שתף קטע נבחר

איבד את הברק

בראיונות לשש רשתות הטלוויזיה נראה אובמה כבוי, מנסה לשכנע במשהו שהוא עצמו מתנגד לו. אם יפסיד בקונגרס, יהפוך לברווז צולע

הנשיא אובמה התעורר ביום שני בבוקר למציאות דכאונית. כל מאמצי השכנוע שלו ושל בכירי ממשלו לא סייעו להסיט את דעת הקהל מהתנגדות נמרצת לתקיפה בסוריה, עד כדי איומים ישירים על הנבחרים באסיפות בחירות, באימיילים ובטלפונים ללשכותיהם. התברר לאובמה שאפילו התומכים הנלהבים ביותר שלו בקונגרס מתנגדים לתקיפה. ואם לא די בכך, הרי שהארגון הדמוקרטי-הליברלי MoveOn.org שהיה כוח מרכזי בתמיכה במועמדות אובמה לנשיאות פרסם ביממה האחרונה תשדירים בטלוויזיה נגד התקיפה בסוריה.  

פעמיים במהלך כהונתו העניק אובמה ראיונות בזה אחר זה לחמש רשתות השידור הגדולות - ABC, CBS, NBC, פוקס ו-CNN. הלילה הוא העניק בפעם הראשונה שישה ראיונות ברצף וצירף את ערוץ הטלוויזיה הציבורי PBS שצופים בו בעיקר ליברלים משכילים.

 

המסרים באותם הראיונות היו:

הוא מתכוון לבדוק ברצינות את ההצעה הרוסית.  

הוא מוכן לעכב את תהליך ההצבעה בקונגרס כדי לתת הזדמנות לדיפלומטיה וזמן לשכנוע הציבור והקונגרס.  

מפקד הצבא הבטיח לו שעיכוב בתקיפה לא יפגע ביעדיה.  

הוא יכול להורות על תקיפה גם בלי הצבעה בקונגרס.

  

מי היה מעלה על דעתו שסטיב האדלי, שהיה היועץ לביטחון לאומי של הנשיא לשעבר בוש, ינסה להציל את אובמה בניסיונות לשכנע חברי קונגרס רפובליקנים לתמוך בתקיפה בסוריה? שעה לפני שהראיונות של אובמה שודרו ברשתות הגדולות, כונסו כל חברי בית הנבחרים לדיון סגור שבו הם קיבלו תדרוך מודיעיני על סוריה.

 

עוד בנושא תקיפה אפשרית בסוריה והשלכותיה:

 

העניין הוא שדו"חות סודיים אינם משפיעים בימים אלו על חברי הקונגרס. 435 חברי בית הנבחרים ו-33 סנאטורים יעמדו לבחירה בשנה הבאה והם פוחדים פחד מוות מהבוחרים שלהם. שיתוק אחז אפילו בסנאטורים בכירים שבדרך כלל תומכים בנושאים ביטחוניים כמו מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונאל והסנאטור למאר אלכסנדר, נציגי המדינות הדרומיות קנטקי וטנסי, כשברקע מפעילה תנועת מסיבת התה הבדלנית לחץ כבד.

 

 (צילום: AP)
(צילום: AP)

הבעיה של אובמה היא הקונגרס, אבל הקונגרס לא יצביע בעד תקיפה בלי תמיכה ציבורית. לכן המאמץ הגדול של אובמה התמקד בשכנוע הציבור. רק לאחר שידור סדרת הראיונות שהעניק לחדשות הערב בשש רשתות הטלוויזיה הגדולות ניתן יהיה להעריך בצורה נכונה איפה עומד הציבור האמריקני ואיפה עומדים נבחריו.

 

גם בימים שבהם הציבור התנגד למדיניות של אובמה, נהנה הנשיא מאהדה אישית ואמון. האם איבד כעת את אמון הציבור? האם ייתכן שאובמה איבד את יכולת השכנוע הרטורית המעולה שלו? הפסד בקונגרס עלול להפוך אותו לברווז צולע עוד בטרם השלים שנה מהקדנציה השנייה שלו בבית הלבן.

 

קפץ על העגלה הרוסית 

אובמה נראה כבוי בראיונות. שיערו הלבין. הוא מדבר ומתנהג כמי שנאלץ לשכנע במשהו שהוא עצמו התנגד לו לפני שהגיע לבית הלבן. אובמה היה יכול לנאום נפלא נגד יציאה למהלך צבאי. אבל עכשיו הוא אינו ברק אובמה שהגיע לבית הלבן בגלל התנגדותו למלחמה בעיראק, אלא הנשיא אובמה שמקבל כל בוקר תדרוכים מודיעיניים מה-CIA ומבקש רשות לתקוף בסוריה, בניגוד לאינסטינקטים הטבעיים שלו.

 

לכן הוא קפץ על המציאה כשהרוסים הציעו להעביר את הנשק הכימי הסורי לפיקוח בינלאומי. זהו פתרון אידיאלי, בלא ירייה אחת. אבל אובמה יודע שייתכן שמדובר בתרגיל הסחה ומריחת זמן כדי להוריד אותו מעץ התקיפה.

 

כדי להעמיד למבחן רציני את ההצעה הרוסית להשמיד את הנשק הכימי הסורי ולהתמיד בלחץ על רוסיה וסוריה, הקונגרס חייב לתמוך בהחלטה על תקיפה, אמר אובמה בראיונות שלו. הוא ניסה להציג נשיא החלטי שממשיך במשחק המלחמה שלו עד הסוף בלי למצמץ, אבל זה לא ממש מצליח לו. הוא נראה נלהב מההצעה הרוסית, למרות שעוזריו הזהירו ממנה במשך כל היום.

  

"לכל נשיא יש סמכות לפעול לטובת האינטרס הביטחוני הלאומי ולדווח לקונגרס אחרי הפעולה", הצהיר הלילה הנשיא בראיון לרשת PBS. את זה הוא היה יכול לעשות לפני עשרה ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הנשיא אובמה בראיון ל-CBS
צילום: AP
מומלצים