שתף קטע נבחר
צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

קרי בסנאט: 'אסד יהיה טיפש אם יגיב לתקיפה'

מזכיר המדינה, שר ההגנה והרמטכ"ל האמריקני התייצבו בסנאט כדי לשכנע את המחוקקים, את העם האמריקני ואת העולם בנחיצות התקיפה בסוריה. מאוחר יותר דווח כי הושגה הסכמה בוועדה על התקיפה, שלפיה הפעולה תוגבל בזמן ותיאסר כניסה קרקעית. קרי: "אזרחי ישראל נושאים מבטם אלינו"

יריית הפתיחה של הקרב בקונגרס על התקיפה בסוריה : בוועדת החוץ של הסנאט החל אמש השימוע הראשון בסדרת השימועים שיתקיימו בבית הנבחרים האמריקני לקראת ההחלטה בעניין התקיפה האמריקנית האפשרית בסוריה.

 

הלילה (יום ד') דיווחה סוכנות הידיעות AP מפי עוזרים בקונגרס כי הושגה הסכמה על הצעת ההחלטה בנושא התקיפה בסוריה בין יו"ר הוועדה, הדמוקרטי רוברט מננדז, לבין הרפובליקני הבכיר בוועדה, בוב קורקר. על פי העוזרים, הצעת ההחלטה תקבע כי הפעולה הצבאית האמריקנית תוגבל בזמן ותאסור באופן מפורש כניסה קרקעית של חיילים אמריקנים לשטח סוריה.

 

מננדז אמר כי הוא מקווה שהוועדה תוכל להצביע במהלך היום (שעון ארה"ב) על הצעת ההחלטה בעניין התקיפה. בשימוע בפני הוועדה, שבה חברים עשרה מחוקקים דמוקרטים ושמונה מחוקקים רפובליקנים, העידו מזכיר המדינה ג'ון קרי, הרמטכ"ל האמריקני גנרל מרטין דמפסי ושר ההגנה צ'ק הייגל בפני הוועדה שבסנאט. ynet העביר בשידור חי את השימוע הראשון.

 

מתיחות במזרח התיכון - דיווחים אחרונים ב-ynet:

אובמה לעם האמריקני: סוריה היא לא עיראק

התעלומה נפתרה: ישראל ירתה טיל "אנקור"

בכל 15 שניות הופך סורי לפליט. טרגדיה בזוּם

בדיחה עם בשאר: הערבים צוחקים על אובמה 

 

מזכיר המדינה ג'ון קרי אמר בפתח הדיון: "ישראל, טורקיה וירדן מביטות בנו ורואות שהן במרחק קטן מהסכנה. אזרחיהן מסתכלים עלינו ורוצים לקבל אישור שהמילה שלנו שווה משהו. העולם צריך להבין שכשאנחנו אומרים 'לעולם לא עוד' אנחנו לא מתכוונים ל'לא יקרה מתישהו'. 'לעולם לא עוד' פירושו 'לעולם לא עוד'". 

 

קרי אמר עוד בדברי הפתיחה שלו בשימוע כי "אנחנו לעולם לא נבקש ממחוקקים להצביע על בסיס מידע מודיעיני לקוי. הדיון הזה הוא לגבי הקו האדום של האנושות. כל העולם צופה בנו כעת. העולם תוהה האם ארצות הברית תסכים בשתיקתה לעמוד בצד בעוד מעשים אכזריים כאלה נעשים, ולא להעניש אותם. רק שני פושעים בהיסטוריה העזו להשתמש בנשק כימי מאז המצאתו. כעת, בשאר אסד הוא השלישי".

 

"ברור לנו שאנחנו לא יכולים להתעלם מההשלכות של שימוש בנשק כימי, ומהסכנה שהוא משקף לאזור נפיץ ביותר, שהשקענו בו הרבה מאוד. יש לנו שם בני ברית חשובים ויקרים", הוסיף קרי. "אסד יפרש את שתיקתנו כחסינות וכהזדמנות להשתמש בנשק כימי כאוות נפשו. זה יהיה סימן לכל דיקטטור לעשות זאת. איראן מקווה שנצביע נגד התקיפה, חיזבאללה מקווה שחילוקי הדעות בתוכנו ינצחו וגם צפון קוריאה מקווה שנתבודד". באמצע דבריו של קרי התפרצה מפגינה שקראה קריאות נגד היציאה למבצע צבאי בסוריה, אך היא פונתה מהמקום במהירות.

