שתף קטע נבחר

ליברמן: 100 אלף נטבחו, והעולם רק מדבר

הוא לא מזכיר את אובמה בשמו, אבל הביקורת של שותפו של נתניהו להנהגת הליכוד-ביתנו מכוונת אליו. על הבהלה לערכות המגן אמר ליברמן: "אין מקום לפאניקה". מפקד פיקוד צפון: היערכות צה"ל על רקע המתיחות הייתה אחראית

שותפו של ראש הממשלה להנהגת הליכוד-ביתנו מותח ביקורת חריפה על המערב, על רקע החלטת נשיא ארצות הברית ברק אובמה לפנות לקונגרס ולמעשה לדחות את התקיפה בסוריה. "בחודשים האחרונים ראינו דבר שאין לו תקדים - 100 אלף איש נטבחו במדינה שכנה, סוריה, והעולם ממשיך לדבר", אמר יו"ר ישראל ביתנו ויו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אביגדור ליברמן. הוא נאם הערב (יום א') בכנס של ישראל ביתנו לקראת ראש השנה.

 

עוד בערוץ החדשות:

הבגרויות: כוכב יאיר בטופ, החרדיות בסוף

פרשת "ביביטורס" עוברת לבדיקת יאח"ה

 

מוקדם יותר דווח כי מניין ההרוגים בסוריה כבר הגיע ליותר מ-110 אלף. פרט לביקורת על המערב, התייחס ליברמן גם לתומכי אסד: "חלקו השני של העולם מתייחס לאירועים האלה רק כדי להגביר את הטרור ואת שפיכות הדמים. האיראנים מנצלים בנחישות ובעוצמה בכל הכוח את המצב כפי שנוצר וממשיכים בתוכנית הגרעין שלהם".


ליברמן אמר כי "יש הרבה גורמים שמנסים לגרור את ישראל לקלחת הסורית, ואני ממליץ לכולם לא לנסות אותנו ולא לגרור אותנו פנימה. המלחמה בסוריה לא התחילה בגלל ישראל או בגלל הוויכוח שאנחנו מנהלים עם הפלסטינים. יחד עם זאת אנחנו ערוכים, ויש לנו את כל התשובות. יודעים את זה בדמשק, בבריסל ובמוסקבה, וגם ברובע הדאחייה בביירות".

 

"המסקנה כשאנחנו מסתכלים על כל מה שקורה, היא קודם כל לסמוך על עצמנו", המשיך ליברמן. "אנחנו רואים את שפיכות הדמים מסביבנו ואנחנו יודעים שבסופו של דבר הכול תלוי בנו ואנחנו צריכים להיות ערוכים לכל תרחיש אפשרי". יחד עם זאת, יו"ר ישראל ביתנו התייחס אף לבהלה לערכות המגן ואמר כי "אין מקום לפאניקה והיסטריה, או לתורים ארוכים למסכות". רק היום חולקו יותר מ-13,500 ערכות מגן. מחר יפעלו מרכזי החלוקה באותה מתכונת כפי שפעלו היום בתל אביב, בבת ים ובבני ברק. בקריית מוצקין יחולקו מסכות רק לאזרחים שהוצבו בתור במקומות 1,000 עד 2,000.

 

הוא הסביר כי מסיבה זו סירב לכנס את ועדת חוץ ובטחון לדיון בנושא הסורי. "הוועדה עובדת ועוקבת מקרוב – קודם כל באמצעות ועדות משנה ושם נעשית עבודה רצינית. ועדות-משנה פועלות, מתכנסות ופועלות ומקבלות דיווח. לכנס מליאה של ועדת חוץ וביטחון רק ייצר פלטפורמה לתאוות הפרסום של כמה מחברי הכנסת. אין בזה צורך". יש לציין כי נתניהו הנחה את חברי הממשלה לא להתבטא בפומבי בנושא סוריה ומוקדם יותר היום נזפו שליחיו של ראש הממשלה בשרים עוזי לנדאו ואורי אריאל על שהפרו את ההוראה. השרים גם התבקשו להמשיך ולהימנע מלהתבטא בנושא.

 

שוחררו חלק מחיילי המילואים שגויסו

בעניין המשא ומתן עם הפלסטינים אמר ליברמן כי תשומת הלב הבינלאומית לנושא היא מוגזמת בעיניו. "אין לי שום הסבר הגיוני לדבר הזה", הודה. "הקהילה הבינלאומית נכשלה בפתרון כל הסכסוכים, לא משנה באיזו יבשת ובאיזה מקום, ומחפשת לפצות את עצמה דווקא בוויכוח עם הפלסטינים.

 

"מעורבות היתר הזו של הקוורטט, האיחוד האירופי, האו"ם והשליחים למיניהם רק מרחיקה את פתרון הבעיה", הוסיף ליברמן. "אנחנו לא צריכים פה שום שמרטף או בייביסיטר. אם רוצים לפתור את הבעיה - תנו לנו להתמודד עם הפלסטינים לבד".

 

בתוך כך, מפקד פיקוד צפון, האלוף יאיר גולן, הבהיר כי ההיערכות בצבא נוכח המתיחות בסוריה בימים האחרונים "הייתה היערכות אחראית. הייתה דריכות וחיזקנו את יכולות ההגנה וההתקפה ללא

היסטריה. האלוף גולן, שנשא דברים במפגש עם ראשי רשויות מקומיות בצפון, הוסיף כי "לא היה גיוס מילואים מסיבי, לא צפינו פגיעה במרחב האזרחי והחיים נמשכו כסדרם".

 

היום שוחררו לביתם חלק מחיילי המילואים שגויסו במהלך סוף השבוע בעקבות העלאת הדריכות בצה"ל בשל המתיחות בצפון. מחר יוחלט אם לשחרר חיילי מילואים נוספים, מתוך המאות שגויסו בהיקף מצומצם לפיקוד העורף, ליחידות ההגנה האווירית ולאגף המודיעין.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ליברמן, הערב
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים