שתף קטע נבחר
צילום: לע"מ

הרמטכ"ל בבור: "חשבתי שאני בששת הימים, התחלתי לאכול פיתה וזעתר. הוא נורמלי?"

דיין חזר שבור מהחזיתות. "מי שייהרג ייהרג", הוא אומר ב-7 באוקטובר לרמטכ"ל במוצב הפיקוד העליון בקריה. למחרת נשמע דדו המום מהמידע המטעה שקיבל מאלוף פיקוד הדרום. ההקלטות נחשפות בקטע מהסדרה "לא תשקוט הארץ" שהפיק עמית גורן ותשודר בערוץ 8 ובערוץ 1

אלו הם אולי הרגעים הדרמטיים ביותר במלחמת יום כיפור . לראשונה נחשפות ההקלטות של מה שהתרחש ב-7 וב-8 באוקטובר 73' במקום הכי רגיש בצה"ל - בור הפיקוד העליון בקריה בתל אביב. בסדרה הדוקומנטרית "לא תשקוט הארץ" שתשודר בקרוב, נשמע שר הביטחון משה דיין יממה לאחר פרוץ הקרבות, אז התברר לו גודל השבר בחזיתות. למחרת נשמע הרמטכ"ל דוד אלעזר מטיל ספק בכשירותו של אלוף פיקוד הדרום ותוהה "אם הוא נורמלי".

 


 

דיין שב מסיור בדרום ובצפון וממצאיו קשים, כמו גם מצב רוחו. פסימי ומודאג, מדבר דיין על נטישת המעוזים ופינוי עצמאי של הלוחמים בשטח. "מי שייהרג ייהרג והפצועים שיישארו, ילכו בשבי". הוא מציע לרמטכ"ל לבחון נסיגה לקווי הגנה בעומק השטח הישראלי ומביע את חששו מחורבן בית שלישי. "זו מלחמה על ארץ ישראל", נשמע דיין בהקלטה מהיום שאחרי פרוץ המלחמה, 7 באוקטובר.

 

בהקלטה נוספת מבור הפיקוד העליון, מ-8 באוקטובר, זמן קצר לאחר כישלון מתקפת הנגד של צה"ל, מדבר הרמטכ"ל דדו על האינפורמציה המוטעית שהגיעה מהחזית. מהדרום דיווח לו אלוף הפיקוד שמואל גונן (גורודיש) על הצלחות לכאורה בקרב. "קיבלתי היום פתק - אישורך בשעה 16:00 לכבוש את סואץ. בנאדם שעוד לא יצא מטסה (מחנה מרוחק מהתעלה - ר"מ), נורמלי, לא מבקש אישור לכבוש את סואץ".

 

ראש אמ"ן, אלוף אלי זעירא: "אם הוא נורמלי".

 

דדו ממשיך: "האינפורמציה שאני קיבלתי ואולי היא הייתה גם בידי גורודיש, שהוא גומר את הקו, מגיע עד דוור סוואר. אמרתי - זה יוצא מן הכלל. למה אני התחלתי לאכול היום פיתה וזעתר? מה שאתה רוצה לעשות אני חשבתי שעשיתי עד הצהריים. ברן שטף את התעלה עד דוור סוואר, נתק'ה תפס גשר...

 

"שמוליק מבקש ממני רשות לעבור את התעלה. אני אומר לו חיובי,

 רק תדאג תהיה לך אבטחה באגפים. ואז אני אומר לו שמוליק זה בסדר - לך. אה, אמרתי - אני במצב טוב, כמו במלחמת ששת הימים. אני מקבל את האינפורמציה הזאת, אני הפי (שמח)".

 

הסדרה "לא תשקוט הארץ" תשודר באוקטובר בערוצים 1 ו-8 ותכלול ארבעה פרקים בני 60 דקות כל אחד: תיעוד נרחב של מעגלי המודיעין, המדיניות, הקרבות והלוחמים. ההפתעה, המחדל, הקריסה והאימה ביום כיפור. את הסדרה הפיק הבמאי עמית גורן, בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה. תחקירנים ותסריטאים: אמיר אורן ומיכה פרידמן; יועץ היסטורי ותחקירן: ד"ר גדעון אביטל-אפשטיין.


פורסם לראשונה 09/09/2013 14:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוד אלעזר ומשה דיין (איור מתוך הסדרה)
מומלצים