 

באשר לנוסח ההחלטה, ג'ון קרי ביקש שלא להצביע על נוסח שיכבול מראש את הממשל וימנע מארצות הברית לשלוח חיילים לסוריה. "לנשיא אין כוונה שיהיו חיילים על הקרקע, שישתתפו במלחמת האזרחים", הבהיר קרי, אבל העלה אפשרות שארצות הברית תיאלץ להפעיל כוחות מיוחדים בשטח כדי למנוע מגורמים קיצוניים כמו "אל נוסרה" להשתלט על נשק כימי בסוריה. "אני בטוח שנוכל למצוא נוסחה".

 

בתשובה לשאלה לגבי החשש שהפעולה המוגבלת לא תספיק ואף תגרום לאסד לתקוף את בנות בריתה של ישראל בתגובה, אמר קרי כי "דיברתי אתמול עם ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו והוא אמר שישראל מרגישה בטוחה ביכולתה להגן על עצמה מפני שיקול דעת מוטעה של אסד. כמו כן טורקיה וירדן. עלינו לעשות את החישובים, כמו אסד. אם הוא טיפש מספיק כדי להגיב לתקיפה, הוא יזמן לעצמו תגובה שהוא לא יהיה מסוגל לעמוד בה, אבל זה לא אומר יציאה למלחמה".

  

"איראן תראה אותנו כנמר של נייר"

שר ההגנה הייגל אמר כי אם בית הנבחרים האמריקני לא יצליח להסכים על יציאה למבצע צבאי בסוריה, הדבר יפגע באמינות ארצות הברית ובהבטחתה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. "האמינות של ארצות הברית למחויבויותיה הביטחוניות תיפגע, כולל התחייבותו של הנשיא למנוע נשק גרעיני", אמר הייגל. בנוסף, אמר שר ההגנה כי כבר בחודש יוני, אישר הנשיא אובמה לשלוח נשק למורדים בסוריה.

 

דבריו של הייגל לא תוכננו והם נאמרו לאחר שהוא עומת על ידי הסנאטור הרפובליקני, בוב קורקר, שתקף את חוסר הסיוע של ארה"ב למורדים. 

 

הגנרל מרטין דמפסי, הרמטכ"ל האמריקני, אמר בדיון: "אני רוצה לצאת חזק יותר מהתקיפה מהאופן שבו נכנסתי אליה. אני בטוח ביכולתנו להרתיע ולפגוע ביכולתו של אסד".הוא הוסיף כי ישנה אפשרות שהתקיפה האמריקנית בסוריה עשויה לפגוע "בכל היכולות" של אסד.

הייגל, קרי ודמפסי בסנאט (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הייגל, קרי ודמפסי בסנאט(צילום: MCT)
  

 

עוד אמר דמפסי כי הוא התבקש על ידי הממשל להכין תוכנית שתפגע ביכולות הצבאיות של משטר אסד. דמפסי הבהיר בדיון כי הוא לא התבקש בשום דרך לבנות תוכנית שתשנה את המומנטום בסוריה ותביא להפלתו של אסד. בנוסף ציין הרמטכ"ל האמריקני כי רוסיה הבטיחה סיוע צבאי למשטר אסד אם התקיפה תצא לפועל. "למיטב הבנתנו, הרוסים הבטיחו לעזור למשטר הסורי לבנות את מה שייהרס אם נתקוף", אמר דמפסי.

 

יו"ר ועדת החוץ מננדז אמר כי אנשי הוועדה עובדים על ניסוח ההצעה. בתחילת הדיון הסביר מננדז: "הצבעתי נגד המלחמה בעיראק, ואילו הפעם אני תומך בהתערבות צבאית בסוריה. או שנשלח מסר לסוריה, איראן, צפון קוריאה, חיזבאללה ואל קאעידה שהעולם לא יסלח על שימוש בנשק כימי, או שאנחנו נבחר לשתוק נוכח סבל אנושי איום. אנחנו צריכים לשקול את התוצאה של אי פעולה. השתיקה שלנו תשלח מסר לאייתוללות שאמריקה והעולם אינם רציניים לגבי עצירת המצעד שלהם להשגת נשק גרעיני. ישראל לא תאמין יותר שאנחנו עומדים מאחוריה ויהיה קשה לה לרסן את עצמה".

  

זמן קצר לפני שהחל הדיון הסתנן מפגין נגד התערבות צבאית בסוריה וקרא לעבר מזכיר המדינה: "קרי, לא עוד מלחמה בסוריה. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו עוד מלחמה, אנחנו צריכים ביטוח בריאות ועבודה".

