שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

הפארסה הבריטית: "קמרון יפטר שרים"

יוצא למלחמה - בבית: אחרי התבוסה בפרלמנט מתפנה ראש ממשלת בריטניה לסגירת חשבונות עם חברי ממשלה שנעדרו בהצבעה על תקיפה בסוריה. מנגד, הוא מותקף על ידי בכירים במפלגתו: "מקבלי ההחלטות חסרי כל ניסיון"

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון - שנבלם על ידי הפרלמנט שלו מלצאת למערכה בסוריה - יוצא למלחמה בבית. ה"טלגרף" דיווח היום (שבת) כי קמרון צפוי לפטר לפחות חמישה משריו בתגובה ל"כישלון המביך" בבית הנבחרים.

 

לקראת תקיפה בסוריה - ידיעות נוספות ב-ynet:

"צה"ל קידם כוחות, חיל האוויר בשמי לבנון"

פוטין: אובמה, זכור את הנובל ואל תהרוג

המורדים זוממים לנצל המתקפה ולהכות באסד

 

לפי הפרסום קמרון זועם במיוחד על שלושה שרים, שלא שבו מחופשה כדי לסייע להעביר את יוזמת הממשלה. שניים אחרים - השרה לפיתוח בינלאומי ג'סטין גרינינג והשר הזוטר במשרד החוץ מרק סימונדס - לא השתתפו בהצבעה בטענה שלא הבחינו כי התחילה. את תירוץ גורמים בלונדון הגדירו "מביך".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בסך הכול 10 חברים בממשלתו של קמרון לא נכחו בהצבעה. בשל הרוב הדחוק שבו נדחתה ההצעה, 285 מול 272, התייצבות כל חברי הממשלה הייתה חשובה במיוחד. 30 חברי פרלמנט "מרדו" בקמרון והצביעו עם האופוזיציה - מפלגת הלייבור - נגד התוכנית. בנוסף, 31 חברי פרלמנט שמרנים לא הצביעו.

 

בעקבות המפלה שנחל בבית הנבחרים נאלץ קמרון לסגת מקידום תקיפה בסוריה. "ברור לי שהפרלמנט הבריטי, שמשקף את רצון העם, לא רוצה בפעולה צבאית", אמר ראש הממשלה הבריטי, "הבנתי את זה, ואפעל בהתאם". ברחוב דאונינג 10 טענו בפני התקשורת הבריטית כי קמרון היה נחוש בדעתו לפעול בסוריה לאחר שראה את תמונות הילדים שנהרגו מנשק כימי.  

קמרון בדיון על סוריה בפרלמנט. "די כועס" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קמרון בדיון על סוריה בפרלמנט. "די כועס"(צילום: רויטרס)

קמרון צפוי להודיע על השינויים בקבינט שלו בשבוע הקרוב, כאשר לצד השרים ייתכן ויודח גם "המצליף הראשי" הממונה על המשמעת הסיעתית בזמן ההצבעה. בכירים במפלגה השמרנית אמרו ל"טלגרף" כי ההצבעה גרמה ל"ברדק מוחלט", בכל הקשור להשלכותיה בזירה הבינלאומית והפגיעה בשמו ומהימנותו של קמרון.

 

ראש הממשלה הבריטי אמר בסוף השבוע כי איננו חושב שיש צורך להתנצל בפני האמריקנים על המקרה. קמרון עמד מאחורי החלטתו להביא את הסוגיה להצבעה בפרלמנט, למרות כישלונו. "קמרון די כועס", אמרו גורמים בסביבתו שהבהירו כי לא ניתנו אישורי היעדרות לכל מי שלא הצביע.

 

בשורות הקואליציה הבריטית מפנים אצבעות בחיפוש אחר אשמים. חלק מהשרים שלא הצביעו, וכעת עתיד תפקידם בסכנה, טענו כי דווקא קיבלו היתר לא להיות נוכחים. מי שכביכול אישרו את היעדרותם היו "מצליפי" הפרלמנט - שסברו כנראה כי הצעת התקיפה תעבור ברוב גדול.

 

תוצאות הדיון בפרלמנט הגיעו כהפתעה לממשלה, ומאחורי הכישלון עומד החשש משחזור המלחמה בעיראק. דחיית הבקשה למעורבות בסוריה הוגדרה אחד המשברים המשמעותיים ביותר בכהונת קמרון. הניצחון של האופוזיציה התאפשר

הודות להתפלגות השמרנים. בכירים מפלגתו של קמרון תקפו בפומבי את האסטרטגיה של ראש הממשלה שלהם. אחד מנבחרי הציבור הוותיקים בלונדון, ריצ'רד שפרד, אמר ל"טלגרף" כי במשך 34 שנותיו בפרלמנט לא היה עד למצב כזה. "אני אמור להיות המתון כאן, אבל זה שיגעון", אמר חבר הפרלמנט, "ההרגשה היא שאת ההחלטות למעלה מקבלים אנשים חסרי כל ניסיון".

 

מנגד, מחר מתכננים פעילים נגד מלחמה להפגין בלונדון נגד מעורבות צבאית בינלאומית בסוריה. המארגנים מקווים שההצלחה בפרלמנט תתבטא בנהירת אלפים למקום המחאה. בערב ההצבעה התאספו כאלף מפגינים מול דאונינג 10, נושאים שלטים אנטי-מלחמתיים שבהם נכתב: "להוריד את הידיים מסוריה, לקצץ במלחמה ולא ברווחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
קמרון. "יכריז על ההדחה השבוע"
צילום: EPA
מומלצים