שתף קטע נבחר

מברכה לקללה. גורל העלווים תלוי בזה של אסד

התקיפה האמריקנית הצפויה עלולה להפר את המאזן בין המורדים לבין המשטר בדמשק ולהחיש את קצו של המשטר המגן על העלווים. העלווים מצדם מודעים לכך שהמשמעות של נפילת אסד היא נקמה של הרוב הסוני בהם - לא רק על פשעיו של בשאר אלא גם על הדיכוי הרצחני של אביו

בחודש מרס השנה ארגנו פעילים עלווים המתנגדים למשטרו של בשאר אסד ועידה בקהיר בהשתתפות כ-30 פעילים סורים מעדות שונות, בהם ראש המועצה הלאומית הסורית לשעבר המתגורר בצרפת, ד"ר בורהאן גליון. בסיום הוועידה פרסמו הודעה תחת הכותרת "הצהרת קהיר" וזהו תוכנה: "אין לערבב בין משטר אסד לבין העדה העלווית, זהו עוול פוליטי ומוסרי. למשטר הזה אין זהות מלבד השעבוד, הגזלה וההרס. משטר זה מנצל את העלווים לטובתו ואינו מועיל להם בדבר. המשטר הסורי מוליך את המיעוטים שולל כאשר הוא טוען כי הוא מגן עליהם מפני האיסלאם הקיצוני ונלחם כביכול בטרור".

 

בכל 15 שניות הופך סורי לפליט. טרגדיה בזוּם

 

לעלווים יש היסטוריה כאובה של רדיפות בעולם הסוני הסובב אותם, אולם הפרשיות העקובות ביותר מדם מתחוללות בכל פעם שמנהיג מקרב העדה מחליט להשיב מלחמה. האם העלווים אכן תומכים במשטר הסורי כפי שכולנו רגילים לחשוב?

 

מעבדים לשליטים

לפני כמה שנים פגשתי בעיר ליון בצרפת סטודנט המשתייך למיעוט העלווי ושוחחנו על העדה שלו השולטת בסוריה. הוא סיפר כי משפחת אסד מהעיירה קרדאחה היא אחת המשפחות הנחותות ביותר בקרב השבטים העלווים. מקור הכוח של חאפז אל-אסד, אביו של בשאר, לא היה מעמדו בקרב העלווים כי אם אכזריותו ויכולתו לפלס את דרכו דרך חיל האוויר עד לצמרת הפיקוד העליון של הצבא.

 

אביו של חאפז אסד, סבו של בשאר, חי בתקופה שבה נחשבו העלווים למיעוט בשולי החברה המתגוררים בכפרים עניים. לפני המנדט הצרפתי בסוריה נחשבו העלווים לכופרים באיסלאם וזכו בקרב הרוב הסוני ליחס מזלזל ולעוינות. לרוב העלווים הצעירים לא היו עתיד או תקווה והם עיבדו את אדמותיהם הדלות או עבדו בעבודות שירות בבתים של הסונים העשירים בערים. אנשי הדת בקרבם זכו לבוז והואשמו בכפירה באיסלאם ובמעשים בלתי מוסריים בבתי התפילה הסודיים והמסוגרים שלהם.

 

הצרפתים פתחו לעלווים את הדרך לחברה הסורית דרך הצבא (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
הצרפתים פתחו לעלווים את הדרך לחברה הסורית דרך הצבא(צילום: איי אף פי)

 

המנדט הצרפתי בשנות ה-20 וה-30 שינה הכול. הצרפתים שילבו את המיעוטים בצבא על מנת לשלוט ברוב הסוני. כך נפתחה לעלווים הדלת לחברה הסורית במסלול הצבאי. ב"יחידות המיוחדות" זכו הצעירים העלווים לראשונה לחינוך איכותי ולאימון והפכו בהדרגה לחיילים מנוסים. בעת עצמאות סוריה, אף על פי שנדחקו לשוליים, היוו הקצינים העלווים חלק נכבד בקרב הקצינים בצבא הסורי. בעוד הקצונה הבכירה של הסונים הייתה עסוקה בהפיכות ורציחות הדדיות, שמרו הקצינים העלווים על סולידריות ושרדו את הטלטלות של המשטר. בשנות ה-60 הקצינים העלווים שהשתייכו למפלגת הבעת' היוו גורם דומיננטי בקרב הפיקוד הצבאי. הם ערכו הפיכה ותפסו את השלטון.

 

טעות ידועה מראש. כשאמריקה מתערבת

 

להיות עלווי בסוריה - סיוט מתמשך

חאפז אסד ערך הפיכה פנימית ב-1970 ומאז ועד מותו שלט ביד ברזל בסוריה. תקופת שלטונו התאפיינה ביציבות, אולם במחיר דמים לא קטן.

בנו בשאר מעולם לא ראה במאבק האופוזיציה שהחל במרס 2011 מהפכה אמיתית וזלזל ב"אביב הערבי". הוא ראה, ועדיין רואה בדיכוי המהפכה, המשכו של אותו המאבק שניהל אביו כל ימי משטרו ב"אחים המוסלמים".

 

החיבור שיצר משטר אסד עם העלווים ניכר בשיפור הרב במצבם של בני העדה מאז שעלה לשלטון. תקציבים רבים הופנו לשיפור מצב ה"סאחל", אזור החוף המערבי של לטקיה-טרטוס-ג'בלה. צעירים עלווים רבים רכשו השכלה והיגרו אל הערים הגדולות חלב, חומס ודמשק. העלווים זכו לעדיפות בכל תחום: בפיקוד הצבאי, בממשל ובפקידות. כדי לא להצטייר כ"טאיפי" (עדתי), הקפיד המשטר למנות כמה מוסלמים סונים ונוצרים בעמדות מפתח, בתנאי שהיו נאמנים למשטר.

