שתף קטע נבחר

הסמח"ט המכה: "המשפט שלי קלוקל"

סא"ל שלום אייזנר, שתועד מכה פעיל שמאל מדנמרק, התייחס במייל ששלח לחבריו להסדר הטיעון שנחתם עמו: "כמה סמלי בעיניי שהאישום נגדי הוגש לפני המשפט של מלך המשפט". למקורביו אמר: "השאלה מה המסר למפקדים שלא מסתתרים מאחורי הפלזמה"

"משתדלים להמשיך באמונה ואהבה לשרת האמת והצדק באהבת ישראל". כמה ימים אחרי שחתם עם הפרקליטות הצבאית על הסדר טיעון, שבמסגרתו יודה בעבירות של חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים והתנהגות שאינה הולמת, שלח סגן-אלוף שלום אייזנר לחבריו הקצינים ברכת שנה טובה. במייל שהגיע לידי ynet, התייחס הקצין שתועד מכה פעיל שמאל מדנמרק למהלך המשפט הפלילי: "לי אין ספק שבמשפטו של עולם יש לי הרבה חובות והמשפט הארצי הקלוקל הזה רק מזכה אותי בדין של יום הדין".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

קצב יצא לחופשה אף שלא התחרט

בפעם השנייה ביממה: מנהרות הכרמל נסגרו

 

בהסדר הטיעון שעליו חתם אייזנר נקבע כי בתמורה להודאתו הוא ירצה חודשיים של עבודות שירות צבאיות ללא שכר. לאחר מכן הוא ימשיך לשרת בצה"ל במשך כשנה ולאחר מכן יפרוש מהצבא בתנאים דומים לפרישה של קצין מקביל בדרגת סגן אלוף, אך עם פגיעה קלה בשכרו העתידי כגמלאי צה"ל.

 

בברכת השנה טובה שנשלחה במייל לקבוצה מצומצמת של חבריו הקצינים, כתב סמח"ט הבקעה לשעבר כי "ערב ראש השנה, האוחז ביד המשפט, וזכינו במשפט של המלך המשפט, כמה סמלי בעיניי שהוגש הכתב אישום נגדי לפני המשפט של מלך המשפט. לעורר את גודל המשפט והלוואי ונחוש יראה שחשים ממשפט ב"ו (בשר ודם. י"ז) ממשפטו של עולם".

"משתדלים להמשיך באמונה ובאהבה". סא"ל אייזנר (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"משתדלים להמשיך באמונה ובאהבה". סא"ל אייזנר (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)

בסוף ברכתו כתב אייזנר: "משתדלים להמשיך באמונה ואהבה לשרת את האמת והצדק באהבת ישראל שאינה תלויה בדבר וזה בירור אישי לא קל על מה אנו ומה מקורות הכוח הרוחני שלנו בעשייה הקדושה שכולנו שותפים לה. שנה טובה לפרט ולכלל".

 

אייזנר, המכהן מאז התקרית עם הפעיל הפרו-פלסטיני כראש ענף שריון בבסיס צאלים, סיפר על תחושותיו בשיחות סגורות עם מקורביו. "היה לי קשה ללכת לעסקת הטיעון, וגם אם טעיתי והיה ניתן לפזר את ההפגנה בפחות אלימות, אז נענשתי עליה בחומרה בערוץ המפקדים. זו בעיה עבור המפקדים בצה"ל", אמר הקצין למקורביו. בדבריו התייחס אייזנר להחלטת הרמטכ"ל להדיחו מתפקידו, לכך שקידומו לתפקיד סגן מפקד בה"ד 1 בוטל ולכך שננזף פומבית.

 

הקצין סיפר עוד למקורביו כי "קצין בכיר אמר לי שכך הענישו את כל המפקדים בצה"ל. השאלה מה המסר למפקדים שמגיעים לקו הראשון, מתעסקים בדבר הכי מלוכלך ולא מסתתרים מאחורי הפלזמה. באמצע חג להיות מול מפגינים שמקללים ויורקים עליך, בשיא החום של הבקעה. התפרעות בציר הזה מסכנת חיים. בהפגנה הזו נשברה לי היד לפני האירוע".

קיבל אחריות למעשיו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
קיבל אחריות למעשיו(צילום: אוהד צויגנברג)

אייזנר אמר לסובבים אותו כי הוא מקבל אחריות על מה שקרה, אולם לדבריו "מפקדים כעת מפחדים לקחת אחריות. הבעיה היא כבר עקרונית וערכית ולא קשורה רק לאייזנר. גיבוי ממפקדים זה לא רק על ההצלחה אלא גם על כישלונות. לפעילים הללו לא הייתה לי שום שנאה, כי הייתי איתם גם שעתיים אחרי ההפגנה שנגמרה ב-16:00 והתחילה ב-7:00 בבוקר".

 

בהסבר לדברים שכתב בברכה לראש השנה אמר אייזנר למקורביו כי "ההליך המשפטי הזה נגדי הוא קלוקל, תקלה, לא מוסרי ולא צודק. שופטים קצין שהיה תוך כדי אירוע מבצעי, גם אם הוא טעה, כבר נשפט על ידי מפקדיו. לא מערכת המשפט קלוקלת אלא רק ההליך הזה".

 

מקורבי הקצין הדגישו כי לפי קצינים בכירים בצה"ל אייזנר נענש מספיק בפן המשמעתי וכי "משפטו יגרום לנזקים עבור מפקדי שדה בצבא". לדבריהם, ההחלטה לסיים את הסגה בהסדר טיעון נבעה מהרצון שלא לגרור אותו ואת משפחתו להליך משפטי תובעני ומתיש ומתפישה של "להיות חכם ולא צודק". עוד ציינו המקורבים כי במסגרת תפקידו בצאלים שבו הוא מדריך לוחמי שריון, זוכה אייזנר לרוב לתמיכה לא רק של קצינים בכירים, אלא גם של חיילי מילואים, שיוצאים נגד ה"עליהום" שנגרם לו בעקבות התקרית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"היה לי קשה ללכת לעסקת הטיעון". תיעוד המכה
צילום: רויטרס
מומלצים