שתף קטע נבחר
צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

ועדת החוץ בסנאט אישרה לתקוף בסוריה

חברי ועדת החוץ של הסנאט אישרו טיוטת החלטה לפיה התקיפה תוגבל לחודשיים ולא תכלול כניסה קרקעית. ההצעה תעלה לאישור הסנאט בשבוע הבא. במקביל, מזכיר המדינה, שר ההגנה והרמטכ"ל האמריקני העידו בשימוע נוסף בבית הנבחרים. במהלך דבריו של ג'ון קרי, הניפו פעילים נגד התקיפה "ידיים מגואלות בדם"

הנשיא האמריקני ברק אובמה הביע ביטחונו בכך שהקונגרס יאשר את תוכנית המתקפה בסוריה, ואמש (יום ד') הוא קיבל זריקת עידוד ראשונה. חברי ועדת החוץ של הסנאט אישרו את טיוטת ההחלטה לאפשר לצבא ארה"ב לצאת לפעולה נגד הנשק הכימי בשטח סוריה. ההצעה התקבלה ברוב של 10 תומכים מול שבעה מתנגדים, ותעלה בשבוע הבא להצבעה במליאת הסנאט. לפי הטיוטה, שגובשה שלשום, הפעולה תוגבל לחודשיים אך ניתן יהיה להאריכה בחודש נוסף, והיא לא תכלול כניסה קרקעית של חיילים לשטח סוריה. "אנחנו משבחים את הסנאט על ההתקדמות הזריזה ועל העבודה דרך העקרונות המפלגתיים, בשם הביטחון הלאומי שלנו", מסר דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

 

במקביל, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שר ההגנה צ'אק הייגל ויו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, העידו בשימוע נוסף בנושא התקיפה בסוריה - הפעם בפני הוועדה לענייני חוץ של בית הנבחרים. במהלך דבריו של קרי, פעילות ארגון "נשים בוורוד" שמתנגד לתקיפה הניפו מאחוריו ידיים צבועות באדום, כמחאה שקטה. ynet העביר את הדיון בשידור החי.

 

קרי, הייגל ודמפסי אמש (צילום: MCT) (צילום: MCT)
קרי, הייגל ודמפסי אמש(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

"ידיים מגואלות בדם" נגד התקיפה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"ידיים מגואלות בדם" נגד התקיפה(צילום: MCT)

 

שר ההגנה הייגל התייחס בדברי הפתיחה שלו בפני הוועדה לסכנות שבחוסר תגובה לתקיפה הכימית שביצע משטר אסד, וציין כי נשק כימי עלול לזלוג לגורמים עוינים אחרים ממשטרו. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שלארגון כמו חיזבאללה יהיה נשק כימי", אמר. הוא הוסיף כי אם ארה"ב לא תפעל, יש "סבירות גבוהה מאוד" שאסד ימשיך לעשות שימוש בנשק כימי. הוא הדגיש גם כי כל פעולה נגד סוריה לא תהיה "דקירת סיכה", אלא תפגע באופן משמעותי ביכולות הצבאיות של אסד.

 

קרי הוסיף: "אם איראן וחיזבאללה יראו את אסד נשאר בשלטון וממשיך להפעיל נשק כימי, זה מאוד מסוכן לישראל, לירדן, ללבנון ולאינטרסים שלנו". מזכיר המדינה גם דחה את הטענות כי האופוזיציה בסוריה מסוכנת לא פחות מהמשטר עצמו. "אני לא מסכים שהרוב זה אל-קאעידה והרעים", הוא הדגיש. "יש 70-100 אלף אנשי אופוזיציה, ויש 15-20 שהם מהרעים. לפעמים הם נלחמים האחד בשני, אפילו עכשיו". קרי הבהיר כי "קיימת אופוזיציה מתונה. בני בריתנו הסעודים, הקטארים ומהנסיכויות מתעלים את הסיוע דרך גנרל אידריס (מפקד צבא סוריה החופשי) והם מתחזקים בזכות זה".

 

הייגל הודה בהקשר הזה כי "אין אופציות טובות. זהו מצב מסוכן, ויש קושי לדעת במי לתמוך, אבל אנחנו רואים תנועה בכיוון הנכון". קרי אף הזכיר את השואה בעדותו. לדבריו, "ספינה מול החוף של פלורידה נשלחה בחזרה מלאה יהודים שאחר כך איבדו את חייהם בגז, כי לא קיבלנו אותם. יש רגעים שבהם אתה צריך לקבל החלטה. אני חושב שזהו אחד מהרגעים האלה".