 

אולם, ככל שהעמיק המשבר והפך לפני שנתיים למלחמת אזרחים, גילו העלווים שהחיבור למשטר חדל להיות ברכה והפך לקללה. למעשה, להיות עלווי כיום בסוריה פירושו לחיות בסיוט מתמשך. רוב בני העדה השתתקו מן הפחד. הם שמרו מאז ראשית המהומות על שתיקה. אנשי הדת העלווים הרשמיים נמנעו מלהתייחס לפשעי המשטר נגד האוכלוסייה כי חששו מנקמה. השייחים המיסטיקנים מנועים מלהגיב לאירועים לפי מצוות דתם. בניגוד למצופה מחכמי הדת העלווים, אסד זוכה אך ורק לתמיכתו של המופתי הסוני חסון.

 

אם העלווים יחברו למורדים, הם ייחשבו בוגדים במשטר המגן עליהם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אם העלווים יחברו למורדים, הם ייחשבו בוגדים במשטר המגן עליהם(צילום: AFP)

 

מעגל הקצינים והחיילים העלווים הנאמנים למשטר ובני משפחותיהם מצויים בסיטואציה של אימה מפני סיומו המחריד של המאבק. העלווים מודעים היטב לכך שהמשמעות של נפילת אסד היא נקמה של הרוב הסוני לא רק על פשעיו של משטר אסד הבן אלא גם על הדיכוי הרצחני של אביו. העלווים לא יכולים להרשות לעצמם להפסיד בקרב על סוריה והפחד הפך למוטיבציה העיקרית של הצבא הסורי.

 

חשיפת הדת הסודית

בהיסטוריה של העלווים זכורה לרעה פרשייה שבה נחשפו כתבי הקודש של הכת במאה ה-14. החשיפה אפשרה לממלוכים המצרים לערוך מסע הרג בכפריהם בסוריה ובעקבותיה פורסמה פתווה (פסק הלכה) הקובעת כי העלווים (אז נקראו נוציירים) כופרים ודינם מוות. פסק הלכה זה מפורסם עד ימינו ומופץ בעולם הסוני.

 

גם אז, לפני כ-700 שנה, אחזה האימה באנשי הדת העלווים והם שמרו על שתיקה. חשיפת מסמכי דת סודיים של הכת שימשה תמיד ככלי תעמולתי נגד המשטר העלווי. בעקבות רצח ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי ב-2005, פורסמו בלבנון רוב ספרי העלווים שנשמרו בסוד אלף שנה. בחודש ספטמבר אשתקד פרסם ארגון המורדים "צבא סוריה החופשי" בפייסבוק וביוטיוב כי חשף ספר קודש של הדת העלווית הסודית. הספר, "כתאב אל-ג'פר", נראה אותנטי והוא ככל הנראה מסמך מימי הביניים המאוחרים, אחד מספרי המיסטיקה העלווית, הכולל פרשנויות באמצעות חישובים גימטריים. בספר מצוטט מייסד הכת במאה ה-10, חוסיין בן חמדאן אל-חסיבי. קברו של אותו המייסד, שנמצא תחת שמירה בחלב, הופגז על ידי המורדים בחודש יוני האחרון וכיפתו נהרסה.

 

ספר קודש של הדת העלווית הסודית שחשפו המורדים

 

קברו של מייסד הדת העלווית הופגז על ידי המורדים וכיפתו נהרסה

 

הספר שנחשף בגרסתו העלווית נחשב בעיני השיעים למסמך אותנטי שחיבר עלי בן אבי טאלב, באמצעותו ניתן לחזות אסונות שיקרו לעדה השיעית בעתיד. מי שהעלה אותו על הכתב, האימאם השיעי ג'עפר א-סאדק, הטיף למאמיניו להימנע ככל יכולתם ממלחמה ושפיכות דמים ולקיים את הדת בסתר. החזון שממנו מזהיר הספר התקיים בפועל בסוריה כיום. מלחמת החורמה של המשטר הסורי מעמידה את העלווים במצב של אימה פנימית וחיצונית. אם יחברו למורדים ייחשבו בוגדים במשטר המגן עליהם ואם יתמכו באסד ינקמו בהם הסונים בעתיד.

 

העברת החסות על המורדים בסוריה מקטאר לסעודיה בחודש האחרון מסמנת התחלה של תהליך התחזקותם של הגורמים ה"שפויים" בקרב המורדים והתחזקות המחנה הצבאי-חילוני. גם היחידות המאומנות על ידי ארה"ב יתרמו לחיזוקו של מחנה זה על חשבון "ג'בהת א-נוסרה". אולם, עדיין ארוכה הדרך לדיכוי האלמנטים הקיצוניים השואפים לנקמה בעלווים.

 

לעת עתה נהנים העלווים משקט יחסי קרוב למוקדי המשטר בדמשק ובעיר הנמל טרטוס, שאליה בורחים פליטים עלווים מפני המורדים. אולם הצי הרוסי העוגן בטרטוס יעזוב יום אחד כשם שעזבו בעבר הצרפתים, והעלווים יישארו לבד. חשיפת כתבי הקודש והרס קברו של מייסד הכת מבשרים רעות לעלווים. התקיפה האמריקנית הצפויה עלולה להפר את המאזן בין המורדים לבין משטר ולהחיש את קצו של המשטר המגן על העלווים.


פורסם לראשונה 05/09/2013 22:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
זלזל ב"אביב הערבי". אסד
צילום: איי פי
צילום: ירון פרידמן
לעלווים היסטוריה כאובה של רדיפות בעולם הסוני. ד"ר ירון פרידמן
צילום: ירון פרידמן
מומלצים