו ערוכה לתקיפה צבאית מערבית בכל רגע. "אנחנו מצפים להתקפה בכל רגע ואנחנו מוכנים גם להגיב בכל רגע", אמר אותו גורם, "נגן על עמנו ועל ארצנו בכל האמצעים". הבוקר עזבו פקחי האו"ם את סוריה, שם חקרו את הטבח הכימי שביצע בשבוע שעבר משטרו של בשאר אסד, ובכך נפתח לממשל האמריקני חלון הזדמנויות לתקיפה. עד כה עיכב הממשל תקיפה שכזו גם כדי לא לסכן את שלום הפקחים. בינתיים, ספינת מלחמה אמריקנית שישית במספר חלה לפעול במזרח הים התיכון, בסמוך לחמש המשחתות של צבא ארה"ב המזוינות בטילי שיוט, שהגיעו לשם בימים האחרונים לקראת תקיפה בסוריה.

 

לקריאת הדו"ח המלא של המודיעין האמריקני המפליל את אסד בפורמט pdf

 

בדרך לתקיפה - העדכונים האחרונים ב-ynet:

 

לפי מקורות ביטחוניים אמריקניים רשמיים, הספינה USS San Antonio שנשלחה לים התיכון, ושעל סיפונה כמה מאות חיילי מארינס, נמצאת באזור למטרה אחרת ואין כל כוונה להציב חיילי מארינס על הקרקע כחלק מתקיפה צבאית כלשהי נגד סוריה.

 

אחד הבכירים האמריקנים ששוחחו עם סוכנויות הידיעות אמר כי הגעתה של אוניית הקרב סן אנטוניו למזרח התיכון תוכננה לפני זמן רב, אולם

גורמים רשמיים סבורים כי נכון להשאיר את הספינה במזרח הים התיכון בסמוך למשחתות בהתחשב במצב הנוכחי. "היא נשארת שם כאמצעי זהירות", אמר אחד הגורמים הרשמיים, שנשאר בעילום שם מפני שלא הותר לו לשוחח עם כלי התקשורת.

 

מקורות ביטחוניים אמרו כי האונייה סן אנטוניו הגיעה לאזור דרך תעלת סואץ ביום חמישי, וקיבלה פקודות חדשות ביום שישי להישאר במזרח הים התיכון, בסמוך למשחתות. זו אחת משלוש אוניות הנושאות 2,200 חיילי מארינס שנשלחו במקור לאזור חצי האי ערב למשימה בת שישה חודשים.

 

שיירת פקחי האו"ם עוזבת את סוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
שיירת פקחי האו"ם עוזבת את סוריה

 (צילום: AP) (צילום: AP)

 

 (צילום: גטי אימג'בנק, MCT)
(צילום: גטי אימג'בנק, MCT)

 (צילום: AFP, MCT)
(צילום: AFP, MCT)

חיל הים האמריקני מחזיק בדרך כלל שלוש משחתות בים התיכון, אבל שלח בשבוע האחרון שתי משחתות נוספות לשם כדי להיערך לתקיפה

אפשרית בסוריה. חמש המשחתות נושאות כל אחת כמה עשרות טילי טומהוק, וביחד מספרם מגיע לכ-200 טילים. בארה"ב דווח בימים האחרונים כי סביר להניח שתקיפה נגד סוריה תתבצע באמצעות ירי טילים כאלה מהים.

 

בתוך כך, הבוקר נפתח חלון ההזדמנויות לתקיפה אחרי שפקחי האו"ם החוקרים את הטבח הכימי בסוריה עזבו את דמשק והגיעו לנמל התעופה הבינלאומי בביירות, לבנון, לקראת עזיבתם לאירופה. לפי הערכות בעולם, ארה"ב עיכבה את הפעולה בסוריה בין השאר כדי לאפשר לפקחים לעזוב את סוריה קודם לכן, על מנת שלא לסכן את שלומם.

 

צוות של סוכנות הידיעות AP ראה את פקחי האו"ם נכנסים ללבנון מסוריה דרך מעבר הגבול מסנעה, ולאחר מכן נוסעים בשיירה של 13 מכוניות לנמל התעופה בביירות. הם השלימו בכך ארבעה ימים של חקירה בסוריה, שבמהלכה הוערמו בפניהם מכשולים רבים. בתחילת השבוע נפתחה לעברם אש, שאתמול טען ג'ון קרי כי נורתה על-ידי אנשי המשטר הסורי, ובמשך יומיים אחרים נמנעה מהם הגישה לאזור הטבח. המשטר הסורי טען אז כי הגישה נמנעה משום שארגוני מורדים יריבים לא הגיעו להסכמה ביניהם על אבטחת הפקחים. הפקחים לקחו איתם מסוריה דגימות דם ושתן של קורבנות וכן דגימות עפר. הן ייבדקו במעבדות באירופה.