 

ועדת החוץ של בית הנבחרים מונה 25 חברי קונגרס רפובליקנים ו-21 דמוקרטים. בראשה עומד חבר הקונגרס הרפובליקני אד רויס, והנציג הבכיר הדמוקרטי בה הוא חבר הקונגרס אליוט אנגל. הרוב הרפובליקני בוועדה, השולט גם בבית הנבחרים, נחשב עוין למדיניות ממשל אובמה. בפתח הדיון מתח רויס ביקורת קשה על הנשיא האמריקני, בעוד הבכיר הדמוקרטי אליוט אנגל, אמר ש"אני מסכים עם הנשיא אובמה שארה"ב צריכה לפעול. מדובר באמינות של אמריקה כמעצמת על. איראן עוקבת לראות אם ארה"ב עומדת על האינטרסים שלה ושל בנות בריתה".

 

אובמה: האמינות של הקונגרס בסכנה

מוקדם יותר אתמול אמר סנאטור ג'ון מקיין כי הוא מתנגד לטיוטה שגובשה בוועדת החוץ של הסנאט. לדבריו, "ישנם כמה אנשים שאינם מרוצים מהטיוטה". לטענת מקיין, תומך אדוק בהתערבות צבאית בסוריה, טיוטת ההצעה של ועדת החוץ הייתה מצומצמת יותר מהבקשה שהגיש אובמה לקונגרס.

 

הנשיא ברק אובמה, מצדו, הצהיר במהלך מסיבת עיתונאים בשבדיה כי הוא "מאמין שהקונגרס יאשר את ההצעה לתקוף, כי אמריקה מבינה שהעולם חייב להגיב משום שהעולם נעשה פחות בטוח. הקונגרס צריך להגיד: אנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים".

 

"החלטת ועדת החוץ של הסנאט מצומצמת". סנאטור מקיין (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"החלטת ועדת החוץ של הסנאט מצומצמת". סנאטור מקיין(צילום: MCT)
  

הוא הדגיש בדבריו כי "האמינות שלי לא בסכנה. האמינות של העולם ושל הקונגרס נעמדת בסכנה, כשיש תמונות של יותר מ-1,400 מבוגרים וילדים שנהרגו מגז. כולם אמרו 'איך זה קרה?', זה קרה כי הממשלה הסורית בחרה להשתמש בזה נגד אזרחיה. אז השאלה היא עד כמה אמינה הקהילה הבינלאומית אם היא מתעלמת מזה, וכמה אמין הקונגרס. אם לא ננקוט צעדים, מדינות ומשטרים אחרים יוכלו לומר: אנחנו יכולים לעשות את זה וכולם יתעלמו".

 

ההצעה שאושרה גובשה על דעתם של יו"ר ועדת החוץ של הסנאט האמריקני, הסנאטור

הדמוקרטי רוברט מננדז, יחד עם הבכיר הרפובליקני בוועדה, הסנאטור בוב קורקר. "הגענו להצעה שמייצגת את הרצונות והדאגות של הדמוקרטים והרפובליקנים כאחד", אמר מננדז. "ביחד סיכמו על הצעה שתיתן לנשיא אובמה את הסמכות לפעול נגד הצעדים הבלתי חוקיים של נשיא סוריה, בשאר אסד, נגד עמו", הוסיף הסנאטור הדמוקרטי. עוד אמר מננדז כי לארה"ב יש מחויבות להגיב ולא להמשיך לחזות מהצד בטרגדיה ההומניטרית שמתחוללת בסוריה.

 

שלשום נערך הדיון הראשון במסגרת סדרת השימועים שמקיימת ועדת החוץ בנושא התקיפה האפשרית בסוריה. בפתח הדיון אמר קרי: "ישראל, טורקיה וירדן מביטות בנו ורואות שהן במרחק קטן מהסכנה. אזרחיהן מסתכלים עלינו ורוצים לקבל אישור שהמילה שלנו שווה משהו. העולם צריך להבין שכשאנחנו אומרים 'לעולם לא עוד' אנחנו לא מתכוונים ל'לא יקרה מתישהו'. 'לעולם לא עוד' פירושו 'לעולם לא עוד'".


פורסם לראשונה 04/09/2013 18:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ג'ון קרי וצ'אק הייגל
צילום: EPA
מומלצים