 

חברת הוועדה, הדמוקרטית היהודיה ברברה בוקסר, מקליפורניה הדגישה בדיון כי "כישלון בהחלטה לצאת לפעולה יתן לאסד רישיון לפעול שוב". היא הזכירה את החיילים האמריקנים בקרבת גבול צפון קוריאה, שמחזיקה בכמויות גדולות של נשק כימי והזהירה שמחזיקי נשק כימי "יכולים להשתמש בו נגד ידידינו, כגון ישראל, נגד חיילינו בקוריאה. איראן תראה בנו נמר של נייר".

 

בימים הקרובים יתקיימו שישה שימועים בוועדות החוץ, השירותים המזויינים והמודיעין של הסנאט ושל הקונגרס. בכל אחת משש הוועדות הללו תהיה הצבעה בנושא, ורק אם הן יתמכו בטיוטת ההצעה לתקיפה, יועבר הנושא להצבעה במליאות הסנאט ובית הנבחרים.

 (צילום: AP)
(צילום: AP)

בשל הקושי המסתמן להעביר את ההחלטה על התקיפה, הנשיא אובמה הזמין לבית הלבן את מנהיגי הדמוקרטים והרפובליקנים בסנאט ובבית הנבחרים, ואת הבכירים משתי המפלגות בוועדות שבהן יתקיימו השימועים. בישיבה הסגורה יכול היה אובמה לחשוף בפניהם מידע מודיעיני, שהוא לא יכול להציג לציבור הרחב מבלי להסתכן בחשיפת מקורות מידע ושיטות פעולה.

 

אובמה זכה לפירות ראשונים מהפגישה הזו, שכן מיד עם סיומה התייצב יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני ג'ון ביינר, בפני העיתונאים והודיע על תמיכתו בנשיא אובמה ובהחלטה על תקיפה בסוריה.

 

הפגישה התנהלה באופן טוב בהרבה מכפי שחשבו בבית הלבן, אבל לכולם ברור שהנבחרים צריכים להיות משוכנעים כדי שיוכלו לשכנע את ציבור בוחריהם שההחלטה להתערב בסוריה היא הנכונה.

 

יו"ר ועדת החוץ, הדמוקרטי רוברט מננדז, אמר שברור שאסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחים. "השאלה היא מה התגובה ואני מחכה לשמוע על תקיפה מוגבלת בהיקפה, אבל שתרתיע את משטר אסד משימוש חוזר בנשק כימי ותפגע ביכולתו בעתיד, מבלי שאמריקה תשלח חיילים להילחם על אדמת סוריה".

 

גם הסנאטורים התומכים בפעולה דורשים להגבילה בזמן ולקבוע במפורש שחיילים אמריקנים לא ישלחו להילחם על אדמת סוריה. מאידך, כדי להבטיח את תמיכת הרפובליקנים הניצים, הדורשים מבצע נרחב בסוריה, הבטיח אובמה כי ארצות הברית תשדרג משמעותית את תמיכתה בארגון המורדים החילוני הגדול ביותר - צבא סוריה החופשי בהנהגת הגנרל אידריס.

 

במקביל, השדולה למען ישראל בגבעת הקפיטול, איפא"ק פרסמה הצהרת תמיכה בממשל האמריקני וקראה לחברי הקונגרס להעניק לאובמה סמכות לפעול בסוריה. ממשל אובמה ביקש תמיכה פומבית של ידידי ישראל בהצבעה בעד התקיפה וההחלטה של איפא"ק להשמיע את עמדתה בפומבי, תעניק לאובמה רוח גבית. גם הליגה למניעת השמצה, אחד הארגונים היהודים הגדולים והחשובים בארה"ב, פרסם הודעת תמיכה בבקשת הממשל לתקוף בסוריה.

 

מוקדם יותר אמש אמר מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי אם פקחי האו"ם יאשרו שנעשה שימוש בנשק כימי בסוריה, על מועצת הביטחון יהיה להתכנס ולקבל החלטה בנושא. הוא הוסיף כי מי שהשתמש בנשק זה יצטרך לתת על כך את הדין. באן הדגיש כי שימוש בכוח צבאי הוא חוקי רק להגנה עצמית של מדינה, או באישור מועצת הביטחון.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 03/09/2013 21:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ג'ון קרי. מעיד כדי להשיג תמיכה
צילום: AFP
מומלצים