שתף קטע נבחר

69% מהרופאות בישראל: הוטרדנו מינית ע"י חולים

אלימות נגד רופאים - הצד הפחות מדובר. מחקר חדש מצא כי 69% מהרופאות בבתי החולים בישראל הוטרדו מינית על-ידי מטופלים, בחלקן הגדול מדובר בהטרדות בעלות אופי קשה. "מערכת הבריאות לא יודעת להתמודד עם בעיות מסוג זה", אומר עורך המחקר

60% מהנשים שעובדות בבתי החולים מדווחות: הוטרדנו מינית על ידי מטופלים. בקרוב הרופאות עומד המספר על 69%. הנתונים הקשים עולים ממחקר שבוצע על ידי אנשי צוות מבתי החולים בילינסון, השרון ובית רבקה.

 

במחקר השתתפו 434 נשים, מתוכן 279 אחיות, 35 רופאות ו-82 עובדות כוח עזר. גילן הממוצע של הנשאלות הוא 44 ויש להן ותק ממוצע של 16.85 שנה. 81.6% מהן עובדות בסמוך למיטת החולה, כלומר שלא בתפקיד ניהולי, ולכן הן חשופות יותר למטופלים ולמשפחותיהם.

 

הרופאות דיווחו על החשיפה הרבה ביותר להטרדות מיניות. 69% מהן סיפרו שהוטרדו מינית, נחשפו לביטויים מילוליים בעלי אופן מיני ולמעשים שונים, כגון נשיקה כפוייה. 62% מהאחיות סיפרו שנחשפו לבדיחות והערות גסות ולנגיעות בעלות אופי מיני, כגון ליטופים. כוחות העזר דיווחו על איומים באונס ונגיעות באזורים אינטימיים בגופן.

 

הטיפול במקרים החמורים משתנה, ונע בין שיחת נזיפה עם משפחת המטריד, העברת המטופל למחלקה אחרת ואף תלונה למשטרה. המחקר יוצג היום (ג') במסגרת כנס של העמותה למחקר בסיעוד בראשות ד"ר מירב בן נתן, מנהלת בית הספר לסיעוד של בית החולים הלל יפה.

 

"הצוותים חוו חוויה קשה שהשאירה עליהם חותם ויש לכך השלכה על הטיפול", מסביר ד"ר איליה קגן, אח ומרכז מחקר הסיעוד במרכז הרפואי רבין שהיה ממבצעי המחקר. "הרופאות, האחיות וכוח העזר חשו מצוקה ונמנעו להתקרב אל אותם חולים, וכאשר איש צוות חש מצוקה גם איכות העבודה שלו נפגעת.

 

"מערכת הבריאות לא יודעת להתמודד עם בעיות מסוג זה. למטופל הרי מגיעה הזכות לקבל טיפול בכל מצב, אבל האם למטפל יש זכות שלא לטפל בחולה שמטריד? פעם הייתה הצעה ל'חוק זכויות המטפל', אבל זה לא יצא לפועל. מה אמורה לעשות אחות אם מטופל נותן לה נשיקה נגד רצונה? אין לכך תשובה".

 

הבדיקה נעשתה אמנם רק בבתי החולים בילינסון, השרון ובית רבקה, אך לדברי ד"ר קגן הנתונים רלוונטיים לכל הארץ. "הרעיון לבצע את המחקר עלה כשהגיעו דיווחים מכל בתי החולים בארץ בעניין", הוא מסביר.
 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רופאות. הכי מוטרדות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים