שתף קטע נבחר

העד האחרון: מת שומר הראש של היטלר

"הוא לא היה בהמה, הוא לא היה מפלצת", טען רוחוס מיש, שומר הראש של היטלר במהלך חלק הארי של מלחמת העולם השנייה והאיש האחרון שנותר בחיים משוכני הבונקר בברלין. היום הוא מת, בגיל 96

רוחוס מיש, ששימש כשומר הראש המסור של אדולף היטלר במהלך מרבית מלחמת העולם השנייה, מת היום (ו') בגיל 96. מיש היה עד הראייה האחרון שנותר בחיים לשעותיו האחרונות של הצורר הנאצי, בבונקר בברלין.

 

סופר הצללים שסייע למיש לכתוב את זכרונותיו ב-2008, בורחארד נכיטגרל, אמר כי מיש מת בברלין לאחר מחלה קצרה. עד יום מותו נותר מיש גאה בפועלו לצד היטלר, שאותו כינה בחיבה "בוס".

 

"היטלר היה אדם נורמלי מאוד"

בראיון ב-2005 טען מיש כי היטלר היה "אדם נורמלי מאוד", וסיפר על ימיו האחרונים של הדיקטטור הנאצי, לפני שהוא ואשתו אווה בראון שמו קץ לחייהם בבונקר הברלינאי. "הוא לא היה בהמה, הוא לא היה מפלצת, הוא לא היה סופרמן", אמר אז שומר הראש.

 

רוחוס מיש. עד יום מותו נותר גאה בפועלו לצד היטלר (צילום: AP) (צילום: AP)
רוחוס מיש. עד יום מותו נותר גאה בפועלו לצד היטלר(צילום: AP)

 

מיש הוא כאמור הוא העד האחרון שראה במו עיניו את גופותיהם של היטלר ואווה בראון. ב-30 באפריל 1945 נפרד הפיהרר לשלום מעוזריו ונכנס עם בראון לאחד מחדריו הפרטיים. שם, לאחר ששלח מיליונים אל מותם בתאי הגזים והמשרפות והביא למלחמת עולם, הרעיל את אשתו, ככל הנראה בהסכמתה, וירה לעצמו בראש. שמונה ימים אחר כך נכנעו הכוחות הגרמנים ומלחמת העולם השנייה באה לקיצה.

 

מיש, שבהכשרתו היה מהנדס טלפונים, סיפר: "לא שמעתי את הירייה בעצמי, אבל שמעתי מישהו צועק 'לינג, לינג (היינץ לינג - משרתו האישי של היטלר), ואז אני חושב שזה קרה'". בראיון ב-2005 לסוכנות הידיעות הצרפתית אמר: "המתנו כ-20 דקות, ופתחנו את הדלת למשרדו ולאחר מכן לחדר המגורים. היטלר היה ישוב ליד שולחנו כשהוא שעון קדימה, ואווה בראון הייתה שרועה לצידו. לא היינו מופתעים, כל המפקדים רצו להבריח את היטלר אל מחוץ לעיר אבל הוא סירב, והתעקש להישאר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רוחוס מיש. היה גאה בפועלו לצד הפיהרר
צילום: AP
צילום: gettyimages
היטלר. "לא היה בהמה"
צילום: gettyimages
מומלצים