 

אובמה: הנשק הכימי מסכן את ישראל

פקחי האו"ם נשלחו לאזור שבו אירע לכאורה הטבח הכימי כדי לבדוק את הטענות לשימוש בנשק בלתי-קונבנציונלי. עם זאת, באו"ם הבהירו כי הם יקבעו רק אם נעשה שימוש בחומר כזו ולא בידי מי. לכן, הסבירה ארה"ב, אין לה טעם להמתין לתוצאות החקירה - משום שהמודיעין שלה מצביע בבירור על כך שמשטר אסד אחרי לירי הזה.

 

 (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 

ההכנות לפעולה צבאית ניכרות גם בטלוויזיה הסורית, המשדרת תוכניות וקליפים העוסקים בתקיפה הצפויה. בפאנל ששודר שם הבוקר ערכה אחת המגישות השוואה בין הרחוב הישראלי המוטרד מהמתיחות לבין הרחוב הסורי, ואמרה כי למרות הדברים הרחוב הסורי מתייחס לדברים בצורה אופטימית. "אנחנו מנצחים", טענה. במשדר הוצגו תמונות מכיכר אל-אומיין בדמשק כדי להראות שתנועת המכוניות מתנהלת כסדרה וכי התושבים ממשיכים בשגרת יומם. הטלוויזיה הסורית ממשיכה גם לשדר כל העת שירי מלחמה ומעברונים שבהם מוצגות יכולותיו של צבא סוריה באוויר, בים וביבשה.

 

אמש התייצב מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מול המצלמות והציג - ככל שהתאפשר לו לחשוף חומר מסווג - את האקדח המעשן שהוביל את ארה"ב לקביעה שאסד אחראי לטבח הכימי. הוא חשף כי לפי הידוע למודיעין האמריקני, בטבח הכימי ביום רביעי שעבר לפנות בוקר נהרגו לפחות 1,429 בני אדם - מספר גבוה יותר אפילו מזה שעליו דיברו ארגוני האופוזיציה המחמירים ביותר - ובהם לפחות 426 ילדים.

 (צילום: AP , MCT)
(צילום: AP , MCT)

 

קרי אמר כי למודיעין האמריקני יש ראיות לכך שצבא סוריה הכין בשטח את התקיפה הכימית במשך שלושה ימים, וכי הטילים נורו רק מאזורים שבשליטת אסד ורק אל אזורים שבשליטת המורדים או שבהם הם מנהלים קרבות קשים על השליטה. עוד גילה כי חיילי אסד קיבלו התרעה

מוקדמת לחבוש מסכות גז, וכי ובימים שאחרי הטבח הפציץ המשטר את האזור בקצב גבוה פי ארבעה מהרגיל כדי להשמיד ראיות. קרי אמר לפיכך כי העולם חייב להגיב: "ידידיי, יש כאן משמעות למצב שבו שום דבר לא ייעשה. יש משמעות למצב שבו העולם ישמיע גינויים ודבר לא יקרה".

 

שעה קלה אחרי נאום קרי נשא גם הנשיא, ברק אובמה, דברים בנוגע לסוריה. "חלק מהמחויבות שלי כמנהיג היא להבטיח שכאשר ישנו משטר שמוכן להשתמש בנשק כימי נגד עמו, כולל נגד ילדים, הוא ייתן על כך את הדין". אובמה הדגיש בדבריו הלילה כי הוא רואה בהתנהלות המשטר הסורי סכנה לאזור כולו, לרבות לבעלות ברית כמו ישראל. "מתקפה מסוג זה מאתגרת את העולם. אנחנו לא יכולים לקבל עולם שבו

נשים וילדים ואזרחים תמימים נפגעים מגז בקנה מידה נוראי", אמר. לצד זאת, הוא הודה: "עדיין לא קיבלתי החלטה סופית בנוגע לדרך שבה נפעל נגד סוריה בעקבות המתקפה הכימית שביצע המשטר".

 

זמן קצר אחרי דברי אובמה וקרי דחתה סוריה את דו"ח המודיעין האמריקני המאשים אותה בטבח הכימי. שר החוץ הסורי, וואליד אל מועלם, אמר הלילה כי "אלו שקרים חסרי בסיס". בתגובה לדבריו של שר החוץ האמריקני קרי אמר אל מועלם כי "האשמותיו כלפי סוריה הן ניסיון נואש להצדיק את התוקפנות". שר ההסברה הסורי, עומראן א-זועבי, אמר אמש לעיתונאים כי "המשטר הסורי לא השתמש בנשק כימי בשום מקום. זהו תירוץ. היה ניתן להשתמש בכל תירוץ אחר כדי לפגוע בסוריה ולתקוף אותה". על הלך הרוחות בסוריה הוא אמר כי "ההנהגה הסורית שבעת רצון ואינה מודאגת".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 31/08/2013 09:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, PHAA JENNIFER ASPEY
משחתת אמריקנית. יש כבר שש כאלה בים התיכון
צילום: AFP, PHAA JENNIFER ASPEY
מומלצים